Raport: Inwazyjne gatunki obce w Polsce

Artykuł sponsorowany
mat. pras. GDOŚ
mat. pras. GDOŚ
Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przeprowadzono analizę 118 gatunków obcych (60 roślin i 58 zwierząt), a także dokonano wyboru priorytetowych gatunków inwazyjnych, tzn., które powinny być zwalczane w pierwszej kolejności.

Inwazja gatunków obcych to współcześnie jedno z największych zagrożeń dla zachowania bioróżnorodności. Gatunki te mogą negatywnie oddziaływać na rodzimą faunę i florę, przekształcać siedliska oraz zagrażać zdrowiu człowieka i powodować straty gospodarcze. Poznanie tych gatunków, a także określenie, które powinny być zwalczane w pierwszej kolejności, są jednym z głównych celów jednego z projektów realizowanego przez GDOŚ.

Analizę gatunków obcych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk z Krakowa we współpracy z ekspertami zajmującymi się tematyką inwazji biologicznych z wielu polskich uczelni i instytucji. Dla każdego gatunku została przygotowana ankieta oceny stopnia inwazyjności oraz karta informacyjna zawierająca charakterystykę kluczowych dla inwazyjności cech biologicznych. Informacje opublikowano na stronie internetowej:

http://projekty.gdos.gov.pl/projekty-krajowe

.

Dodatkowo w serwisie www.geoserwis.gdos.gov.pl zaprezentowano występowanie wszystkich inwazyjnych gatunków obcych.

Autor: BAW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto