MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rady dla rzemieślników

JOLANTA ILEWICZ
Małe i średnie firmy mogą skorzystać z unijnej pomocy, którą zapewnia kolejny program PHARE 2000. Aby sięgnąć po te pieniądze, przedsiębiorcy muszą spełnić określone warunki i dostosować działania do celów wytyczonych ...

Małe i średnie firmy mogą skorzystać z unijnej pomocy, którą zapewnia kolejny program PHARE 2000. Aby sięgnąć po te pieniądze, przedsiębiorcy muszą spełnić określone warunki i dostosować działania do celów wytyczonych przez Unię Europejską. Jednak już samo wypełnienie wniosków sprawia wiele trudności, dlatego też zainteresowanie dotacjami nie jest tak duże, jakby należało oczekiwać, uwzględniając potrzeby polskich firm, które powinny przygotować się do ostrej konkurencji na europejskim rynku.

Wanda i Wiesław Brzęczkowie, właściciele piekarni i cukierni w Pszczynie, postanowili rozbudować i zmodernizować zakład produkcyjny pod kątem unijnych wymogów. Pierwsze kroki skierowali do Punktu Konsultacyjno-Doradczego przy Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Tam dowiedzieli się, jakie muszą przygotować dokumenty. Chodzi m.in. o pozwolenia na wykonanie prac budowlanych, opinie ekspertów, harmonogram działań, opis sposobu finansowania przedsięwzięcia. Bardziej szczegółowe wyjaśnienia wymagają wizytacji zakładu przez konsultanta i architekta, którzy oceniają rodzaj i zakres robót niezbędnych do wykonania.

Niedawno otwarty punkt doradczy odwiedziło już wielu rzemieślników, zwłaszcza branży spożywczej, którzy mają zamiar zainwestować w nowe systemy zarządzania jakością i kontroli produkcji.

- Przedstawiamy pełną ofert kredytową i symulację finansową, aby każdy stosownie do swoich warunków, mógł porównać poszczególne propozycje banków - wyjaśnia Joanna Wróblewska, kierownik Centrum Kształcenia. - Można u nas zapoznać się szczegółowo z unijnymi przepisami dotyczącymi zwrotu kosztów inwestycji i wdrażania różnych programów. Pomagamy przygotować dokumentację niezbędną w staraniach o dotacje i wypełnić wnioski.

- Izba wygrała konkurs ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, dzięki czemu jako jedyna wśród izb rzemieślniczych w kraju, może udzielać bezpłatnie informacji i porad dotyczących finansowania rozwoju firmy i unijnych programów pomocowych - informuje Michał Wójcik, dyrektor naczelny Izby.

Dla ułatwienia rzemieślnikom dostępu do informacji uruchomiono filię Punktu Konsultacyjno-Doradczego w Cechu Rzemiosł Różnych w Wodzisławiu Śląskim. Strategia Izby zakłada rozszerzenie usług doradczych dla przedsiębiorców, żeby umieli właściwie udokumentować źródła finansowania inwestycji, sposób rozliczania się i spłat, a także przyszłe zyski. Bezpłatne udzielanie informacji prawnych, finansowych, podatkowych dotyczących przepisów unijnych wiąże się z wydatkami na opłacenie ekspertów z różnych dziedzin, tworzenie bazy danych, organizowanie szkoleń. Pieniądze na ten cel Izba zdobywa ze środków unijnych i ministerstwa gospodarki, przeznaczonych na finansowanie wyróżnionych projektów.

Katowicka Izba ostatnio stanęła także do drugiego konkursu, w którym wywalczyła sobie prawo doradzania i szkolenia przedsiębiorców i pracowników wdrażających w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego system HACCP. Obliguje on do przestrzegania reżimu sanitarno-higienicznego i odpowiedzialności za wyrób produktów w pełni bezpiecznych dla zdrowia. Można otrzymać od tysiąca do 7 tys. euro, maksymalny zwrot kosztów projektu sięga 60 procent wartości przedsięwzięcia. Czas na składanie wniosków o zwrot kosztów takiej inwestycji upływa 5 września br.

- Trzeba umieć realnie ocenić, jak długo będzie trwało wdrażanie takiego systemu, bo jeśli inwestor nie dotrzyma podanego w dokumentach terminu, może się pożegnać z dotacją - przestrzega Joanna Wróblewska, która współuczestniczyła niedawno we wdrażaniu HACCP w Zakładach Przetwórstwa Mięsnego Maxpol w Kuźni Raciborskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto