Radni z Chorzowa na najbliższej sesji zdecydują czy przy Parku Śląskim powstanie osiedle mieszkaniowe. To wniosek spółki Green Park Silesia

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Na najbliższej sesji Rady Miasta, 26 listopada, radni z Chorzowa będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Targowej 4 w Chorzowie. To ciąg dalszy sprawy budowy osiedla mieszkaniowego bezpośrednio przy Parku Śląskim. Deweloper - firma Green Park Silesia - już we wrześniu złożył wniosek do Urzędu Miasta w Chorzowie w sprawie budowy 8 budynków liczących ponad 300 mieszkań. Teraz nad tą sprawą pochylą się chorzowscy radni. To do nich należy decydujący głos dotyczący budowy osiedla na terenie działki nr 1205/68.

Osiedle mieszkaniowe bezpośrednio przy Parku Śląskim. Uchwała trafi pod głosowanie radnych z Chorzowa

Green Park Silesia chce postawić 8 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi. Kontrowersyjna jest lokalizacja inwestycji. To bowiem teren bezpośrednio sąsiadujący z Parkiem Śląskim, a dokładnie działka nr 1205/68, przy ulicy Targowej 4 w Chorzowie. Planowana przez dewelopera inwestycja wciąż nie uwzględnia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Chorzowski Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje budowy w tym miejscu osiedla mieszkaniowego. Teren ten jest przeznaczony pod cele handlowe, usługowe i targowe. Deweloper powołuje się jednak na decyzję z 24 lutego 1968 roku, według której teren ten ma być traktowany jak teren, który w przeszłości był wykorzystywany jako produkcyjny, a obecnie ta funkcja nie jest realizowana. Zgodnie z zapisami ustawy teren należy traktować jako poprodukcyjny. I to otwiera drogę do postawienia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej.

Green Park Silesia złożył do Urzędu Miasta w Chorzowie wniosek o budowę osiedla mieszkaniowego już we wrześniu 2020 roku. Ze złożonych wtedy dokumentów wynika, że tam, gdzie stoi obecnie budynek dawnej wytwórni filmowej „Poltel” ma stanąć 8 domów wielorodzinnych. Inwestor, w związku z budową budynków planuje wycięcie 90 drzew, w tym 30 chorych. Jednocześnie deklaruje nasadzenie 140 nowych.

Co ciekawe w uchwale, nad którą będą głosować chorzowscy radni nie ma informacji o konkretnej liczbie drzew przeznaczonych do wycinki, tylko jest zapis "W związku z planowaną inwestycją mieszkaniową ogranicza się wycinkę drzew do niezbędnego minimum. Zgodnie z wykonaną analizą dendrologiczną zachowane zostaną cenne gatunki drzew, a drzewa wycinane zostaną przesadzone lub zastąpione nasadzeniami zastępczymi".

Pisaliśmy

Negatywne opinie dotyczące inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Targowej 4

Po złożonym przez dewelopera wniosku, rozpoczął się etap przyjmowania uwag do niego. W opinii do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Targowej 4 w Chorzowie wydanej przez marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, czytamy m.in., że:

"Wnioskowana inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego, na obszarach obecnie zielonych, gdzie brak jest wysokiej zabudowy mieszkaniowej uzasadniającej zaproponowane we wnioskowanej koncepcji parametry wysokości zabudowy. Inwestycja będzie stanowić dominantę obniżającą walory przyrodnicze i użytkowe Parku, zatem zaprzecza ona podstawowym zasadom regionalnej polityki przestrzennej zapisanej w planie województwa".

Z apelem o odrzucenie wniosku spółki Green Park Silesia wystąpiło do Urzędu Miasta w Chorzowie Stowarzyszenie Nasz Park, wska, wskazując m.in., że wnioskodawca nie wykazał, iż zachodzi warunek niesprzeczności ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W piśmie wykazuje także, że decyzja z 24 lutego 1968 roku, na którą powołuje się deweloper,nie może być podstawą do stwierdzenia o byłej działalności produkcyjnej.

Stowarzyszenie wskazuje w opinii, że wniosek spółki Green par Silesia zawiera wiele wad, które go dyskwalifikują i przez to powinien zostać odrzucony przez Radę Miasta Chorzów.

Stowarzyszenie Nasz Park stanowczo domaga się także sporządzenia raportu o wpływie inwestycji na środowisko oraz uzyskanie decyzji środowiskowej, gdyż jest to kluczowe dla wnioskowanej inwestycji mieszkaniowej, która miałaby powstać wewnątrz zalesionej działki, stanowiącej kontynuację najcenniejszej przyrodniczo strefy parku wyznaczonej przez Radę ds. bioróżnorodności i przez to miałaby bardzo niekorzystny wpływ na całą przyrodę Parku Śląskiego.

Szereg uwag do wniosku spółki złożył także Zarząd Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (Park Śląski). Podkreślono, że planowana inwestycja bezpośrednio graniczy z Parkiem Śląskim i i to z wartościowymi strefami przyrodniczymi parku i stanowi integralną całość. Zwrócono także uwagę na brak udokumentowania we wniosku kwestii odprowadzenia wód opadowych z planowanej nieruchomości. Zarząd Parku Sląskiego również nie zgadza się z powołaniem się na dokument z 1968 roku dotyczący zatwierdzenia projektu wstępnego dla budowy zakładu produkcji i usług filmowych. Zarząd wskazuje, że nie można się zgodzić z tym, że dokument ten potwierdza w przeszłości prowadzenie na tym terenie działalności produkcyjnej. W ostatnich latach teren ten był wykorzystywany wyłącznie na cele dydaktyczne, biurowe i magazynowe.

Zarząd zwrócił także uwagę na wskaźnik miejsc postojowych - 0/8 miejsca/mieszkanie, który byłby za mały w skali rzeczywistych potrzeb przyszłych mieszkańców i w konsekwencji doprowadziłoby to do tego, że trzeba będzie wybudować kolejne miejsca parkingowe, pogłębiając w ten sposób ubytek powierzchni biologicznie czynnej, czyli wycinką kolejnych drzew.

Koncepcja osiedla mieszkaniowego spółki Green Park Silesia

Green Park Silesia chce postawić 8 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi. Budynki te mają liczyć od 376 do 384 mieszkań o powierzchni od 34 do 84 metrów kwadratowych. Jak czytamy w samym wniosku złożonym do chorzowskiego Urzędu Miasta - "dodatkowo na obszarze objętym wnioskiem powstanie wewnętrzny układ drogowy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz elementami małej architektury.

Wewnętrzny układ komunikacji (alejki piesze) zostanie połączony z otaczającymi ciągami pieszymi, tak aby zarówno mieszkańcy proponowanego osiedla mieszkaniowego jak i sąsiednich osiedli mogli z łatwością korzystać z pobliskiego Parku Śląskiego". Projekt zakłada 325-332 miejsc postojowych w garażach podziemnych.

W pobliżu zabudowy mają powstać miejsca rekreacji m.in. z placem zabaw oraz siłownią. Sąsiadująca zabudowa usługowa przy ul. Targowej 5 przewidziana jest do adaptacji na funkcję edukacyjną na potrzeby szkoły podstawowej.

Jak podaje deweloper, w związku z planowaną inwestycją mieszkaniową konieczne są miejscowe wycinki drzew, które jednak zostały ograniczone do niezbędnego minimum. "Zgodnie z wykonaną analizą dendrologiczną zachowane zostaną cenne gatunki drzew, a drzewa wycinane zostaną przesadzone lub zastąpione nasadzeniami zastępczymi. Planowane są przekładki istniejących sieci oraz wykonanie nowych sieci i przyłączy mediów doprojektowanych budynków" - pisze we wnioski inwestor.

"Proponowana inwestycja znacznie korzystniej wpisuje się w sąsiedztwo jakim są Park Śląski oraz powstające po drugiej stronie ul. Bytkowskiej osiedla mieszkaniowe oraz spowoduje jej mniejsze oddziaływanie na sąsiednie tereny chronione. Poniższy wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Chorzów dla części obszaru gminy w rejonie ul. Targowej 4 dla działki nr 1205/68 (przed scaleniem1065/68) wyraźnie pokazuje granicę terenów zieleni parkowej a zarazem granicy Parku Śląskiego oraz granicę strefy ochronnej krajobrazu, w której nie leży działka przeznaczona pod planowaną inwestycję." - zaznacza we wniosku spółka.

Kolejna próba budowy osiedla mieszkaniowego przy Parku Śląskim. We wcześniejszych planach była mowa o budowie 15 budynków

To nie pierwszy wniosek spółki Green Park Silesia o zlokalizowanie inwestycji mieszkaniowej na terenie przy ulicy Targowej 4. Już w 2018 roku pisaliśmy, że na terenie po hali MTK przy ul. Targowej w Chorzowie ma powstać osiedle mieszkaniowe. Green Park Silesia z początku planował wybudować 15 budynków, które mają 7 i 8 kondygnacji. Liczbę mieszkań wyszacowano 118, a ich łączna powierzchnia zabudowy miała wynosić 12 tys. 962 metrów kwadratowych.

Na grudniowej sesji Rady Miasta w 2018 roku chorzowscy radni zagłosowali jednak "przeciw" budowie osiedla mieszkaniowego. W 2019 roku do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął nowy wniosek Green Park Silesia. Tym razem o wycinkę ponad 1 200 drzew na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Celem była nowa inwestycja - nie osiedle, na które radni się nie zgodzili, a kompleks obiektów usługowych. Spółka ostatecznie sama wycofała ten wniosek. Następny wniosek deweloper złożył właśnie we wrzesniu 2020 roku. I teraz, 26 listopada, chorzowscy radni znowu pochylą się nad sprawą budowy osiedla przy Parku Śląskim.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie