Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po Nikiszowcu: oprowadzają Kutz, Simonides, Sówka i Gembalski

Justyna Przybytek
Przewodnik po Nikiszowcu - Anna Dudzińska i Stefania Blaut z audioprzewodnikami
Przewodnik po Nikiszowcu - Anna Dudzińska i Stefania Blaut z audioprzewodnikami Lucyna Nenow
Powstał nietypowy bezpłatny przewodnik po Nikiszowcu, po zabytkowym osiedlu oprowadzają m.in. Kazimierz Kutz, Dorota Simonides, Julian Gembalski, a także mieszkańcy Nikiszowca. Przewodnikiem po Nikiszu jest zaś dziennikarz Kamil Durczok.

Drugiego takiego Nikisza nie ma na świecie - usłyszymy w audio-przewodniku, który wydał właśnie katowicki magistrat wspólnie z Muzeum Historii Katowic. O prawdziwości tego stwierdzenia przekonują między innymi Kazimierz Kutz, Dorota Simonides, Julian Gembalski, a także mieszkańcy Nikiszowca. Przewodnikiem po zabytkowym robotniczym osiedlu jest zaś dziennikarz Kamil Durczok.

Audioprzewodniki od wtorku dostępne są w filii MHK w Nikiszowcu, czyli w starym maglu, bezpłatnie. Także za darmo słuchowisko w formacie mp3 ściągniemy ze strony katowickiego Urzędu Miasta (katowice.eu).
- Przewodniki są na razie w języku polskim, ale będą także w niemieckim i angielskim - zapowiada Jakub Jarząbek, rzecznik UM w Katowicach. Są nietypowe, bo o dzielnicy opowiadają ludzie z nią związani. Oczywiście historii też nie brakuje.

Zamknięty świat osiedla z cegły

- Są najważniejsze informacje i fakty, ale forma całości jest zdecydowanie lekka - mówi Joanna Teofilska z Muzeum Historii Katowic, autorka tekstu opowiadanego przez narratora.

Tę lżejszą część, czyli opowieści o Nikiszu nagrała Anna Dudzińska z Radia Katowice. Część z nagrań powstała na potrzeby projektu, część dziennikarka zbierała przez ostatnie lata. Najwcześniejsze wykorzystane w słuchowisku pochodzi sprzed 12 lat.

- Ideą tego projektu od samego początku było, aby opowiedzieć o Nikiszowcu głosami jego mieszkańców. To oni zapraszają nas do swojego bardzo niedostępnego świata - wyjaśnia Dudzińska. Zapraszają chętnie, ale nieco zawstydzeni.

- Opowiadają o rzeczach dla siebie oczywistych, które dla ludzi "nie stąd" oczywiste nie są - mówi dziennikarka. Są za to niezwykle ciekawe i to one tworzą magię Nikisza.

Niewielu bowiem pamięta, że na Nikiszu odbywało się tradycyjne świnobicie, o którym opowiada Rudolf Wróbel, albo jak kobiety stąd prały i maglowały, co wspomina Stenia Blaut, której mama w nikiszowieckim maglu pracowała i czego szczerze nie znosiła.

Przewodnik poświęci Wam godzinę

Z audioprzewodnikiem po Nikiszu możemy wędrować prawie godzinę. Oprócz pani Steni i pana Rudolfa, usłyszymy m.in. głosy prof. Juliana Gembalskiego, który gra na organach w kościele św. Anny, prof. Dorotę Simonides i jej siostrę, wspominające podwórkowe zabawy z Nikisza, czy Kazimierza Kutza, który choć pochodzi z sąsiednich Szopienic, zachwala niezwykłość dzielnicy, którą pokazał w jednym ze swoich pierwszych filmów. Opowiadają też Erwin Sówka, malarz z Grupy Janowskiej, który właśnie Nikisz najczęściej maluje na swoich obrazach, Andrzej Pisarzowski, szef orkiestry górniczej kopalni Wieczorek, i w końcu Krzysztof Niesporek, tutejszy fotograf.

Pomysł na dość nietypową promocję Nikisza to inicjatywa katowickiego magistratu. Przygotowanie słuchowiska kosztowało nieco ponad 24 tysięcy złotych. Audioprzewodniki kupiono z dofinansowania unijnego.

Projekt chwali pani Stenia, która użyczyła swojego głosu na potrzeby słuchowiska, bo, jak twierdzi, przysłuży się promocji osiedla. - Ja ten Nikisz zawsze kochałam, bo tu się urodziłam i tu wszystko było moje, ale jego urody nauczyłam się dopiero z biegiem lat. To trudne miejsce, przez wielu obcych traktowane przez lata bardzo po macoszemu - opowiada. Często też niedoceniane przez tutejszych.

- Najważniejsze jest, że ten przewodnik tworzą ludzie i to bez względu na to, czy są to osoby znane, czy nie. Ważne jest to, że identyfikują się z Nikiszowcem, kochają go i coraz częściej doceniają - ocenia Dudzińska.

Przewodnik po Nikiszowcu

Z audioprzwodnika można korzystać wypożyczając specjalne urządzenia w Punkcie Informacji Turystycznej w Nikiszowcu zlokalizowanym w filii Muzeum Historii Katowice (ul. Rymarska 4) lub ściągnąć w postaci specjalnego pliku w formacie mp3 ze strony katowice.eu/Nikisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto