MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele Polska Press wręczyli Fundacji Rodzin Górniczych voucher podsumowujący tegoroczną edycję Pociągu Marzeń

Jakub Szołdra-Laszczyk
Marzena Bugała-Astaszow
Podczas koncertu charytatywnego z okazji 25 lat działalności Fundacji Rodzin Górniczych przedstawiciele Polska Press przekazali na ręce prezesa Zarządu Fundacji Rodzin Górniczych Ryszarda Wyględacza voucher podsumowujący akcję Pociąg Marzeń. Dzięki wsparciu naszych partnerów w tegorocznej edycji akcji udało się zebrać kwotę 41 231 zł, która pozwoliła podopiecznym Fundacji pojechać na wymarzone wakacje.

3 września w katowickiej Filharmonii Śląskiej odbył się koncert charytatywny z okazji 25-lecia Fundacji Rodzin Górniczych, która już od ćwierć wieku pomaga wdowom, sierotom, inwalidom i rodzinom górniczym w trudnej sytuacji życiowej pokonywać trudy codziennego życia.

- Fundacja Rodzin Górniczych istnieje już 25 lat, można powiedzieć, że to jej srebrne wesele. Od 25 lat wspiera tych, których dotknął zły los, którzy nie ze swojej winy nagle musieli sięgnąć po pomoc i dzięki ludziom o wrażliwych sercach mogli ją otrzymać. Już od 25 lat fundacja wspiera wdowy w codziennym życiu, ułatwia edukację sierot, fundując stypendia socjalne dla rodzin o niskich dochodach, stypendia naukowe dla wybitnie zdolnych uczniów i studentów oraz stypendia specjalne dla niepełnosprawnych związanych z fundacja. Pomagamy w leczeniu i rehabilitacji naszym podopiecznym, w szczególności tym poszkodowanym w wypadkach przy pracy. Pomagamy w zakupach sprzętów medycznych i w zdobywaniu środków na zakup lekarstw. Przez 25 lat dzięki wsparciu i hojności naszych darczyńców udało nam się uzyskać i przekazać na potrzeby poszkodowanych w tragediach górniczych przeszło 33 miliony złotych. W zasięgu naszej pomocy znajduje się 5 tysięcy rodzin – mówił prezes Fundacji Rodzin Górniczych Ryszard Wyględacz w przemówieniu otwierającym koncert charytatywny.

Gośćmi Fundacji Rodzin Górniczych na jubileuszowym koncercie byli m.in. doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, poseł Grzegorz Matusiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś, prezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia Józef Myrczek, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Janusz Olesiński oraz były sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Jerzy Markowski.

- Wielokrotnie mówiłem w jakich nastrojach i w jakich emocjach powstawała ta fundacja – mówił Jerzy Markowski, jeden z inicjatorów powstania Fundacji. - W kopalni Nowy Wirek odbywała się sławna akcja ratownicza, w której niestety życie straciło 6 górników. Uratowaliśmy 5-ciu. Miała tam miejsce jedna z bardzo precedensowych akcji ratowniczych, w trakcie której wywiercono w powierzchni otwór, którym podawano wodę poszkodowanym. Ten otwór był przede wszystkim bardzo długi i co najważniejsze nie był otworem prostym. Do dziś pamiętam nazwisko górnika, który przez 4 dni leżał z ciałem kolegi na piersiach i dostał wodę po 4 dniach. Nazywał się Witt. W trakcie tej akcji podszedł do mnie chłopak, który zapytał mnie pięknie po śląsku: Pan tu jest chyba najważniejszy, nie? Wie pan, ja chcę tylko wiedzieć, czy mój tata wyjedzie. Mama ino beczy, a ja chcę wiedzieć, bo jak tata nie wyjedzie to ja będę najstarszym chłopem w rodzinie. Chłopak miał 11 lat. Powiedziałem mu, że wyjedzie, bo nie wiedziałem jeszcze wtedy, że nie wyjechał. Właśnie wtedy powstał pomysł założenia fundacji, żeby coś zrobić.

Fundacja Rodzin Górniczych wielokrotnie ze seny dziękowała za wspieranie jej działań, dbanie o jej rozwój i podtrzymywanie atmosfery wzajemnej pomocy. Osoby najmocniej zaangażowane w życie fundacji zostały uhonorowane medalem Przyjaciel Fundacji. W tym roku kapituła medalu postanowiła uhonorować: Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, Annę Zych, Jolantę Sebastian, Monikę Konwerską, Teresę Sewil, Stanisława Pluskę, Tomasza Cudnego, Mirosława Skibskiego oraz Adama Radkę.

Obchody ćwierćwiecza istnienia Fundacji Rodzin Górniczych uświetnił jubileuszowy koncert muzyki filmowej. Na scenie Filharmonii Śląskiej w Katowicach wystąpili Dombrova Piano Duo w składzie: Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk oraz Śląska Orkiestra Kameralna. Artyści wykonali tego wieczoru największe przeboje muzyki filmowej, wśród których znalazły się m.in. temat muzyczny z filmów o Jamesie Bondzie, motyw przewodni z filmu „Va Bank” czy piosenka Jerrego Brocka „If I were a Richman” z filmu „Skrzypek na dachu”.

Podsumowanie Pociągu Marzeń 2022

W ramach drugiej edycji Pociągu Marzeń dzięki hojności naszych partnerów wspólnie wsparliśmy finansowo Fundację Rodzin Górniczych. Zebrane fundusze pozwoliły podopiecznym fundacji pojechać na wymarzone wakacje nad polskie morze, a w przyszłości będą także wkładem w organizowane w czasie ferii zimowisko. Skład Pociągu Marzeń wyposażony w wagoniki-cegiełki z logotypami naszych sponsorów od 24 czerwca do 12 sierpnia przemierzał internetowe i papierowe wydania Dziennika Zachodniego oraz Naszego Miasta.

Zobacz zdjęcia:

Opiewający na kwotę 41 231 złotych voucher został złożony na ręce Prezesa Fundacji Rodzin Górniczych Ryszarda Wyględacza przez reprezentującą Polska Press Aleksandrę Smolak na jubileuszowym koncercie z okazji 25 lat Fundacji Rodzin Górniczych.

- Składam na ręce pana Prezesa voucher o wartości ponad 40-tysięcy złotych, które udało nam się zebrać w ramach naszej corocznej akcji charytatywnej Pociąg Marzeń. W tegorocznej edycji wybór Fundacji Rodzin Górniczych był decyzją oczywistą – mówiła Aleksandra Smolak wręczając voucher w trakcie uroczystości.

Głównym partnerem tegorocznego wydania Pociągu Marzeń była firma Enea będącą jednym z największych koncernów energetycznych w Polsce. Ponadto akcję w naszym regionie wsparł również UM Katowice, Senior Residence, Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Drzazga Clinic, BetaMed i Dono da Scheggia, LaserTec, Papugarnia Carmen, Śląskie Centrum Medycyny Sądowej, Firma Walicki, HolyArt, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, Muszynianka, Polo Market, Mix Meble, Komandor, Arena Park Handlowy, Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o., Orpea, Mix Group i Fundusz Górnoślaski S.A..

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto