Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami 3. edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. Na ekologiczne projekty przeznaczone zostaną 3 miliony złotych

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Mieszkanki i mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje pomysły do realizacji w ramach Zielonego Budżetu od 23 maja do 15 czerwca.
Mieszkanki i mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje pomysły do realizacji w ramach Zielonego Budżetu od 23 maja do 15 czerwca. UM Katowice / Radosław Kaźmierczak
W Katowicach 23 maja rozpoczną się konsultacje społeczne, w trakcie których będzie można zgłaszać pomysły, jakie mogą wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta. Najlepsze inicjatywy zaproponowane przez mieszkanki i mieszkańców zostaną zrealizowane w ramach Zielonego Budżetu będącego częścią Budżetu Obywatelskiego. Z ponad 20 milionów złotych przeznaczonych inwestycje oraz zadania w ramach tegorocznej edycji BO, 3 miliony złotych zabezpieczono na realizację projektów zielonych.

Zielony Budżet powstał w 2020 roku, by umożliwiać zgłaszanie i realizację jeszcze większej liczby proekologicznych projektów.

– Pierwsze dwie edycje pokazały, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziły to liczby zgłoszeń, jak i zróżnicowanie zgłaszanych projektów. Wierzę, że również tegoroczna edycja przyniesie podobne rezultaty – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na realizację ekologicznych projektów mieszkańcy będą mieli 3 miliony złotych. Podobnie jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, środki zostaną rozdzielone między 22 dzielnice miasta. W tym wypadku na lokalne działania zostaną przeznaczone 2,4 miliony złotych. Pozostała część puli Zielonego Budżetu, czyli 600 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na realizację projektów ogólnomiejskich. Należy przy tym pamiętać, że projekt o charakterze lokalnym to taki, który dotyczy tylko jednej dzielnicy. Inicjatywy, na których skorzystają mieszkańcy więcej niż jednej dzielnicy trzeba zgłaszać jako projekty o charakterze ogólnomiejskim.

Maksymalna wartość pojedynczego zadania o charakterze lokalnym nie może przekraczać 60% puli środków finansowych przeznaczonych na zadania dla danej dzielnicy. Przykładowo, ze względu na dużą liczbę zameldowanych osób, mieszkańcy Ligoty – Panewnik na Zielony Budżet otrzymają najwięcej, bo aż 193 337 złotych. Maksymalna wartość jednego zadania nie będzie mogła przekroczyć kwoty 116 002 złotych. Murcki, czyli dzielnica, w której mieszka najmniej osób, na ekologiczne inicjatywy dostanie łącznie 68 944 złotych, a zatem wartość jednego projektu nie może przekroczyć 41 366 złotych. Szczegółowy podział środków na daną dzielnicę można sprawdzić tutaj.

Należy również pamiętać o tym, że głaszane zadania muszą być zlokalizowane na terenie stanowiącym własność miasta Katowice lub Skarbu Państwa będącym w użytkowaniu wieczystym miasta Katowice. W odróżnieniu od Budżetu Obywatelskiego, w przypadku zgłaszania projektu do Zielonego Budżetu nie są potrzebne oświadczenia ani listy podpisów mieszkańców popierających projekt.

Mieszkanki i mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje pomysły od 23 maja do 15 czerwca. Później złożone wnioski przejdą weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku.

– Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Innymi pomysłami, które mogą mieć szansę na realizację w ramach Zielonego Budżetu to np.: tworzenie ogrodów deszczowych i zbiorników małej retencji na terenach skwerów i parków miejskich, a także warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych. Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się m.in.: urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie, zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach.

Harmonogram Zielonego Budżetu:

  • Zgłaszanie projektów zadań do Zielonego Budżetu - od 23 maja do 15 czerwca 2022 r.
  • I etap weryfikacji - do 24 czerwca 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników I etapu weryfikacji - do 27 czerwca 2022 r.
  • II etap weryfikacji - do 31 sierpnia 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji - do 9 września 2022 r.
  • Etap pracy Zespołu Oceniającego - do 26 września 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji – do 30 września 2022 r.

Informacje na temat procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice oraz możliwość składania wniosków dostępne są na

stronie internetowej

. W przypadku problemów z wypełnieniem elektronicznego formularza możliwe będzie skorzystanie z pomocy pracowników wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto