Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed 100. laty, po 148 latach zaboru pruskiego, powiat tczewski wrócił w granice Polski [zdjęcia]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia powrotu Gniewa, Pelplina i Tczewa do Macierzy. Samorządy bardzo uroczyście będą świętować tę wyjątkową rocznicę.

Zbliża się setna rocznica ważnego wydarzenia - powrotu Tczewa do Polski po wielu latach zaboru pruskiego. Na mocy Traktatu Wersalskiego, czyli głównego układu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, Pomorze wróciło do Macierzy. Symbolicznego przyłączenia ziem dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Mieszkańcy terenów znajdujących się dotychczas pod zaborem pruskim owacyjnie i entuzjastycznie witali polskich żołnierzy.

W Tczewie uroczystości odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Z kolei sam generał przebywał w mieście 4 lutego.
Chcąc uczcić ten historyczny fakt, niezwykle ważny dla Tczewa, Pomorza i całej Polski, Samorząd Miasta Tczewa wspólnie z Fabryką Sztuk organizuje wydarzenie plenerowe pn. „To już 100 lat - Chwała Hallerczykom”, które odbędzie się 30 stycznia. Początek o godz. 16 na pl. Marsz. J. Piłsudskiego 1.

To żywa lekcja historii, podczas której chcemy pokazać moment przybycia Hallerczyków do Tczewa. Następnie rekonstruktorzy, aktorzy i inni uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Tczewa na plac Hallera, gdzie czeka kolejna atrakcja - piknik żołnierski. W programie, m.in.: pokaz musztry, ćwiczenia piechotne dla publiczności, żołnierska strawa. Po pikniku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.

W związku z teatrem historycznym mieszkańcy mogą się spodziewać zmian w organizacji ruchu oraz utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Warto zapamiętać, że 30 stycznia w godz. 15.50-17.00 wystąpią utrudnienia w komunikacji miejskiej. Obowiązywać będzie tymczasowa zmiana organizacji ruchu: ul. 30 Stycznia (od Fabryki Sztuk) do pl. Marsz. Piłsudskiego, ul. Obr. Westerplatte, ul. Kościuszki, ul. J. Dąbrowskiego*, ul. Krótka [całkowite wyłączenie z ruchu]. Organizatorzy proszą o nieparkowanie aut przez cały dzień w obrębie placu Hallera.
Program obchodów 100-lecia powrotu Tczewa do Polski obejmuje też organizację wystaw, konkursów i wydarzeń sportowych. W Farze zostanie odprawiona msza święta.

Program działań związanych z 100. rocznicą powrotu Tczewa do Macierzy

·

od 20.01 – arkady w Parku Kopernika – wystawa Fabryki Sztuk pt. „Generał Józef Haller i Błękitna Armia”

·

do 21.01 – konkurs literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Tczew 1918-1920 – Droga do Niepodległej” www.mbp.tczew.pl

·

24.01-6.02 – ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak) – wystawa IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”

·

25.01 godz. 9.00, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II – biało-niebieski parkrun „Wszyscy jesteśmy Hallerczykami”

·

26.01 godz. 12.30, Fara św. Krzyża – Msza Święta w intencji Miasta i jego Mieszkańców,

·

do 27.01 – zgłoszenia na konkurs Fabryki Sztuk na strój retro. Do wygrania voucher dla 2 osób na weekendowy pobyt w hotelu Zamek Gniew. www.fabrykasztuk.tczew.pl

·

30.01 – Dzień Tczewa

godz. 16.00, plac Marsz. J. Piłsudskiego – teatr historyczny „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom”

ok. godz. 16.45, plac Hallera – piknik żołnierski

godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 – uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

Gniew
Także Gniew uhonorował tę piękną rocznicę. Rok 2020 w tej gminie ogłoszony został Rokiem Powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy. Aby upamiętnić tę szczęśliwą datę w historii, 27 stycznia w mieście odbędą się uroczyste obchody związane z okrągłą, 100. rocznicą przyłączenia gniewskich terenów do Niepodległej Polski.

Przyłączenie Ziemi Gniewskiej do wolnej Polski oficjalnie odnotowano 27 stycznia 1920 r. 10 lutego 1920 r. generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Samorząd Gminy Gniew upamiętni tę datę, organizując obchody wydarzeń tamtych dni. Właśnie w poniedziałek, 27 stycznia o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim w Gniewie zainaugurowana zostanie uroczystość 100-lecia powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy.

W programie wydarzenia zaplanowano patriotyczny przemarsz ulicami miasta, wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników święta oraz uroczystą akademię z okazji odzyskania niepodległości przez Ziemię Gniewską, która odbędzie się na dziedzińcu gniewskiego zamku. Reżyserem przedstawienia jest Jacek Ordowski, który przy współpracy z pedagogami ze szkół gminnych, oferuje mieszkańcom żywą lekcję historii.

Pelplin
100. rocznica powrotu do Macierzy uroczyście obchodzona będzie również w Pelplinie. Przypomnijmy,

28 stycznia 1920 r. oddziały Frontu Pomorskiego wkraczając do Pelplina dokonały jego przyłączenia do odrodzonej Polski. Po blisko 148 latach zaboru pruskiego Pelplin powrócił na łono ukochanej Ojczyzny.

W 2020 r. mija dokładnie sto lat od tego historycznego wydarzenia, dlatego też na ulicach miasta odbędzie się inscenizacja przedstawiająca wkroczenie Wojska Polskiego do Pelplina. Tego samego dnia zrekonstruowany zostanie również przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego - Generała Józefa Hallera, do którego doszło 7 dni po oficjalnym wyzwoleniu Pelplina tj. 4 lutego 1920 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto