Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa 73 Pułku Piechoty znów poczeka. Skąd UM weźmie 500 mln na inwestycję?

Justyna Przybytek
Przebudowa 73 Pułku Piechoty zakłada m.in. przebudowę skrzyżowania Kościuszki - Armii Krajowej
Przebudowa 73 Pułku Piechoty zakłada m.in. przebudowę skrzyżowania Kościuszki - Armii Krajowej Arkadiusz Ławrywianiec
Przebudowa 73 Pułku Piechoty wypadła z Kontraktu Terytorialnego. Urzędnicy twierdzą, że zadanie ma nadal wysoki priorytet, ale... skąd Urząd Miasta weźmie 500 mln na inwestycję?

Kluczowa dla Katowic inwestycja drogowa, obiecywana przez urzędników od lat, stanęła pod znakiem zapytania. Władze miasta chciały, aby przebudowę ulicy 73 Pułku Piechoty realizować z pieniędzy unijnych, jednak zadanie to nie znalazło się ani na liście podstawowej ani rezerwowej przedsięwzięć Kontraktu Terytorialnego - listy inwestycji dla województwa zatwierdzonej przez rząd - jaki pod koniec września parafowali marszałek województwa śląskiego z wiceministrem infrastruktury i rozwoju.

Na liście ujęto kilkadziesiąt projektów opiewających na kwotę prawie 40 miliardów złotych. Pieniądze na ich realizację pochodzić będą z budżetu państwa, dotacji z Unii Europejskiej i m.in. kasy samorządów. Właśnie w kontrakcie, ale na liście rezerwowej, umieszczono drugi etap rozbudowy Drogowej Trasy Średnicowej z Katowic na wschód, czyli w kierunku Mysłowic i miast Zagłębia. Etap ten zakłada jednak jedynie połączenie nieistniejącego jeszcze węzła DTŚ w Mysłowicach z węzłem w Sosnowcu, zaś etap pierwszy przedłużenie katowickiego odcinka DTŚ w kierunku Mysłowic (inwestycji tej nie chce finansować katowicki magistrat) w KT nie ujęto. Przedsięwzięcie będzie realizowane, jeśli w KT zostaną pieniądze z budżetu krajowego i UE.

Przebudowa 73 Pułku Piechoty i drogi krajowej 81 z kontraktu wypadła całkowicie. Tymczasem, jak podkreślają urzędnicy, to inwestycja, na której realizacjęKatowic nie stać, przynajmniej nie wyłącznie z kasy miasta. Koszt jest ogromny, to pół miliarda złotych. Pieniądze mają wystarczyć na rozbudowę ulicy Kościuszki, budowę ważnego dwupoziomowego węzła Kościuszki-Armii Krajowej, węzła 73 PP (DK81) z ul. Pszczyńską (DK86) oraz poszerzenie ulicy Pszczyńskiej. Docelowo zmiany mają odkorkować południe Katowic - zwłaszcza wąskie gardła jak skrzyżowanie ulic Kościuszki i Armii Krajowej - i wyprowadzić z dzielnic ruch tranzytowy.
W katowickim magistracie przekonują jednak, że nie wszystko stracone.

- Wypadliśmy z kontraktu, co nie jest dobrą informacją, ale są inne programy unijne, w których ten projekt ma szansę na realizację, jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, i na pewno będziemy się starać o unijne dofinansowanie tej inwestycji - zapewnia Jakub Jarząbek, rzecznik magistratu.

Dodaje, że urząd przygotowuje dokumenty i wniosek o dofinansowanie właśnie do Programu Infrastruktura i Środowisko. - Mamy na ukończeniu aktualizację dokumentacji projektowej oraz zabezpieczone środki na wykup gruntów pod inwestycję. Jej zasadność i ważność jest nadal dla miasta bardzo wysoka - przekonuje Jarząbek.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto