Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Łazienki 2013 rozstrzygnięty. Zobaczcie toaletę, która powstanie na Tylnej Mariackiej

Justyna Przybytek
Projekt Łazienki 2013 - Grand Prix. Autorzy: Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta  

Projekt opisuje budynek harmonijnie wpisany w istniejącą, niełatwą sytuację urbanistyczną, na którą reaguje tak układem przestrzennym, jak i architektoniczną artykulacją tworzących go elementów. Prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, do którego przylega zamknięty ścianami  w okładzinie z blachy kortenowej przecięto ścianą wewnętrzną kontynuującą w swej geometrii zakręt ul. Tylnej Mariackiej.
Projekt Łazienki 2013 - Grand Prix. Autorzy: Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta Projekt opisuje budynek harmonijnie wpisany w istniejącą, niełatwą sytuację urbanistyczną, na którą reaguje tak układem przestrzennym, jak i architektoniczną artykulacją tworzących go elementów. Prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, do którego przylega zamknięty ścianami w okładzinie z blachy kortenowej przecięto ścianą wewnętrzną kontynuującą w swej geometrii zakręt ul. Tylnej Mariackiej.
Szalet publiczny nie musi razić estetyką rodem z PRL, wręcz przeciwnie, może… zachwycać. Nie tylko eleganckimi wnętrzami, ale i wyglądem zewnętrznym. A z zewnątrz nie musi przypominać toalety. Wystarczy pomysł i sprawna ręka projektanta. TE warunki spełniły prace nadesłane na konkurs Projekt Łazienki 2013, czyli koncepcję toalety publicznej na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach.

Konkurs „Projekt Łazienki 2013”, czyli konkurs na koncepcję toalety publicznej na ulicy Tylnej Mariackiej zorganizowały wspólnie Sanitec Koło i katowicki magistrat. Jurorzy oceniali w sumie 302 projekty, sześć z nich wyróżnili.

Grand Prix konkursu zdobył projekt Zuzanny Szpocińskiej i Anny Boruty, studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - Szpocińska i Boruta stworzyły projekt budynku harmonijnie wpisanego w istniejącą, niełatwą sytuację urbanistyczną. W projekcie, prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, tworzy przestrzeń podcienia i daje możliwość dyskretnego wejścia do toalet. Przewidziano tam również praktyczne miejsce ze stojakami rowerowymi – oceniło jury.

Prace oceniał sąd konkursowy, w składzie: prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Bolesław Błachuta, miejski konserwator zabytków z Katowic, Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego Urzędu Miasta, Adam Śleziak, kierownik projektu przebudowy strefy Dworcowa – Mariacka, Tomasz Studniarek, architekt z katowickiej pracowni Archistudio Studniarek + Pinkiewicz oraz Przemysław Powalacz, prezes zarządu Sanitec Koło.

– Sposób ukształtowania wejścia do podcienia wytwarza dobrą relację pomiędzy stykającymi się kubaturami, czyli tunelem, bramą i pawilonem toalety, bez próby dominowania nad zabytkowym portalem – chwalili najlepszy projekt jurorzy.

Zwyciężczynie konkursu zgarną nagrodę w wysokości 20 tys. zł i być może doczekają się realizacji swojego projektu w Katowicach.

- Jesteśmy zainteresowani jego realizacją, bo brak toalet to poważny problem na ulicy Mariackiej – przyznawał Waldemar Bojarun, naczelnik Wydziału Promocji w UM w Katowicach. W sumie na Mariackiej, przebudowanej za 12 mln zł, znajduje się kilkadziesiąt lokali gastronomicznych, większość z jedną, albo dwiema małymi toaletami. Problemy nie rozwiązują toj-toje wystawiane na deptak przez magistrat, a już na pewno nie dodają mu uroku.

Nie wiadomo jednak, kiedy nowoczesny szalet mógłby powstać. – Trudno w tej chwili mówić o terminach, czy realizacja nastąpi w przyszłym roku, czy dopiero za dwa lata – zapowiada Bojarun. Jak na razie tylko po dwóch edycjach konkursu „Projekt Łazienki” koncepcje projektantów zostały urzeczywistnione.

Konkurs "Projekt Łazienki 2013" jest 15. edycją przedsięwzięcia realizowanego przez Sanitec wspólnie z polskimi miastami. W 2009 roku projektowano toaletę dla Dworca Centralnego w Warszawie, wcześniej szalet w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Helu. W 2010 roku przedmiotem konkursu był projekt łazienki w pobliżu Mostu Poniatowskiego w Warszawie, w 2011 roku - na Piotrkowskiej, a w ubiegłym roku w rejonie Ronda Mogilskiego w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto