Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Producent muzyczny BIØS wyjawił uczniom szkoły podstawowej tajniki swojej pracy

Jakub Szołdra-Laszczyk
Jakub Szołdra-Laszczyk
Różnica pomiędzy mikrofonem dynamicznym a pojemnościowym, sekrety produkcji muzycznej oraz tworzenie utworów przy pomocy owoców. Tego wszystkiego w praktyce mogli nauczyć się uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudzińcu w trakcie warsztatów prowadzonych przez producenta muzycznego i realizatora dźwięku Jakuba Mokrzysiaka, znanego pod pseudonimem BIØS.

Warsztaty z realizacji dźwięku w Szkole Podstawowej w Rudzińcu poprowadził Jakub Mokrzysiak – prezes fundacji Soundscape, realizator dźwięku w studio nagraniowym Azymut oraz producent muzyczny i dj występujący pod pseudonimem BIØS.

- Celem prowadzonych przeze mnie warsztatów jest rozpowszechnianie zainteresowania nowymi technologiami oraz produkcją muzyki i muzyką samą w sobie, ale jednak szczególny nacisk kładę właśnie na nowe technologie – wyjaśniał Jakub Mokrzysiak.

Występujący pod pseudonimem BIØS Jakub Mokrzysiak jest producentem muzycznym, dj-em i realizatorem dźwięku w studiu Azymut
Występujący pod pseudonimem BIØS Jakub Mokrzysiak jest producentem muzycznym, dj-em i realizatorem dźwięku w studiu Azymut Jakub Szołdra-Laszczyk

W trakcie zajęć dzieci i młodzież uczyli się, jak można wykorzystać komputer w kreatywny sposób do pracy twórczej. Prowadzący zajęcia Jakub Mokrzysiak prezentował uczestnikom swój sprzęt studyjny – mikrofony, syntezatory czy automaty perkusyjne. Uczestnicy mieli też szansę zobaczyć znane z mediów społecznościowych lampy pierścieniowe oraz poznać metody ich praktycznego zastosowania.

Najważniejszym elementem zajęć była jednak wspólna produkcja muzyczna. Uczestnicy najpierw nagrywali przy pomocy mikrofonu dynamicznego wybrane przez siebie wyrazy, które następnie były przypisywane wybranym przyciskom. Największą sensację wzbudził fakt, że tymi przyciskami były … owoce.

Owoce podpięte do odpowiedniego urządzenia pozwalają uczestnikom warsztatów dowolnie miksować nagrane dźwięki
Owoce podpięte do odpowiedniego urządzenia pozwalają uczestnikom warsztatów dowolnie miksować nagrane dźwięki Jakub Szołdra-Laszczyk

Przy pomocy bananów, pomarańczy i śliwek podłączonych do specjalnego urządzenia uczestnicy mogli dowolnie komponować nagrane przez siebie wcześniej dźwięki, a następnie modulować je poprzez syntezator modularny, by ostatecznie z losowych dźwięków stworzyć pełnoprawną produkcję muzyczną.

- Dzieci po zajęciach przyszły zafascynowane i ciężko było im się potem skupić, bo do samego końca jeszcze śpiewali i tworzyli własna muzykę – opowiadała Dorota Stawiarska, nauczyciel w klasach 1-3. - One cały czas przeżywały te zajęcia i już chciałyby mieć następne.

Szanse na to, że z zajęć mogą wyjść przyszli muzycy pozytywnie oceniał również Jerzy Wośko, nauczyciel historii, który również uczestniczył w zajęciach:

- Jest możliwość, że z zajęć wyjdą muzycy czy producenci muzyczni i, że taki fakt w ogóle zaistnieje. Wiadomo, że trzeba przyjąć też pewną skalę wielkości, ale sądzę, że pojawią się jacyś zapaleńcy i możliwe, że będą się rozwijać również w tym kierunku. Zobaczymy, z jakim skutkiem.

O tym, jak takie pojedyncze zdarzenie może wpłynąć na całe przyszłe życie doskonale wie prowadzący zajęcia Jakub Mokrzysiak, który przypadkiem poznał pasję, która z czasem stała się jego sposobem na życie:

- U mnie to był impuls w podstawówce. Odwiedziłem mojego kolegę, którego brat zajmował się produkcją bitów hiphopowych w lokalnym składzie i zobaczyłem pierwszy raz oprogramowanie do produkcji muzyki. Od tamtej pory zmieniło się moje życie.

Zajęcia w Rudzińcu były pierwszą edycją tego typu zajęć, a w planach są już kolejne. Osoby realizujące warsztaty z produkcji muzycznej są otwarte na zaproszenia ze strony przedszkoli, szkół podstawowych oraz placówek ogólnooświatowych.

Współorganizatorem warsztatów jest fundacja Soundscape. Sponsorem warsztatów był OPS Rudziniec z siedzibą w Pławniowicach.

Materiały prasowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto