Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia, co specustawa mówi o pracy zdalnej w czasie pandemii

MMG
Jan Baborak/ Unsplash.com
Jonasz Kita, radca prawny z kancelarii Lex Projects odpowiada na pytania naszych czytelników, którzy martwią się, czy pracując w domu będą np. otrzymywać mniejsze wypłaty.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, polski ustawodawca w celu dostosowania obowiązujących przepisów do zaistniałej sytuacji, w tym m.in. prawa pracy, które nie przewiduje rozwiązań adekwatnych do aktualnych warunków, uchwalił specustawę z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Specustawa zawiera przepisy szczególne w stosunku do obowiązującego prawa pracy, w tym na przykład, na jej podstawie możliwe jest skierowanie pracownika do wykonywania pracy zdalnej. Praca zdalna polega na wykonywaniu przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

Pracodawca może zlecić wykonywanie pracy zdalnej na dowolny, określony przez siebie czas, jednakże nie dłuższy niż do 7 września 2020 roku (po tym terminie zapisy ustawy tracą moc). Praca wykonywana przez pracownika musi być zgodna z pracą określoną w umowie o pracę - pracodawca nie może (bez zgody pracownika) narzucić pracownikowi obowiązku wykonywania innej pracy. Ponadto wskazać należy, iż praca zdalna może być wykonywana w domu, mieszkaniu pracownika lub w innym lokal pracodawcy. Przepisy ustawy nie odwołują się do warunków mieszkaniowych lub rodzinnych pracownika przy polecaniu pracy zdalnej, jednak w przypadku zgłoszenia przez pracownika braku możliwości świadczenia pracy w miejscu zamieszkania, pracodawca powinien wyznaczyć pracownikowi inne miejsce wykonywania pracy zdalnej.

Podkreślić należy, iż o wskazanej organizacji pracy decyduje pracodawca, bez konieczności uzgadniania tego z pracownikami ani zbiorowo (porozumienie z przedstawicielami pracowników), ani indywidualnie (porozumienie z każdym pracownikiem). Pracownik może oczywiście wnioskować o pracę zdalną, ale jego wniosek nie wiąże w żaden sposób pracodawcy.

Z pewnością najistotniejsze dla pracowników jest to, iż w związku z wykonywaniem pracy zdalnej, ich wynagrodzenie nie może ulec zmianie.

Przeczytaj: Sposoby na zwiększenie wydajności pracy zdalnej

FLESZ - Koronawirus. Nie panikuj. Nie kupuj wszystkiego jak leci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto