Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawa pracownika. Na jakiej podstawie można zwolnić?

MIW
ARC DZ
Już tu nie pracujesz. Dlaczego? Nie twoja sprawa. Tak może brzmieć rozmowa "kadrowca" z pracownikiem, jeśli przedsiębiorcy przeforsują postulowane przez siebie zmiany w prawie pracy. Tak radykalnych propozycji chyba jeszcze nie w Polsce było.

Z końcem starego roku zakończyła swój żywot ustawa antykryzysowa. Obowiązujący od sierpnia 2009 roku pakiet przepisów zdecydowanie wzmacniał pozycję pracodawców (zniknął m.in. zapis, że trzecia z rzędu umowa o pracę musi już być umową na czas nieokreślony).

Od 1 stycznia szala ponownie przeważyła się na korzyść pracowników. Na jak długo? Nie wiadomo. Pracodawcy z Business Centre Club - największej w Polsce organizacji zrzeszającej prywatnych przedsiębiorców - apelują bowiem o jak najszybsze przywrócenie tych przepisów. Podkreślają, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga dalszego uelastyczniania prawa pracy.

Reaktywacja ustawy antykryzysowej to jednak dopiero początek długiej listy postulatów, zgłaszanych przez BCC. Kilka dni temu Konwent tej organizacji przedstawił propozycje daleko idących zmian w prawie pracy i ustawach pokrewnych. Zdaniem pracodawców przepisy należy przebudować tak, aby odpowiadały "potrzebom współczesnych relacji pracownik - pracodawca".

W imię tych ideałów BCC zamierza m.in. zlikwidować konieczność uzasadniania powodów wypowiedzenia umowy o pracę oraz odszkodowania za wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zniknąć miałyby też urlopy na żądanie i konieczność powiadamiania związkowców o planowanych zwolnieniach.

Przedsiębiorcy chcą, aby pracownicy stracili wynagrodzenie za pierwsze 3 dni zwolnienia lekarskiego, a przy dłuższym L4 musieli obowiązkowo meldować w firmie o miejscu swojego pobytu. Wrócić miałaby też instytucja "porzucenia pracy przez pracownika".

Pracodawcy zamierzają się również dobrać "do skóry" samym związkowcom. Proponują radykalnie ograniczyć ich ochronę przed zwolnieniem, a także wprowadzić "rzeczywistą" odpowiedzialność karną i cywilną dla "szeroko pojętych organizatorów nielegalnego strajku".

Na razie BCC wypuścił jedynie próbny "balon". Już on wzbudził stan podwyższonej gotowości wśród działaczy związkowych. Prawdziwa burza rozpęta się jednak dopiero wtedy, gdy projekt zmian oficjalnie trafi na forum Komisji Trójstronnej.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto