Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powstaną nowe układy drogowe w 6 lokalizacjach. Miasto wyda na to prawie 150 mln złotych

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Za niemal 150 mln złotych w mieście powstanie 6 nowych układów drogowych m.in. na Bogucicach, os. Tysiąclecia.
Za niemal 150 mln złotych w mieście powstanie 6 nowych układów drogowych m.in. na Bogucicach, os. Tysiąclecia. Karina Trojok
Katowice planują rozbudować infrastrukturę transportową. Za niemal 150 mln złotych w mieście powstanie 6 nowych układów drogowych m.in. na Bogucicach, os. Tysiąclecia. Katowicki magistrat zapewnia, że wraz z rozbudową sieci dróg powstaną też nowe rozwiązania dla pieszych i rowerzystów. Inwestycję, gdy uprawomocnią się wyniki przetargu, wykona firma Budimex S.A. Termin rozpoczęcia robót budowlanych planowany jest na drugi kwartał tego roku, a zakładany czas na realizację wszystkich inwestycji wynosi niespełna 2 lata od dnia zawarcia umowy z wykonawcą.

Katowice. Miasto za prawie 150 mln złotych wybuduje nowe drogi w 6 lokalizacjach

W Katowicach powstaną nowe połączenia drogowe. W tym tygodniu wybrano wykonawcę projektu „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice”. To łącznie 6 inwestycji, które mają usprawnić transport w mieście, a gdy uprawomocnią się wyniki przetargu, wykona ją firma Budimex S.A. Wartość wybranej oferty wynosi ponad 148 mln złotych.

– W Katowicach stawiamy na zrównoważony transport, stąd budowa centrów przesiadkowych, rozwój sieci dróg rowerowych i ciągłe zwiększanie liczby stacji wypożyczalni rowerów miejskich czy wdrażanie inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Rozwój miasta wymaga spojrzenia kompleksowego i takie też realizujemy, dlatego ważna jest rozbudowa układu drogowego w sześciu lokalizacjach na terenie Katowic, oczywiście z uwzględnieniem rozwiązań dla kierowców, komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do realizacji zadania zgłosiło się trzech wykonawców

Najtańsza ze zgłoszonych ofert opiewa na wartość około 144 mln złotych, a najdroższa na 151 mln złotych. W procesie oceny ofert wybrano tę złożoną przez firmę Budimex S.A., w kwocie 148 mln złotych. Wybór nie jest jeszcze prawomocny, aby móc zawrzeć umowę musi upłynąć czas, w którym wykonawcy mogą wnieść odwołania. Termin rozpoczęcia robót budowlanych planowany jest na drugi kwartał tego roku, a zakładany czas na realizację wszystkich inwestycji wynosi niespełna 2 lata od dnia zawarcia umowy z wykonawcą.

- Ta inwestycja jest jedną z większych zarówno pod kątem wartości, jak i zakresu prac, których realizacja rozpocznie się w tym roku. To 6 układów drogowych, które zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Ich powstanie wpłynie zarówno na komfort życia mieszkających w ich okolicy, ale także przełoży się na sprawniejsze i wygodniejsze poruszanie się wszystkich katowiczan. Warto też podkreślić, że wraz z rozbudową sieci dróg powstaną nowe rozwiązania dla pieszych i rowerzystów – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Prace będą prowadzone w aż sześciu lokalizacjach. Inwestycja wpłynie między innymi na komfort poruszania się mieszkańców Bogucic. Dzięki zadaniu obejmującemu rejon Strefy Kultury, zyskają oni nowe połączenie z al. Roździeńskiego i będą mogli omijać ścisłe centrum Katowic. To z kolei odciąży ruch w okolicach Ronda im. gen. Jerzego Ziętka i upłynni przejazd w tym istotnym dla komunikacji rejonie. W ramach prac powstanie m.in. przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej z rondem u ich zbiegu, a także nowy odcinek ul. Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ul. Bończyka do nowopowstałego przedłużenia ul. Dobrowolskiego.

Na realizacji projektu zyskają także mieszkańcy os. Tysiąclecia. Największe osiedle w Katowicach – będące też jednym z największych w Polsce - zyska nowy układ drogowy przy ul. Tysiąclecia 88. Jest to o tyle istotne, że usprawni dojazd do siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Ponadto projekt obejmuje 4 inne zadania: przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej oraz w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej, budowę układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej i Wilczewskiego, jak również wykonanie przedłużenia ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna.

- Co ważne, budowa infrastruktury drogowej zapewni sprawną komunikację zarówno pieszym, rowerzystom i kierowcom w obszarach Katowic rozwijających się o funkcję mieszkaniową i usługową - przekonuje Urząd Miasta w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto