Powstał Katowicki Pakiet NGO. To zestaw działań pomocowych dla organizacji pozarządowych na czas pandemii koronawirusa

LOTA
Konferencja prasowa, na której prezydent Marcin Krupa i Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych, przedstawili założenia Katowickiego Pakietu NGO. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Katowice
Prezydent Katowic przedstawił Katowicki Pakiet NGO. To zestaw działań pomocowych dla trzeciego sektora na czas pandemii koronawirusa. Wcześniej miasto stworzyło podobny pakiet skierowany do przedsiębiorców. Na co mogą liczyć organizacje pozarządowe? M.in. na zwolnienie z czynszu w miejskich lokalach, zwolnienie z podatku od nieruchomości czy obniżkę opłat śmieciowych. W sumie w Katowicach działa ponad 1650 organizacji pozarządowych

Powstał Katowicki Pakiet NGO

Katowicki Pakiet NGO to zestaw działań kierowanych do organizacji pozarządowych, których w Katowicach jest ponad 1650. Program - podobnie jak Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy - ma przeciwdziałać negatywnym skutkom spowodowanym przez pandemię koronawirusa.

- NGOsy są siłą napędową życia miasta realizując m.in. wartościowe projekty edukacyjne, kulturalne, sportowe, których adresatem są seniorzy, młodzież czy rodziny z dziećmi – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. I przypomina, że w zeszłym roku na działania organizacji miasto przeznaczyło 45,8 mln zł.

Niestety aktualna sytuacja i spowodowany przez pandemię kryzys nie oszczędza również trzeciego sektora.

– Aktywność NGO bardzo często polega na spotykaniu się z ludźmi w rozmaitych formach – są to aktywności sportowe, spotkania kulturalne, kluby seniora itp. Niestety dziś takie działania nie są możliwe. Dlatego postanowiliśmy przygotować Katowicki Pakiet NGO, którego celem jest uratowanie naszych organizacji pozarządowych, by po zakończeniu epidemii mogły od razu wrócić do realizacji swoich działań – zapowiada prezydent.

Pakiet to pięć filarów. To m.in. zwolnienia z czynszu, podatku od nieruchomości oraz obniżka opłaty śmieciowej

Pakiet opiera się na pięciu filarach. Pierwszy to zwolnienia z czynszu w miejskich lokalach. Te organizacje, które na mocy obowiązujących przepisów bądź wskutek negatywnych konsekwencji ekonomicznych wprowadzonych ograniczeń epidemicznych zaprzestały działalności w lokalu, musiały zawiesić lub zamknąć działalność, zostaną zwolnione z opłaty czynszowej na okres obowiązywania tych uregulowań. Takich organizacji jest w mieście 82. To nie koniec. Po wznowieniu działalności, przez okres tzw. rozruchu, czyli przez trzy miesiące, organizacje zostaną zwolnione z 50 proc. czynszu (płatności za wspomniane 3 miesiące będą mogły rozłożyć na raty i spłacać przez 6 kolejnych miesięcy).

Drugi filar Pakietu to zwolnienia z części lub całości podatku od nieruchomości NGO oraz 50 proc. obniżka opłat za wywóz śmieci. Trzeci związany jest z kontynuacją współpracy finansowej ze strony miasta.

– Zależy nam na elastycznym podejściu do wszystkich zadań realizowanych przez NGOsy na zlecenie miasta. Chodzi zarówno o podpisane już umowy, jak i te, które będziemy podpisywać. Zależy nam na tym, by zadania, jeżeli tylko jest taka możliwość, zostały zrealizowane, bo ich beneficjentami są tysiące mieszkańców Katowic. W niektórych przypadkach być może wystarczy przesunąć termin realizacji zadań w tym roku, a część zadań może być realizowanych on-line. Jesteśmy otwarci na pomysły NGOsów i będziemy podpisywać stosowne umowy lub aneksować te już obowiązujące – wyjaśnia Krupa.

Obejrzyj dokładnie

Czwarty filar to z kolei dodatkowe wsparcie dla tych organizacji, które włączyły się w walkę z epidemią koronawirusa.

- Organizacje pozarządowe wspierają system opieki zdrowotnej w szczególności w zakresie profilaktyki. Mowa m.in. o pracownikach i wolontariuszach NGOsów, którzy robią zakupy i dowożą jedzenie dla seniorów, szyją maseczki czy też pomagają osobom bezdomnym – przypomina prezydent. To te organizacje mogą liczyć na wsparcie: katowicki MOPS podpisał już umowy na kwotę 250 tys. zł m.in. na przygotowanie i dowóz paczek dla osób samotnych, pogotowie zakupowe, dowóz posiłków z Dziennych Domów Pomocy Społecznej czy też przygotowanie posiłków dla osób bezdomnych.

W piątym filarze pakietu są rozwiązania, o które zabiegały organizacje. To m.in. możliwość rozliczania w ramach dotacji wydatków administracyjnych za czynsz, media, opłaty telefoniczne i internet oraz uelastycznienie terminów wypłat dotacji.

Jak skorzystać z Pakietu NGO?

Część z proponowanych regulacji już dziś obowiązuje, część wejdzie w życie po podjęciu przez Radę Miasta stosownych uchwał.

- Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu NGO należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski. Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy podmiot NGO mógł szybko ubiegać się o pomoc. W żadnym programie nie jesteśmy wstanie przewidzieć wszystkiego – dlatego każdą sprawę z jaką trafią do nas NGOsy będziemy rozpatrywać indywidualnie – zapewnia Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych, która będzie koordynować akcją pomocową dla NGO.

Szczegółowe informacje będą dostępne od piątku, 17 kwietnia na katowice.eu/ngo. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 32 2593-746 lub 2593-118 lub drogą mailową agnieszka.lis@katowice.eu, natalia.bajorek@katowice.eu.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Powstał Katowicki Pakiet NGO. To zestaw działań pomocowych dla organizacji pozarządowych na czas pandemii koronawirusa - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie