Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POS na medal

Redakcja
Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków z napowietrzaniem to rozwiązanie innowacyjne. Oczyszczony ściek można odprowadzić bezpośrednio do gruntu czy cieku wodnego, co zmniejsza koszty eksploatacji. Realizacja POS nie wymaga pozwolenia na budowę.

POS - przydomowa oczyszczalnia ścieków, od czasu pojawienia się na rynku w latach 90. jest systematycznie modernizowana. Tradycyjne oczyszczalnie drenażowe, zgodnie z Dyrektywą Unijną 89/106/EEC oraz normą PN-EN 12566-3+A1:2009, w szybkim tempie ustępują miejsca biologicznym z napowietrzaniem, które uzyskują wysokie parametry oczyszczonego ścieku i pozwalają odprowadzić go bezpośrednio do gruntu czy cieku wodnego. Zmniejsza to koszty i ułatwia montaż urządzeń oraz ich eksploatację. (Każdorazowo brany jest pod uwagę też charakter odprowadzanych ścieków, np. bytowo-gospodarcze, ich ilość i częstotliwość dopływu. Fachowcy wykonują analizę tych danych, bo wpływa to na sposób funkcjonowania całej oczyszczalni). Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczalni, której korpus ma kształt stożka i jest w całości wykonany z poliestru - (model NV - TRAIDENIS-POL).

Tańszy i łatwiejszy montaż
Poletko filtracyjne przeznaczone na rozsączenie oczyszczonego ścieku w przypadku biologicznych oczyszczalni ścieków zajmuje niewiele miejsca i przeciętnie waha się w granicach 8-10 m kw. Średnio zakłada się 2 m kw. powierzchni chłonnej na jednego użytkownika. Przy montażu instalacji do oczyszczania ścieków należy pamiętać o zalecanych ogólnie spadkach terenu: od budynku do oczyszczalni ok. 2-5 proc., na drenach ok. 3 proc. Gdy nie da się spełnić takich parametrów w sposób naturalny, stosuje się najczęściej pompy zasilane prądem jednofazowym (230 V) z wyłącznikiem pływakowym. Na sposób odprowadzenia oczyszczonego ścieku z biologicznego urządzenia decydujący wpływ ma rodzaj gruntu (przepuszczalność), wysokość poziomu wód gruntowych.

Bez pozwolenia na budowę
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, nie wymaga pozwolenia na budowę. Ze zwolnienia korzystają indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m sześc. na dobę. Budowa, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, wymaga jednak zgłoszenia. Zgłoszenie powinno określać: rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, jak również termin ich rozpoczęcia.

Prace budowlane polegają na wykonaniu odpowiedniego wykopu zgodnego z gabarytami dobranej oczyszczalni, wypoziomowaniu zbiornika oraz wykonaniu obsypki piaskiem pozbawionym ostrych kamieni. Montaż oczyszczalni należy wykonać możliwie blisko domu, gdyż przy odległościach powyżej 10 m istnieje ryzyko wychładzania ścieku oraz odkładania się tłuszczu na ściankach rur kanalizacyjnych.

Warto pamiętać, aby na etapie odprowadzenia ścieku z oczyszczalni biologicznej wykonać instalację studzienki umożliwiającej kontrolę oczyszczonych ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto