Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 139 milionów złotych na drogi lokalne w województwie śląskim. Podział środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Redakcja
Ponad 139 milionów złotych na drogi lokalne w województwie śląskim
Ponad 139 milionów złotych na drogi lokalne w województwie śląskim Dziennik Zachodni
Ponad 139 milionów złotych na inwestycje drogowe w województwie śląskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wyniki tegorocznego naboru wniosków ogłosili w poniedziałek 6 lutego w Katowicach poseł Jerzy Polaczek i radny sejmiku województwa śląskiego Piotr Czarnynoga. Jak wskazywali, w ostatnich latach dzięki rządowemu dofinansowaniu dróg gminnych i powiatowych, znacząco poprawiło się bezpieczeństwo na drogach.

Ponad 139 milionów dla województwa śląskiego

Konferencja prasowa rozpoczęła się o godzinie 13:00 w biurze poselskim PiS przy ulicy Warszawskiej 6 w Katowicach. W spotkaniu z przedstawicielami mediów wzięli udział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury Jerzy Polaczek i radny sejmiku województwa śląskiego Piotr Czarnynoga. Spotkanie było poświęcone wynikom naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w szczególności danym dotyczącym województwa śląskiego.

Jak przekazał poseł Jerzy Polaczek, na rozwój infrastruktury drogowej w województwie śląskim zagospodarowano w tym roku kwotę 139,1 mln złotych, na łącznie 87 zadań dotyczących dróg gminnych i powiatowych.

- W skali kraju do tej pory od 2019 roku wydatkowano ponad 12 miliardów złotych. Bieżąca edycja to dodatkowe 2 miliardy 300 milionów złotych dedykowanych na 2023 rok. Największa decyzja finansowa jeśli chodzi o aglomerację śląską dotyczy miasta Katowice, to jest 30 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych, obsługujących część usługową i mieszkaniową. To bardzo wiele oczekiwanych przez samorządy decyzji finansowych, poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego - mówił poseł Jerzy Polaczek.

Wśród najważniejszych efektów rządowego wsparcia rozwoju dróg lokalnych poseł Jerzy Polaczek wymienił budowę ponad 3800 kilometrów dróg gminnych i powiatowych oraz przełożenie realizowanych inwestycji na znaczący spadek liczby wypadków śmiertelnych. Jak wskazywał, w 2019 roku koszty ponoszone z tytułu wypadków drogowych wynosiły 56 miliardów złotych, w roku 2022 spadły one do 39 miliardów złotych.

- O 100% zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych. W 2011 roku było to ponad 4 tysiące ofiar, a w roku 2022 to 1893. To jest myślę najlepszy efekt, który jest pożądany przez opinię publiczną. Działania władz rządowych i administracji samorządowej ograniczają liczbę tragedii, koszty wypadków, wydatki w systemie ubezpieczeń społecznych oraz wszelkiego rodzaju inne wydatki, jak koszty związane z wydatkami Narodowego Funduszu Zdrowia, mniejszą liczbą postępowań policyjnych, sądowych, prokuratorskich - dodał Jerzy Polaczek.

Zdaniem radnego sejmiku województwa śląskiego Piotra Czarnynogi zwłaszcza w ostatnich 3 latach nastąpiła znacząca poprawa w wysokości środków przeznaczanych na lokalne inwestycje drogowe. Jak mówił, przez 12 lat pełniąc funkcję starosty powiatu bieruńsko-lędzińskiego, borykał się z problemem braku dostatecznego dofinansowania dróg lokalnych.

- Chciałbym dodać ze swojej perspektywy radnego 3 kadencji sejmiku województwa śląskiego i wyraźnie podkreślić, że o ile wiem, w budżetach gminnych i powiatowym mojego powiatu bieruńsko-lędzińskiego i wszystkich śląskich, a myślę, że też w skali całej Polski, mieliśmy niezłe pieniądze na służbę zdrowia, na oświatę, na wiele innych zadań, to o tyle na drogi nam zawsze dramatycznie brakowało środków. Między innymi też z tego powodu, że drogi wymagają dużych pieniędzy. I dopiero kiedy w 2019 roku nasz rząd wymyślił program Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych udało się osiągnąć radykalne postępy w remontowaniu, ale też w inwestycjach na naszych drogach samorządowych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych - mówił Piotr Czarnynoga.

Radny zgodził się z posłem Polaczkiem co do wpływu inwestycji drogowych na poprawę bezpieczeństwa. Jak zauważył, spore środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwalają na przeprowadzanie potrzebnych inwestycji, na które samorządy musiałyby zbierać przez co najmniej kilka lat.

- Na pewno jeszcze nie jest tak, że 100 % dróg mamy w dobrym stanie, ale przez ostatnie lata postęp jest wyraźnie widoczny i warto zwrócić uwagę, że przekłada się to w sposób bardzo jednoznaczny i wyraźny na bezpieczeństwo, zarówno kierujących pojazdami, jak i pozostałych użytkowników dróg: pieszych i rowerzystów - wskazywał radny.

Podział środków dla województwa śląskiego

  • Liczba zadań które uzyskają wsparcie - 87
  • Drogi powiatowe - 31
  • Drogi gminne - 56
  • Łączna liczba dróg (budowa lub remont) - 128 km
  • Kwota dofinansowania zadań - 139,1 mln zł

Wsparcie dla województwa śląskiego w latach 2019-2023

  • Łączna liczba wykonanych zadań - 633
  • Wybudowane/wyremontowane drogi powiatowe - 441
  • Wybudowane/wyremontowane drogi gminne - 390
  • Łączna liczba wybudowanych/wyremontowanych dróg - 831 km
  • Łączna kwota wsparcia - 844 mln zł
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto