Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego ma powstać w Katowicach

Justyna Przybytek
Katowice chcą postawić nowy pomnik poświęcony ofiarom deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. Postument miałby się mieścić w rejonie al. Roździeńskiego oraz ulic: Tadeusza Dobrowolskiego i Kopalnianej w Katowicach, tuż przy Parku Bogucickim. Zielone światło dla jego powstania mają dać dziś podczas sesji katowiccy radni.

Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. miałby zostać zlokalizowany w pobliżu Muzeum Śląskiego, obok Parku w Bogucicach.

- Lokalizacja tak istotnego dla historii i kultury Górnego Śląska monumentu u zbiegu al. Wojciecha Roździeńskiego i ul. Tomasza Dobrowolskiego ma szansę stać się integralnym i wzbogacającym elementem reprezentacyjnego i symbolicznego założenia urbanistycznego miasta Katowice i całej aglomeracji, tj. Strefy Kultury. Strefa ta staje się nową ikoną miasta i czymś w rodzaju jego „agory”. Wszystkie jej ważniejsze składniki architektoniczne powstały w wyniku konkursów urbanistyczno-architektonicznych, które zawsze przyciągały najwybitniejszych twórców. Obiekty te, albo nawiązują w różny sposób do historii regionu albo wręcz tę historię współtworzyły i nadal ją stanowią – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nowy pomnik ma zostać wyłoniony również w konkursie architektonicznym, podobnie jak to było w przypadku pomnika Powstańców Śląskich, zrealizowanego w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku według projektu Wojciecha Zabłockiego przez rzeźbiarza Gustawa Zemłę.

- Pomnik, upamiętniający tak ważne dla Ślązaków wydarzenia, jak sowieckie deportacje z 1945 r., prawie w ogóle nieznane w kraju, miałby w powiązaniu ze Strefą Kultury, a szczególnie w sąsiedztwie Muzeum Śląskiego, właściwą i godną oprawę formalną, symboliczną i merytoryczną. Odpowiednie wyeksponowanie monumentu przy skrzyżowaniu ulic (analogicznie jak pomnik Powstańców Śląskich) stanowiłoby dodatkowy i wzmacniający czynnik informacyjno pedagogiczny. Jednocześnie pomnik deportowanych, w tej sytuacji byłby „zwieńczeniem” sekwencyjnego programu historyczno-symbolicznego całej Strefy Kultury (który zaczyna się pomnikiem Powstańców Śląskich i obejmuje też pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla oraz „wskrzeszone”na nowo MuzeumŚląskie) – czytamy w projekcie.

Inicjatorem wzniesienia pomnika jest dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto