Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Wpłynęło 85 propozycji na projekt monumentu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Towarzystwo Patriotyczne / mat. pras.
Miejsce fontanny na placu Na Rozdrożu zajmie pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jak poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, do konkursu na koncepcję monumentu dopuszczono 85 zgłoszeń. Uczestnicy muszą złożyć prace do 14 lutego. Odsłonięcie monumentu zaplanowano na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia br. Szczegóły w artykule poniżej.

Wpłynęło 85 propozycji

Pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 roku stanie na placu Na Rożdrozu w miejscu okrągłego placyku z fontanną. 6 grudnia zeszłego roku wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim ogłosili konkurs na projekt monumentu. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można było składać do 31 grudnia w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Po ich weryfikacji dopuszczono 85 zgłoszeń.

Na budowę monumentu miasto zarezerwowało 3 mln zł.

Zobaczcie też:

Pomnik wykonany ze spiżu ustawiono nad brzegiem Wisły w kwietniu 1939 roku. Do rzeźby Ludwiki Nitschowej pozowała młoda poetka Krystyna Krahelska. Krahelska była harcerką i żołnierzem AK, sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Ranna w pierwszych godzinach powstania, zmarła w wyniku ran już 2 sierpnia 1944, drugiego dnia powstania.
Jesienią 2006 roku przed pomnikiem ustawiono tablicę informującą o srebrnym Krzyżu Virtuti Militari, który nadał Warszawie gen. Sikorski w uznaniu zasług obrony miasta we wrześniu 1939 roku. 

Zobaczcie też: Godzina "W" 2016, Warszawa. Całe miasto stanęło, aby oddać hołd powstańcom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pomniki w Warszawie. Najpiękniejsze monumenty, które musicie...

Rozstrzygnięcie już w lutym

Ci, którzy spełnili wymagania organizatorów, muszą złożyć prace konkursowe w biurze konserwatora do 14 lutego. Według planów z zeszłego roku rozstrzygnięcie konkursu nastąpi około 27 lutego 2020 roku. Oceniać je będzie sąd, któremu przewodniczy zastępca stołecznego konserwatora Sylwia Brzezińska. Do jury należy także m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, architekt Piotr Walkowiak, prof. dr hab. Wiesław Koronowski z Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Adam Siwek, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej.

Zobaczcie też:

Na Polu Mokotowskim powstał pomnik, który ma być symbolem szacunku i miłości człowieka do zwierząt. "Niezależny Cyryl" to imię wybrane w plebiscycie przez mieszkańców. Ma nawiązywać 
do bezdomnych kotów, które wałęsają się po mieście. Projekt wykonała Bogna Czechowska. 

Zobaczcie też: Ślimaki zrobią ci masaż i spróbują cofnąć czas. Wyjątkowe zabiegi na Mokotowie

Najdziwniejsze pomniki w Warszawie. Kogo upamiętniają i dlac...

Pomnik Bitwy Warszawskiej - nie będzie to łuk?

Forma pomnika jest dowolna - to może, ale nie musi być łuk triumfalny. Monument musi jednak wpasować się w Oś Stanisławowską. Ponadto pomnik nie może zaburzać panoramy Zamku Ujazdowskiego od strony skarpy. Uczestnicy konkursu również będą musieli przedstawić koncepcję zagospodarowania otoczenia pomnika - teren wokół rzeźby musi zawierać elementy wodne i uwzględniać zieleń.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto