Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokonamy ich? Oto nasi konkurenci w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Justyna Przybytek
DZ
Rada Unii Europejskiej wybierze stolicę kultury na rok 2016 za dwa lata. Od połowy października w stawce będzie maksymalnie 6 z 11 aplikujących o tytuł miast. Które? Dowiemy się 13 października. Wcześniej w Warszawie odbędzie się "preselekcja". Miasta będą prezentować swoje wnioski aplikacyjne przed 13-osobową Komisją Selekcyjną.

Kto zareklamuje 300-stronicowy katowicki wniosek? - Chciałbym, aby to był prof. Tadeusz Sławek, a obecny podczas prezentacji był Piotr Uszok, który będzie gwarantem tego, że projekty wymienione we wniosku zostaną zrealizowane. To duże i drogie przedsięwzięcia - mówi Marek Zieliński, dyrektor katowickiego biura ESK. Prace nad prezentacją trwają. Ma być multimedialna: film, slajdy, wykresy, zdjęcia. Potrwa 30 minut, kolejne pół godziny to czas ekspertów na zadawanie pytań.

Gra jest warta świeczki. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to bezpośrednio 1,5 mln euro. To mniej niż trzeba na walkę wydać (budżet Katowic na ten cel w 2011 to 11 mln, a w sumie ponad 63 mln zł), ale zwycięskie miasta zgarniają z różnych źródeł kilkadziesiąt milionów euro na realizację projektów.

Najbliższe wydarzenia związane z ESK w Katowicach to konferencja "Miasto marzeń" (30 września-1 października). Przyjedzie m.in. Patric Blanc, słynny architekt wertykalnych ogrodów. Szykuje się też koncert "Ogród zamknięty" w więzieniu przy ul. Mikołowskiej.

Atuty 11 polskich miast, które walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Katowice "Miasto ogrodów", inwestycje za ok. 1,6 mld zł - budowa nowej siedziby NOSPR, MCK, Muzeum Śląskiego, Wydziału Radia i Telewizji UŚ, Centrum Informacji i Biblioteki Akademickiej, Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu, rozbudowa Filharmonii Śląskiej, modernizacja Pałacu Młodzieży. Promują się kilkudziesięcioma wydarzeniami i planują kilkadziesiąt przedsięwzięć - komiksy o sporcie, kamienicę teatralną, powstaną pracownie filmowe, szlak moderny, będzie biennale murali, rewitalizacja części miasta.

Warszawa Ma Orange Warsaw Festival, konkurs foto "Warszawa ESK", Festiwal Sztuki nad Wisłą "Przemiany", film promocyjny wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland.

Wrocław buduje Narodowe Forum Muzyki. Organizuje rejsy odrzańskie, uruchomił portale o tematyce kulturalnej: Kreatywnywroclaw.pl i Kultuba.pl

Lublin hasło "na styku kultur Wschodu i Zachodu". Powstał Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych. Festiwale - m.in. Inne Brzmienia, Art'n'Music Festival.

Gdańsk Solidarity of Arts, festiwale Malarstwa Monumentalnego, Europejski Poeta Wolności, festiwal All About Freedom. Hasło - "Wolność Kultury. Kultura Wolności".

Toruń "Czy wiecie, w ilu toruńskich imprezach moglibyście uczestniczyć, żyjąc w naszym mieście zaledwie rok? W 1500" - przekonują w Toruniu.

Bydgoszcz "Kultura? No, to mamy dużo do zrobienia!" - hasło przedsięwzięcia, w ramach którego pomysły na wydarzenia kulturalne zgłaszają sami mieszkańcy.

Łódź buduje muzeum sztuki współczesnej. I rewitalizuje zabytkową elektrociepłownię, w której chce uruchomić Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatr dźwięku, kina.

Szczecin podkreśla współpracę z Niemcami - chce "zszywać Europę". Ma poparcie m.in. od miast Greisfwald, Pasewalk, Schwedt.

Poznań ma program "Poznańska Burza Kulturalna". Trakt Królewsko-Cesarski, festiwale filmowe "Off Cinema", "Ale kino!" , teatralne "Malta" i "Maski".

Białystok podkreśla mieszankę kultur, religii i narodowości. Hasło - "Sztuka współistnienia". Promowanie Białegostoku na "światową stolicę Romów".

Kraków, ESK 2000, wspiera Toruń
Marcin Kandefer, rzecznik prezydenta Krakowa

W roku jubileuszym odbyło się w mieście ponad 650 imprez. Marka projektu ESK pomogła nam w międzynarodowej promocji i do dziś posługują się nią biura podróży, hotele, restauracje, a także organizatorzy życia kulturalnego i promotorzy kultury. Teraz formalnie w walce o ESK wsparliśmy Toruń. Bogactwo historyczne i kulturowe tego miasta wskazują, że pozostaje ono ważnym ośrodkiem kulturalnym, doskonale wykorzystującym swój historyczny kapitał.
Not. LOTA

Harmonogram walki o tytuł

12-13 października

11 miast "stanie" przed 13-osobową komisją (2 osoby z Rady UE, po 2 z Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, 1 z Komitetu Regionów oraz 6 wskazanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego).

13 października krótka lista miast (od 3 do 6), które przejdą do ścisłego finału konkursu.

Trzeci kwartał 2011 komisja selekcyjna wybierze zwycięzcę konkursu i zarekomenduje go Komisji Europejskiej.

Drugi kwartał 2012 - oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto