MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na budowę Sądu Rejonowego Katowice-Wschód

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 13 kwietnia w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu.
W czwartek 13 kwietnia w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu. Marcin Śliwa
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód będzie miał nową siedzibę. Za 114 milionów złotych firma Erbud S.A. wybuduje 10 kondygnacyjny budynek z nowoczesną salą zatrzymań, niebieskim pokojem i kilkoma salami rozpraw na ponad 100 osób. Na dwóch podziemnych kondygnacjach powstanie parking dla pracowników i interesariuszy. Inwestycja finansowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości potrwa 44 miesiące, a to oznacza, że z nowej siedziby sądu będzie można korzystać w 2027 roku.

Spis treści

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód będzie miał nową siedzibę

W czwartek, 13 kwietnia, w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu. Oznacza to uproszczenie dostępu do sądownictwa i oszczędności.

- Obecnie nasz sąd ulokowany jest w aż trzech budynkach, czyli tu przy ul. Francuskiej 70a w naszym trwałym zarządzie, ale posiadamy jeszcze dwa obiekty, które są wynajmowane na ul. Lompy 14 i na ul. Obroki, gdzie mamy potężne archiwum sądowe. Koszt wynajmu rocznie to 2,8 mln złotych. To niebagatelna kwota, która będzie zniwelowana dzięki nowej inwestycji- mówi Magdalena Rzaska, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód powstał w 2007 roku i jak podkreśla Magdalena Rzaska od początku wszyscy pracownicy czekali na rozbudowę budynku. Jest to bowiem największy sąd w obszarze właściwości sądu okręgowego w Katowicach oraz jedna z największych tego typu jednostek w całym kraju.

Większa dostępność sądu i podniesienie jakości obsługi

- Inwestycja jest nie tylko oczekiwana przez pracowników sądu ze względu na niełatwe warunki lokalowe, ale przede wszystkim przez mieszkańców Katowic i naszego regionu, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Niewątpliwie polepszy się też jakość obsługi interesanta - przekonuje Magdalena Rzaska.

W podobnym tonie wypowiedział się także Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwość, który przekonywał, że inwestycja wpisuje się w priorytetowe działanie ministerstwa, czyli usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości.

- To usprawnianie to oczywiście zmiany procedur, tam gdzie je zmieniliśmy widać przyspieszenie, chociażby w sprawach karnych. To też jakość obsługi, czyli to, żeby sądy były jak najbardziej dostępne dla mieszkańców, żeby były nowoczesne pokoje przesłuchań i najwyższe zabezpieczenia - mówi Michał Woś.

Inwestycja realizowana będzie przez 44 miesiące, a to oznacza, że z nowej siedziby sądu będzie można korzystać w 2027 roku.

- Ważny jest również ten aspekt związany ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości. Urzędnicy sądowi, których jest tutaj naprawdę sporo, będą mogli pełnić swoją codzienną, ciężką służbę w jak najlepszych warunkach - mówi Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Po różnych perturbacjach podpisujemy dziś umowę. To jedna z największych inwestycji publicznych realizowanych w Katowicach z budżetu państwa - dodaje.

Przypomnijmy, temat budowy nowej siedziby dla Sądu Rejonowego Katowice-Wschód pojawiał się w przestrzeni publicznej od ponad dekady, jednak z różnych przyczyn nie został jak dotąd zrealizowany. Pierwotnie inwestycja miała kosztować 70 mln złotych, jednak zmiany na globalnych rynkach spowodowane pandemią i rosyjską napaścią na Ukrainę sprawiły, że trzeba było zwiększyć budżet na budowę niemal o połowę. Ostatecznie, podpisy pod umową na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wartą 114 mln złotych złożyli Jolanta Jurczyńska, dyrektor Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Piotr Dobosz, dyrektor firmy Erbud S.A. i Leszek Maskent, zastępca dyrektora biura technicznego ds. handlowych Erbud S.A.

Jak będzie wyglądać nowa siedziba Sądu Rejonowego Katowice-Wschód?

Nowy gmach powstanie według projektu Wojciecha Gęsiaka, architekta z Radomia. Budynek będzie dobrze doświetlony światłem dziennym ze względu na liczne przeszklenia. Odsłonięte będą m.in. klatki schodowe. W środku znajdzie się spore atrium, a na zewnątrz będzie taras widokowy.

Nowy dziesięciokondygnacyjny gmach powstanie na miejscu parkingu znajdującego się pod tym samym adresem. Działać w nim będą m.in. wydziały karne, rejestrowe, upadłościowe, ksiąg wieczystych i administracja. Powstanie tu również nowoczesna sala zatrzymań, niebieski pokój do przesłuchiwania nieletnich i od 6 do 8 sal rozpraw na ponad 100 osób. Gmach będzie połączony z dotychczasową siedzibą łącznikiem na wysokości pierwszego piętra. Na dwóch podziemnych kondygnacjach powstanie parking dla pracowników i interesariuszy.

To już kolejna inwestycja w sądownictwo na Śląsku

Budowa nowego gmachu dla Sądu Rejonowego Katowice-Wschód to kolejna inwestycja realizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w województwie śląskim. W lutym ubiegłego roku odrestaurowany został gmach Sądu Rejonowego w Raciborzu. Wzniesiony w XIX stuleciu, wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, uważany jest za najpiękniejszy budynek sądu w Polsce. W tym roku zakupiono również dodatkowy budynek na potrzeby Sądu Rejonowego w Pszczynie, a także podpisano umowę na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

- Jest wiele inwestycji resortu sprawiedliwości na Śląsku, tylko niedawno były inwestycje w Pszczynie i Raciborzu. Zakupiliśmy również budynek dla Sądu Rejonowego Katowice-Zachód - przypomina Michał Woś.

To nieruchomość stojąca przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach, w której działał m.in.: Gmach Urzędów Niezespolonych, biuro partii PZPR. Obiekt najbardziej znany jest z tego, że przez ponad 3 dekady działał w nim Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za 27 mln złotych przedwojenny gmach stał się własnością Sądu Apelacyjnego w Katowicach i będzie wykorzystywany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Szansa dla dawnego ratusza Hajduk Wielkich w Chorzowie Batorym?

Być może Ministerstwo Sprawiedliwości pomoże również przy innej inwestycji w sąsiadującym z Katowicami Chorzowie. Architektoniczna perełka miasta, zabytkowy budynek dawnego ratusza Hajduk Wielkich znajdujący się w Chorzowie Batorym od wielu lat niszczeje, a miasto mimo przeprowadzonego remontu dachu nie znalazło jak dotąd podmiotu, który uratowałby wielkohajducki gmach. Obiektem zainteresował się ostatnio chorzowski sąd.

- Znam tę sprawę, procedura wygląda tak, że niezależnie od zainteresowania sądu decyzję podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości mając na uwadze sytuację w całym kraju i dostępne środki budżetowe. Rzeczywiście, bardzo dokładnie analizujemy sprawę zabytkowego gmachu w Chorzowie, jest to atrakcyjna nieruchomość - kończy Michał Woś.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto