Podpisano umowę na budowę Sądu Rejonowego Katowice-Wschód

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 13 kwietnia w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu.
W czwartek 13 kwietnia w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu. Marcin Śliwa
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód będzie miał nową siedzibę. Za 114 milionów złotych firma Erbud S.A. wybuduje 10 kondygnacyjny budynek z nowoczesną salą zatrzymań, niebieskim pokojem i kilkoma salami rozpraw na ponad 100 osób. Na dwóch podziemnych kondygnacjach powstanie parking dla pracowników i interesariuszy. Inwestycja finansowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości potrwa 44 miesiące, a to oznacza, że z nowej siedziby sądu będzie można korzystać w 2027 roku.

Spis treści

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód będzie miał nową siedzibę

W czwartek, 13 kwietnia, w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70a podpisano umowę na budowę nowej siedziby sądu. Oznacza to uproszczenie dostępu do sądownictwa i oszczędności.

- Obecnie nasz sąd ulokowany jest w aż trzech budynkach, czyli tu przy ul. Francuskiej 70a w naszym trwałym zarządzie, ale posiadamy jeszcze dwa obiekty, które są wynajmowane na ul. Lompy 14 i na ul. Obroki, gdzie mamy potężne archiwum sądowe. Koszt wynajmu rocznie to 2,8 mln złotych. To niebagatelna kwota, która będzie zniwelowana dzięki nowej inwestycji- mówi Magdalena Rzaska, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód powstał w 2007 roku i jak podkreśla Magdalena Rzaska od początku wszyscy pracownicy czekali na rozbudowę budynku. Jest to bowiem największy sąd w obszarze właściwości sądu okręgowego w Katowicach oraz jedna z największych tego typu jednostek w całym kraju.

Większa dostępność sądu i podniesienie jakości obsługi

- Inwestycja jest nie tylko oczekiwana przez pracowników sądu ze względu na niełatwe warunki lokalowe, ale przede wszystkim przez mieszkańców Katowic i naszego regionu, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Niewątpliwie polepszy się też jakość obsługi interesanta - przekonuje Magdalena Rzaska.

W podobnym tonie wypowiedział się także Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwość, który przekonywał, że inwestycja wpisuje się w priorytetowe działanie ministerstwa, czyli usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości.

- To usprawnianie to oczywiście zmiany procedur, tam gdzie je zmieniliśmy widać przyspieszenie, chociażby w sprawach karnych. To też jakość obsługi, czyli to, żeby sądy były jak najbardziej dostępne dla mieszkańców, żeby były nowoczesne pokoje przesłuchań i najwyższe zabezpieczenia - mówi Michał Woś.

Inwestycja realizowana będzie przez 44 miesiące, a to oznacza, że z nowej siedziby sądu będzie można korzystać w 2027 roku.

- Ważny jest również ten aspekt związany ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości. Urzędnicy sądowi, których jest tutaj naprawdę sporo, będą mogli pełnić swoją codzienną, ciężką służbę w jak najlepszych warunkach - mówi Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Po różnych perturbacjach podpisujemy dziś umowę. To jedna z największych inwestycji publicznych realizowanych w Katowicach z budżetu państwa - dodaje.

Przypomnijmy, temat budowy nowej siedziby dla Sądu Rejonowego Katowice-Wschód pojawiał się w przestrzeni publicznej od ponad dekady, jednak z różnych przyczyn nie został jak dotąd zrealizowany. Pierwotnie inwestycja miała kosztować 70 mln złotych, jednak zmiany na globalnych rynkach spowodowane pandemią i rosyjską napaścią na Ukrainę sprawiły, że trzeba było zwiększyć budżet na budowę niemal o połowę. Ostatecznie, podpisy pod umową na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wartą 114 mln złotych złożyli Jolanta Jurczyńska, dyrektor Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Piotr Dobosz, dyrektor firmy Erbud S.A. i Leszek Maskent, zastępca dyrektora biura technicznego ds. handlowych Erbud S.A.

Jak będzie wyglądać nowa siedziba Sądu Rejonowego Katowice-Wschód?

Nowy gmach powstanie według projektu Wojciecha Gęsiaka, architekta z Radomia. Budynek będzie dobrze doświetlony światłem dziennym ze względu na liczne przeszklenia. Odsłonięte będą m.in. klatki schodowe. W środku znajdzie się spore atrium, a na zewnątrz będzie taras widokowy.

Nowy dziesięciokondygnacyjny gmach powstanie na miejscu parkingu znajdującego się pod tym samym adresem. Działać w nim będą m.in. wydziały karne, rejestrowe, upadłościowe, ksiąg wieczystych i administracja. Powstanie tu również nowoczesna sala zatrzymań, niebieski pokój do przesłuchiwania nieletnich i od 6 do 8 sal rozpraw na ponad 100 osób. Gmach będzie połączony z dotychczasową siedzibą łącznikiem na wysokości pierwszego piętra. Na dwóch podziemnych kondygnacjach powstanie parking dla pracowników i interesariuszy.

To już kolejna inwestycja w sądownictwo na Śląsku

Budowa nowego gmachu dla Sądu Rejonowego Katowice-Wschód to kolejna inwestycja realizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w województwie śląskim. W lutym ubiegłego roku odrestaurowany został gmach Sądu Rejonowego w Raciborzu. Wzniesiony w XIX stuleciu, wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, uważany jest za najpiękniejszy budynek sądu w Polsce. W tym roku zakupiono również dodatkowy budynek na potrzeby Sądu Rejonowego w Pszczynie, a także podpisano umowę na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

- Jest wiele inwestycji resortu sprawiedliwości na Śląsku, tylko niedawno były inwestycje w Pszczynie i Raciborzu. Zakupiliśmy również budynek dla Sądu Rejonowego Katowice-Zachód - przypomina Michał Woś.

To nieruchomość stojąca przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach, w której działał m.in.: Gmach Urzędów Niezespolonych, biuro partii PZPR. Obiekt najbardziej znany jest z tego, że przez ponad 3 dekady działał w nim Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za 27 mln złotych przedwojenny gmach stał się własnością Sądu Apelacyjnego w Katowicach i będzie wykorzystywany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Szansa dla dawnego ratusza Hajduk Wielkich w Chorzowie Batorym?

Być może Ministerstwo Sprawiedliwości pomoże również przy innej inwestycji w sąsiadującym z Katowicami Chorzowie. Architektoniczna perełka miasta, zabytkowy budynek dawnego ratusza Hajduk Wielkich znajdujący się w Chorzowie Batorym od wielu lat niszczeje, a miasto mimo przeprowadzonego remontu dachu nie znalazło jak dotąd podmiotu, który uratowałby wielkohajducki gmach. Obiektem zainteresował się ostatnio chorzowski sąd.

- Znam tę sprawę, procedura wygląda tak, że niezależnie od zainteresowania sądu decyzję podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości mając na uwadze sytuację w całym kraju i dostępne środki budżetowe. Rzeczywiście, bardzo dokładnie analizujemy sprawę zabytkowego gmachu w Chorzowie, jest to atrakcyjna nieruchomość - kończy Michał Woś.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie