Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początki Parku Śląskiego. Duży Krąg Taneczny w części festynowej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Duży Krąg Taneczny w Parku Śląskim
Duży Krąg Taneczny w Parku Śląskim Archiwum Parku Śląskiego
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Parku Śląskiego jest Duży Krąg Taneczny. To także jeden z pierwszych obiektów całego parku. To tutaj odbywały się pierwsze imprezy, zabawy taneczne, występy artystyczne czy patriotyczne wydarzenia w czasie PRL-u.

Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych obiektów Parku Śląskiego

W lipcu 1951 roku ruszyła budowa jednego z największych miejskich parków w Europie, czyli Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jego budowa zakończyła się ostatecznie dopiero po 11 latach, jednak niektóre obiekty powstały znacznie wcześniej. Po pierwszych zalesieniach terenu, wybudowano część festynową, gdzie stanął Duży Krąg Taneczny i dwa małe z estradą. Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych obiektów, które powstały w Parku Śląskim. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne i imprezy artystyczne.

Teren rozrywkowy parku zajmował około 30-hektarów. Był tutaj Duży Krąg Taneczny, mniejsze kręgi i pijalnia wód. Tę część parku zaprojektował prof. Władysław Niemirski. "Kręgi" budowano na przełomie 1952 i 1953 roku. Tak zapowiadaliśmy projekt "Kręgów" w "Dzienniku Zachodnim" 5 lutego 1952 roku.

"I tak nad stawem zostanie urządzony plac w kształcie koła, z niedużą altaną dla orkiestry oraz dość dużym podium, na którym odbywać się będą pokazy i występy artystyczne" - pisali dziennikarze "Dziennika Zachodniego".

Duży Krąg Taneczny powstał przy alei Klonowej, tuż przy Dużym Stawie. Do kręgu prowadzą kamienne schody, a gości witają die duże rzeźby rozbawionych tancerzy, w strojach ludowych. Nad kręgiem oraz sceną o powierzchni 1590 metrów kwadratowych, góruje osadzona na siedmiu wysokich kolumnach kopuła. Poniżej zlokalizowane są loże, a po ich bokach małe widownie, ułożone tarasowo. W lożach, w trakcie imprez, zasiadali dygnitarze czy politycy.

Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych obiektów Parku Śląskiego.

- W późniejszym okresie zmieniono zasadę funkcjonalną amfiteatru, bo widownia była stosunkowo niewielka, a scena (krąg) – olbrzymia. Uzna no, że więcej ludzi będzie mogło oglądać występy, gdy całość odwróci się o 180 stopni (ten sposób funkcjonowania obiektu, był niestety zaprzeczeniem podstawowego założenia) - pisze Łukasz Respondek w albumie "Park wielu pokoleń".

- W miejscu części lóż, dobudowano drewnianą estradę, a na tanecznym kręgu – ustawiano dziesiątki ławek, z których widzowie mogli oglądać występy estradowe - dodaje Łukasz Respondek.

Historia WPKiW, obecnie Parku Śląskiego [GALERIA]

Nawiązania do greckiej architektury i widowiskowe wydarzenia

Krąg Taneczny w Parku Śląskim ma forma antycznego amfiteatru. Zgodnie z manierą epoki socrealizmu, został zaprojektowany i zbudowany w duchu antyku greckiego. Do dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Parku Śląskim. Przez lata odbywały się utaj liczne imprezy - zabawy taneczne, największe koncerty, przedsięwzięcia teatralne czy sportowe. Tu wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca.

Nie można też zapomnieć o ważnych wydarzeniach patriotycznych. Na terenie "Kręgów" organizowano uroczystości patriotyczne w czasach PRL np. Święto 1 Maja. W latach 60. XX wieku dużą popularnością cieszyły się koncerty orkiestr. Z czasem rola "Kręgów" malała. Nie było to idealne miejsce na imprezy masowe. Duże wydarzenia wróciły tam jednak choćby w 2011 roku, gdy Teatr Rozrywki wystawił tutaj znane przedstawienie "Jezus Christ Superstar". W 2019 roku w trakcie Fest Festivalu na terenie "Kręgów" zlokalizowana była jedna z kilku scen imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto