MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po warszawskiej "Zachęcie" od jutra w katowickim BWA

MAREK SKOCZA
Na zdjęciu: detal instalacji ,Bezpieczna podróż" z performance'u ,7 dni, tydzień wspólnego cierpienia".
Na zdjęciu: detal instalacji ,Bezpieczna podróż" z performance'u ,7 dni, tydzień wspólnego cierpienia".
26 młodych artystów z Londynu, Glasgow, Edynburga i Dundee do 1 września wystawia swe prace w Galerii Sztuki Współczesnej katowickiego Biura Wystaw Artystycznych.

26 młodych artystów z Londynu, Glasgow, Edynburga i Dundee do 1 września wystawia swe prace w Galerii Sztuki Współczesnej katowickiego Biura Wystaw Artystycznych. Ekspozycję "Szczęśliwi outsiderzy z Londynu i Szkocji", wcześniej prezentowaną już w Warszawie, zorganizowano we współpracy ze stołeczną Państwową Galerią Sztuki Zachęta, The British Council i The Henry Moore Foundation pod patronatem Michaela Pakenhama, ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Andrzeja Celińskiego, byłego ministra kultury. Wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji "Zachęty", prezentujących dotąd współczesną sztukę austriacką i rosyjską. Przygotowała ją - po dwuletniej kwerendzie i obejrzeniu najaktywniejszych ośrodków artystycznych Wielkiej Brytanii - Magda Kardasz.
Jak zauważają Brett Rogers, wicedyrektor Działu Sztuk Pięknych The British Council w Londynie i Jeremy Eyres, dyrektor British Council, Polska, wnikliwość badań Magdy Kardasz oraz jej entuzjazm dla bogactwa życia artystycznego Szkocji i Londynu znalazły odzwierciedlenie w rozmaitości wystawionych prac. Dzieła zarówno młodych, jak i uznanych twórców dobrano pod takim kątem, by uzmysłowić widzowi najrozmaitsze jej aspekty - problem tożsamości artysty, związku sztuk plastycznych z architekturą i wzornictwem, przetwarzania wzorców kultury masowej.

Sama kuratorka ekspozycji, Magda Kardasz, wyjaśnia swój zamysł: Wystawa "Szczęśliwi outsiderzy" prezentuje dzieła artystów średniego i młodego pokolenia mieszkających i pracujących w Londynie, Glasgow, Edynburgu i Dundee. Wybór miejsc moich poszukiwań podyktował prosty fakt, że są to obecnie najaktywniejsze ośrodki współczesnej sceny artystycznej Wielkiej Brytanii. Projekt nie ma ambicji opisania ogólnej sytuacji sztuki brytyjskiej teraz. Wspólny dla artystów biorących w nim udział jest fakt, że głównym źródłem inspiracji dla ich sztuki jest świat wokół nich ("prawdziwe życie") oraz prywatne historie. Ich podejście jest przy tym raczej kontemplacyjne czy ironiczne, niż sensacyjne. Wyrażenie "szczęśliwi outsiderzy" użyte w tytule ma zwracać uwagę na strategię artystyczną używaną przez tych artystów - stawianie się w pozycji obserwatora na pograniczu historii osobistych, problemów tożsamości lub ironicznego komentatora otaczającej rzeczywistości, badacza rozmytych granic pomiędzy życiem i sztuką/sztuką i życiem. Outsiderzy - nie wykluczeni, ale z własnego wyboru, badający stany bezruchu z pogranicza marzeń i snu lub oddający się refleksji dystansującej ich od współczesności. Jeśli chodzi o szkockich artystów, tytuł ma podwójne znaczenie - odnosi się do siły szkockiej sceny artystycznej (z centrum w Glasgow) bardzo aktywnej od połowy lat 80., co pozwoliło im propagować swoją sztukę w świecie z pominięciem tradycyjnej drogi przez londyńską stolicę. W aktywny sposób zmienili oni tradycyjne rozumienie pojęcia "bycia z prowincji" w zaletę, traktując tę sytuację jako otwartą, co niesie ze sobą możliwość rozpoczynania wszystkiego od początku bez konieczności podporządkowywania się starym hierarchiom.

Kto ciekaw, jak w dobie globalizacji kształtuje się głos artystów z Wielkiej Brytanii, jak wpisują się oni w kulturę światową, jak brzmi w niej ich własny głos, zechce na pewno skorzystać z zaproszenia katowickiej galerii BWA przy ul. Korfantego, czynnej codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 11-19. Ceny biletów: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy. W środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów. W jutrzejszym katowickim wernisażu (godz. 17) udział zapowiedzieli: kuratorka wystawy, Magda Kardasz, autorka tekstu do katalogu, londyńska krytyk Heather Galbraith oraz artyści - David Blamey i Paul O'Neill z Londynu.

Artyści biorący udział w wystawie

* Sztuka na pograniczu osobistych historii, problemów tożsamości (osoba/artysta a społeczeństwo, "prawdziwe życie", religia, nauka, historia, polityka, filozofia): David Shrigley, Ross Sinclair, Chad McCail, Lucy McKenzie, Sarah Tripp, Christine Borland, Graham Gussin i Jeremy Millar, Jonathan Owen, Ryan Doolan, Darren Almond, David Blamey i Paul O'Neill

* Sztuka na pograniczu historii, pop-kultury, sportu, designu i architektury (design i architektura raczej aby stawiać pytania, niż tworzyć obiekty sztuk stosowanych czy pięknych): Jeremy Deller, Mark Leckey, Runa Islam, Roderick Buchanan, Simon Starling, Martin Boyce, Liam Gillick, Michael Wilkinson, Mary Redmont, Toby Paterson, Nathan Coley, Cathy Wilkes i Alex Frost.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po warszawskiej "Zachęcie" od jutra w katowickim BWA - Katowice Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto