Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 8 latach przerwy UŚ znów będzie kształcił dyplomatów. Za nami inauguracja roku akademickiego i otwarcie nowego kierunku

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Na Uniwersytecie Śląskim wraca kształcenie dla przyszłych dyplomatów. Kierunek, który powrócił na UŚ po 8 latach przerwy, otwarto podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznychm która odbyła się 4 października. Czego będą się uczyć świeżo upieczeni studenci?

Dyplomacja wraca po 8 latach przerwy

Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji mają wykształcić przyszłych pracowników placówek dyplomatycznych oraz instytucji międzynarodowych. Podstawą programu na tym kierunku są nauki polityczne uzupełnione o zagadnienia prawa, ekonomii, socjologii, historii, a także psychologii.

Nikogo nie powinno dziwić, że duży nacisk jest tu położony na znajomość języków obcych. Część wykładów będzie prowadzona nie tylko po polsku, ale też po angielsku.

Studenci nauczą się też podstaw języka francuskiego i języka hiszpańskiego z naciskiem na słownictwo specjalistyczne w zakresie stosunków międzynarodowych, administracji publicznej i dyplomacji.

Kierunek został zamknięty w 2013 roku, a dziś, po 8 latach, powraca do oferty edukacyjnej UŚ. Studenci mogli wybrać spośród dwóch specjalności: administracji rządowej i dyplomacji oraz przywództwa w stosunkach międzynarodowych. Zainteresowanie kierunkiem było spore i przewiduje się, że utrzyma się ono na dłużej.

Kierunek wzbudził wielkie zainteresowanie

- Zainteresowanie jest ogromne. Lista studentów na pierwszy rok jest całkowicie wypełniona. Jestem przekonany, że również nabory w kolejnych latach, będą się cieszyć dużym zainteresowaniem. Przyszłość w dyplomacji, czy też służbie publicznej, polegającej na kontaktach międzynarodowych jest czymś, o czym marzy bardzo wielu młodych ludzi. Taki trend jest korzystny dla całego państwa - mówił podczas inauguracji roku akademickiego wiceministrem spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Głównym celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pracy w administracji rządowej, służbie cywilnej, a przede wszystkim w polskich placówkach dyplomatycznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, w tym europejskich. W realizacji tego celu pomoże kadra specjalistów.

Obok pracowników naukowych i dydaktycznych Wydziału Nauk Społecznych UŚ zajęcia prowadzić będą eksperci, na co dzień pracujący w instytucjach międzynarodowych oraz administracji rządowej i placówkach dyplomatycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto