Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLESZEW - Dyrektorzy szkół kwestionują urlopy zdrowotne

Krzysztof Szoser
Nie wiadomo, kto stoi za kwestionowaniem urlopów zdrowotnych dla nauczycieli. Magistrat wskazuje na dyrektorów, a oni na magistrat

Dyrektorzy pleszew-skich szkół odwołują się od lekarskich decyzji o przyznaniu nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.
Poinformowali nas o tym zainteresowani. Potwierdziła szefowa nauczycielskiej Solidarności Hanna Majewska. Dotąd żadnych odwołań nie było. W UMiG dowiedzieliśmy się, że dwa lata temu nauczyciele złożyli 8 wniosków, rok temu 13 i nikt ich nie kwestionował. Nauczyciele twierdzą, że to władze miejskie nakazały dyrektorom weryfikowanie urlopów zdrowotnych, co też potwierdził dyrektor ZSP nr 1 Janusz Lewandowski.

– Organ prowadzący wydał takie wytyczne i się do nich stosujemy – powiedział GP dyr Lewandowski. Jednak słowom dyrektora zaprzecza wiceburmistrz Arkadiusz Ptak twierdząc, że organ prowadzący nie ma prawa nakazywać dyrektorom odwoływania się od decyzji lekarzy przyznających urlopy zdrowotne.

– Chcą rzetelnie wykonywać swoją pracę i kwestionują orzeczenia, aby nie zdarzyło się, że urlop otrzyma osoba, której on się nie należy – mówi wiceburmistrz. Nie dziwi go również to, że w tym roku dyrektorzy kwestionują większość wniosków, podczas gdy w ubiegłych latach urlopy przyznawano bez problemów. Arkadiusz Ptak zwrócił uwagę na fakt, że w przypadku, gdy nauczyciel idzie na roczny urlop zdrowotny, trzeba wypłacać wynagrodzenie za dwa etaty, nauczycielowi, który jest na urlopie, jak i temu który przychodzi na jego zastępstwo. To są duże pieniądze w skali roku. Zdziwiona jest natomiast Elżbieta Cichowicz kierownik kaliskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

- W mojej karierze zdarzyło się pierwszy raz, że dyrektor odwołuje się od decyzji lekarza. Zazwyczaj nauczyciele składają wnioski w porozumieniu z dyrektorami i nie ma potrzeby odwoływania się . Mając odpowiednią dokumentację medyczną, nie mamy możliwości podważenia decyzji lekarza rodzinnego, dlatego wszystkie odwołania zostały rozpatrzone na korzyść nauczycieli – mówi Cichowicz.

Przypomnijmy, że urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi, który przepracował w oświacie co najmniej 7 lat , pracuje w pełnym wymiarze godzinowym i uzyska orzeczenie lekarza o potrzebie przeprowadzenia leczenia. Po spełnieniu tych warunków, nauczycielowi przysługuje roczny, pełnopłatny urlop dla poratowania zdrowia, który dyrektor przyznaje obligatoryjnie Takie prawo zapewnia im Karta Nauczyciela.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto