Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plenerowa wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” w Katowicach. Od środy będzie ją można zobaczyć na rynku

LOTA
Plenerowa wystawa  „Powstania śląskie 1919–1921” w Katowicach
Plenerowa wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” w Katowicach Lucyna Nenow
Przez kilka dni na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach była prezentowana wystawa „Powstania śląskie 1919–1921”. Od środy, 21 kwietnia, ekspozycję będzie można zobaczyć na katowickim rynku, gdzie zostanie aż do 5 lipca

Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” w Katowicach

Wystawę „Powstania śląskie 1919–1921” zorganizowano w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, a w efekcie współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim ma wędrować po miastach na terenie całego kraju.

- Wystawa składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści – wyjaśniają przedstawiciele IPN.

Inauguracja projektu miała miejsce 20 marca w Krakowie, dokładnie w setną rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Od połowy kwietnia wystawa była prezentowana na placu Sejmu Śląskiego (pod pomnikiem Wojciecha Korfantego), a od 21 kwietnia będzie ją można zobaczyć na katowickim rynku, gdzie pozostanie aż do 5 lipca.

Ekspozycja jest aktualnie dostępna również w Kielcach, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Zawadzkiem.

Jej autorką jest Aleksandra Korol-Chudy, zaś za projekt graficzny i skład odpowiadali Aleksandra Korol-Chudy oraz Michał Bartłomowicz. Prezentowane na planszach zdjęcia i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto