Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planszówki historyczne w Katowicach! Rozpoczęła się I Olimpiada Gier Planszowych IPN. Zobacz zdjęcia

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Rozgrywki w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Rozgrywki w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach Lucyna Nenow / Polska Press
W Katowicach rozpoczęła się I Olimpiada Gier Planszowych IPN. Przybyło na nią wiele uczniów, którzy dobrze się bawili. „To nie są gry zrobione przypadkowo (...) Za nimi stoi zespół naprawdę dobrych autorów” – mówi sędzia zawodów Wojciech Sieroń. W pierwszym dniu wzięło udział ponad siedemdziesiąt zawodników.

Edukacyjne, czyli mierne? W żadnym wypadku

Gra edukacyjna? Wystarczy rzucić to hasło grupce młodzieży i ich mina powie nam wszystko. Z tego powodu IPN postarał się, aby wydawane przez nie tytuły były przystępne, wysokiej jakości oraz z ciekawym pomysłem. 24 listopada w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zaczęła się I Olimpiada Gier Planszowych IPN.

ZOBACZ GALERIĘ Z OLIMPIADY GIER

— To nie są gry zrobione przypadkowo na takiej zasadzie, że ktoś nieświadomy tego na czym polegają gry planszowe, ogłosił przetarg, a ktoś inny stwierdził: „Przerobię jakąś prostą grę i będę udawał, że to jest coś fajnego”. Za tymi pozycjami stoi zespół naprawdę dobrych autorów z już sprawdzonymi tytułami, jak chociażby Karol Madej, który tworzył kiedyś kolejkę - wielki hit sprzed ponad dziesięciu lat, Łukasz Pogoda, Jan Madaliński, Oni zrobili gry całkowicie od nowa, z dedykowaną mechaniką, całkowicie przez nich wymyśloną – twierdzi Wojciech Sieroń, sędzia główny olimpiady gier.

Gry historyczne nie są przeznaczone tylko dla dzieci – są dobrą rozrywką zarówno dla rodzin, jak i grupy znajomych. Często dorośli narzekają na młodzież spędzającą godziny przed komputerem. Niestety, nie otrzymują w zamian żadnej atrakcyjnej rozrywki. Wiele osób jest uprzedzonych do planszówek. Według Wojciecha Sieronia winnym jest tu PRL, banalność tytułów, które wtedy wychodziły oraz ograniczony wybór.

— Wtedy jedyne gry, jakie mieliśmy, to było grzybobranie i polegało to na tym, że jak padał deszcz, to się dzieciom mówiło, by je wyciągnęły z szafy, a w jego przypadku zupełnie spokojnie można by raz rzucić kostką, aby ustalić kto wygrał, a kto przegrał. To była po prostu antygra i wiele osób przez takie przykre wspomnienia z dzieciństwa nie chce nawet do dzisiejszych gier zasiąść – wspomina Wojciech Sieroń.

Zostań kim chcesz

Zupełnie inne wrażenie mieli uczestnicy I Olimpiady Gier Planszowych IPN w Katowicach. Na twarzach graczy widać było uśmiechy oraz skupienie.

— Nie spodziewałem się, że to taka fajna gra będzie. Jest dosyć skomplikowana i wymaga dużego kombinowania – mówi o grze „Niepodległa” Stefan Stein z XV LO imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach.

W „Niepodległej” gracze starają wykorzystywać kości oraz karty, aby uzyskać pozytywne rozstrzygnięcia wydarzeń historycznych i doprowadzić do uzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzięki takim tytułom gracze poznają nie tyle konkretne daty i nazwy, ale całą mechanikę oraz skomplikowanie pewnych procesów w historii. Niejako siłą własnej wyobraźni mogą przeżyć pewne wydarzenia na własnej skórze. Wśród innych tytułów, w które grali przybyli była także pozycja o ucieczce okrętu ORP Orzeł, czy ta dotycząca Bitwy Warszawskiej

— To gra asymetryczna. Trzeba zastanowić się, kiedy, jaką armię gdzie przesunąć, kiedy zaatakować, a kiedy się wycofać - opowiada o grze „Bitwa Warszawska” jeden z graczy – Paweł Lelonek z Technikum Mechaniczno-Elektrycznego im. Nikoli Tesli w Chorzowie.

Klimat planszówkowego święta przypadł do gustu także nauczycielom. Ich również można było zobaczyć pochylonych nad planszami. Sylwia Komandera - nauczyciel techniki w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Henryka Sienkiewicza w Mysłowicach - przyjechała do Katowic wraz z historykami i uczniami uczęszczającymi na kółko planszówkowe. O olimpiadzie dowiedziała się od swojej córki – pasjonatki historii. Gry IPN można zakupić m.in. przez sklep internetowy instytucji.

Zwycięzcy I Olimpiady Gier Planszowych IPN

Zwycięzcy w każdej z dyscyplin pojadą na kolejny etap rywalizacji do Warszawy na finały zmagań. Wśród najlepszych w swoich kategoriach są:

  • "Niepodległa" - Magdalena Kałuża, Amelia Brożek, Mateusz Ciborowski, Mikołaj Gumułka z I LO nr 1 w Katowicach,
  • "Gwiaździsta Eksadra" - Jan Urbaniak, Alicja Szczepańska, Franciszek Mrozik z SP nr 13 w Mysłowicach,
  • "ORP Orzeł" - Małgorzata Kowalewska z SP nr 13 w Mysłowicach,
  • "Bitwa Warszawska" - Jakub Laprus z VI LO w Sosnowcu

25 listopada przyjadą także inni zawodnicy, którzy zmierzą się także z dwoma innymi tytułami: "Miś Wojtek", "ZnajZnak".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto