Piramida finansowa. Katowickie CBA zatrzymało kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Piramida finansowa. Katowickie CBA zatrzymało kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej
Piramida finansowa. Katowickie CBA zatrzymało kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej arc CBA
Udostępnij:
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali w grudniu i styczniu kolejne osoby w związku ze śledztwem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Ustalenia wskazują, że poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych.

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA prowadzą od 2020 roku wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej.

Pierwsza działania w ramach tej sprawy zostały przeprowadzone w sierpniu 2020 r. Wówczas zatrzymano trzy osoby - prezesa zarządu warszawskiej spółki - pośrednika w sprzedaży instrumentów finansowych, członka zarządu tej spółki oraz byłego dyrektora działu prawnego. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Wielomilionowe szkody. Pranie pieniędzy

W grudniu ubiegłego roku zatrzymano kolejne dwie osoby reprezentujące szereg spółek deweloperskich, których obligacje były oferowane inwestorom przez wskazanego pośrednika. Czynności przeprowadzono w Warszawie i Wrocławiu. W prokuraturze usłyszeli zarzuty związane z tym, że wprowadzili w błąd, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kilkuset klientów nabywających obligacje i doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia przez nich mieniem wielkiej wartości, nadto uzyskane środki z emisji podejrzani przeznaczyli na inne cele, niż określone w warunkach emisji, a także nie zaspokoili roszczeń wierzycieli. Przedstawiono im również zarzuty związane z praniem pieniędzy w kwocie ok. 4 mln. zł. Szkoda wyrządzona przez jedną z zatrzymanych osób została oszacowana na wartość około 52 mln zł. Wobec pierwszego z podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, wobec drugiego z podejrzanych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 250 tys. zł.

- W ostatnich dniach grono podejrzanych osób w tej sprawie się powiększyło. Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali w Warszawie kolejne dwie osoby działające na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Postępowanie jest rozwojowe. Poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych. W toku tego śledztwa CBA współpracuje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie