Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pijana od urodzenia

Sebastian Reńca
arch.
arch.
Wczorajszej nocy pogotowie ratunkowe przywiozło do oddziału położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej 29-letnią pijaną kobietę w zaawansowanej ciąży.

Wczorajszej nocy pogotowie ratunkowe przywiozło do oddziału położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej 29-letnią pijaną kobietę w zaawansowanej ciąży. Trafiła na oddział ginekologiczno-położniczy. Była w 37. tygodniu ciąży. - Nie zdawała sobie sprawy z tego, że za chwilę będzie rodzić - mówi jedna z położnych dąbrowskiego szpitala.

- Na świat przyszła dziewczynka. Waży dwa kilogramy. Po dwudziestu minutach od jej urodzenia wykonaliśmy pierwsze badanie. Miała blisko 2 promile alkoholu we krwi - mówi Małgorzata Pacula, lekarz neonatolog z oddziału noworodków. - Taka ilość etanolu w organizmie, bezpośrednio zagraża życiu dziecka. Myślę, że w ciągu najbliższego tygodnia będziemy już wiedzieć, czy doszło do uszkodzeń narządów noworodka. Teraz śpi, cały czas ją obserwujemy, ma też podawaną kroplówkę. Pracuję na tym oddziale 19 lat, ale z takim przypadkiem spotykam się po raz pierwszy.

Badanie wykonane u 29-latki, 5 godzin po porodzie, wykazało 1,5 promila alkoholu. Obecnie przebywa w szpitalu. Policjanci szybko dotarli do konkubenta kobiety, który jest ojcem dziewczynki. - On również był pijany. Miał 3,5 promila alkoholu - mówi Krzysztof Białas, oficer dyżurny KMP w Dąbrowie Górniczej.

O dalszym losie pijanych rodziców noworodka zdecydują prokurator i sąd. To drugi w ostatnim okresie w naszym województwie przypadek przyjścia na świat pijanego noworodka. W połowie lipca matka będąca pod wpływem alkoholu urodziła w Zabrzu chłopczyka, który miał 1,2 promila alkoholu we krwi.

6 września Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię "Ciąża bez alkoholu", którą organizuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Akcja ma uświadomić kobietom, jakim zagrożeniem dla ich dzieci może być spożywanie alkoholu w czasie ciąży. U noworodków, których matki piją w czasie ciąży często diagnozuje się płodowy zespół alkoholowy, czyli FAS, wiążący się z problemami zdrowotnymi, w tym trwałym uszkodzeniem mózgu. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, jaką może wypić ciężarna kobieta. Śmiertelnie niebezpieczna może być najmniejsza jego ilość. Z sondaży sopockiej Pracowni Badań Społecznych wynika tymczasem, że do spożywania alkoholu w ciąży przyznaje się ponad 30 proc. Polek... •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto