Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy festiwal gruziński w Katowicach

mat. organizatora
W sobotę, 2 października biuro Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego we współpracy ze stowarzyszeniem "Projekt Śląsk" zorganizowało wielkie święto kultury gruzińskiej w Katowicach, z panelami dyskusyjnymi poświęconymi Gruzji, z tradycyjnymi toastami gruzińskimi, degustacją potraw oraz koncertem muzyki kaukaskiej. Na festiwal przybyło ponad 200 osób, w tym wielu pasjonatów Gruzji z całej Polski.

Swoją osobą, festiwal uświetnił Jego Ekscelencja ambasador Gruzji w RP Konstantin Kavtaradze, który był gościem pierwszego panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Perspektywy rozwoju Gruzji".
Podczas tego panelu pan ambasador, jak i eksperci: Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich i Krzysztof Dąbrowski z portalu kaukaz.pl wspólnie z moderatorem dr. Markiem Migalskim zastanawiali się nad przyszłością Abchazji i Osetii Południowej w kontekście relacji rosyjsko-gruzińskich, polityki reintegracji tych terenów oraz nad aspiracjami euroatlantyckimi Gruzji. Zgodnie stwierdzili, że Gruzja jest niewygodna dla wielu krajów Europy Zachodniej oraz samej Unii w kontekście poprawnych relacji z Rosją. Pan ambasador wielokrotnie odniósł się za to do bardzo dobrych relacji polsko-gruzińskich i wygłosił wiele pięknych słów pod adresem przyjaźni naszych krajów.

Druga część dyskusji panelowych została poświęcona tematyce wielokulturowości Gruzji. Zaproszeni goście: dziennikarz i historyk Marcin Meller, archeolog z UJ dr Przemysław Nocuń, autor książki "Toasty gruzińskie" Giorgij Maglakelidze oraz literaturoznawca Aleksandra Buszkiewicz opowiadali o bogactwie kulturowym tego pięknego kraju Kaukazu Południowego, w odniesieniu do tego wszystkiego, co ich osobiście w Gruzji fascynuje: niezwykłej gościnności Gruzinów, ich spontaniczności, zachowania pięknych tradycji, a także urzekających krajobrazów, które polecają wszystkim zobaczyć.
W przerwach zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w tradycyjnym toaście gruzińskim, który poprowadził Giorgij Maglakelidze, wcielając się w rolę tamady (gospodarza supry- tradycyjnej biesiady gruzińskiej) oraz spróbować potraw kuchni gruzińskiej. U wolontariuszy ze stowarzyszenia "Most do Gruzji" można było otrzymać zapis swojego imienia w języku kartuli oraz zaopatrzyć się w przetwory gruzińskie.
W drugiej części wieczoru, zespół Czessband wraz z Aidą zabrał publiczność w magiczną, muzyczną podróż w rejony Kaukazu Południowego. Aida, Ormianka pochodząca z Gruzji zachęcała do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło tradycyjnego "Suliko" oraz słynnej%A0 piosenki Filipinek "Batumi".
Festiwal zakończył się nocną projekcją filmu Otara Iosselianiego pt. "Cierpkie wino"- ironicznej komedii opowiadającej o realiach życia w czasach komunizmu.


Mamy nadzieję, że była to niezapominania i fascynującą podróż po Gruzji.


Dziękujemy naszym sponsorom: Miastu Katowice, które objęło mecenat nad festiwalem, restauracji Fantasmagoria oraz winiarni Wina Świata z Katowic.

Patronat nad festiwalem objęli: ambasada Gruzji w RP, TVP Katowice, Radio Katowice, Dziennik Polska The Times, National Geographic, kaukaz.pl, NaszeMiasto.pl oraz stowarzyszenie Most do Gruzji.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto