Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsze "Mieszkanie plus" w Katowicach prawie gotowe. To Nowy Nikiszowiec. Ruszyły wstępne odbiory

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nowy Nikiszowiec
Nowy Nikiszowiec Mat. prasowe
Finiszują prace wykończeniowe na budowie Nowego Nikiszowca w Katowicach. To osiedle mieszkaniowe realizowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Na miejscu ruszyły pierwsze, wstępne odbiory. - Obecnie wykonawca dokonuje wskazanych przez nas poprawek – informuje PFR Nieruchomości.

Nowy Nikiszowiec: ruszyły wstępne odbiory nowego osiedla w Katowicach

Nowy Nikiszowiec to pierwsze w Katowicach osiedle realizowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Na dużej działce przy ulicy Górniczego Dorobku, w sąsiedztwie zabytkowego Nikisza, powstały budynki wielorodzinne zamknięte w trzech kwartałach z wewnętrznymi dziedzińcami. W budynkach jest łącznie 513 mieszkań oraz 14 lokali usługowych.

Nowy Nikiszowiec mieszkania:

 • 236 mieszkania dwupokojowe - od 41 do 52 m kw.
 • 196 mieszkania trzypokojowe - od 52 do 80 mkw.
 • 81 mieszkania czteropokojowe - od 70 do blisko 95 mkw

Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię 22 Architekci, a inwestorem jest spółka MDR Katowice, którą założyły Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku, a obecnie jest na ukończeniu.

- Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań. Przeprowadziliśmy już wstępne, wewnętrzne odbiory i obecnie generalny wykonawca dokonuje wskazanych przez nas poprawek - poinformowało PFR Nieruchomości na Facebooku.

Jeszcze w maju pierwsze umowy najmu z lokatorami

Jednocześnie trwa proces rekrutacji (według kryteriów ustalonych przez katowicką Radę Miasta) przyszłych najemców. Nabór wniosków rozpoczął się w styczniu i zakończył w lutym. O najem 510 mieszkań złożono aż 2116 wniosków, najwięcej na mieszkania 2- i 3-pokojowe.

- Katowicki samorząd finalizuje prace nad listą najemców, którzy uzyskali najwyższą punktację za kryteria społeczne. Wiemy, jak bardzo czekacie na tę listę, ale prosimy jeszcze o tydzień – dwa cierpliwości – przyznają przedstawiciele inwestora.

Dodajmy, że według wcześniejszych zapowiedzi inwestora jeszcze w maju planowane jest podpisywanie pierwszych umów najmu.

Kto chce mieszkać na Nowym Nikiszowcu?

 • o najem 513 mieszkań złożono 2116 wniosków
 • największym powodzeniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe - 972 wnioski
 • o M3 stara się 845 gospodarstw domowych
 • ponad połowa wnioskujących o mieszkania pochodzi spoza Katowic
 • wśród osób, które chcą zamieszkać na Nowym Nikiszowcu najwięcej jest singli - 733 wnioski oraz par - 659 wniosków
 • rodziny 3-osobowe złożyły 348 aplikacji, a 4-osobowe – 242. Pozostałe wnioski są od rodzin wielodzietnych
 • większość singli wnioskowała o mieszkanie 2-pokojowe, ale 137 osób wskazało M3
 • gospodarstwa 2-osobowe postawiły - niemal po równo - na M2 i M3 rodziny, natomiast o M4 - 40 rodzin. Rodziny 4-osobowe decydowały się głównie na 3 pokoje (145 wniosków)

Co ma wspólnego Nowy Nikiszowiec ze starym?

Nowy Nikiszowiec ma wyglądem i zabudową nawiązywać do zabytkowego Nikisza. Podobieństw jest kilka, ale sporo też różnic. Wspólne są przede wszystkim nazwa oraz zamysł urbanistyczny.

Oryginalny Nikiszowiec ma ponad 100 lat i niepowtarzalny klimat. Został wybudowany jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche. Tutejsze domy to familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi. Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia i budynek poczty.

Na Nowym Nikiszu architektura jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, ale nawiązań do oryginału nie brakuje. Tak jak w pierwowzorze zabudowa jest kwartałowa – to trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Sercem nowego osiedla – również jak oryginału - będzie centralny plac, przy którym planowane są sklepy i lokale usługowe.

Do zabytkowego osiedla nawiązuje również kolor elewacji nowych budynków: fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, a efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki.

Dodajmy, że Nowy Nikiszowiec został nominowany do nagrody imienia Miesa van der Rohe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto