Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pascal Brodnicki w Katowicach. Wigilia po polsku czy po francusku? Znany kucharz o swoich ulubionych potrawach świątecznych

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
KO.
Pascala Brodnickiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Francuski kucharz polskiego pochodzenia to ulubieniec milionów fanów gotowania znany z wielu programów telewizyjnych, a także własnego bardzo popularnego kanału na YouTube „Tuba smaku”. Od kilkunastu lat uczy Polaków jak pysznie gotować i czerpać radość z jedzenia. Ostatnio również zaczął ich karmić i założył własny catering pudełkowy PascalBox. Podczas jego ostatniej wizyty w Katowicach, zapytaliśmy go jakie potrawy zagoszczą na jego świątecznym stole, które lubi najbardziej, a których wprost nie cierpi.

Według polskiej tradycji na wigilijnym stole powinno zagościć 12 potraw, wśród nich m.in. tradycyjnie pierogi, barszcz czerwony lub w niektórych rejonach zupa grzybowa, kapusta z grzybami, pierogi, śledzie oraz oczywiście karp. Ze słodkości makowiec, sernik lub lokalnie kutia. A jakie dania znajdziemy na stołach we Francji? Okazuje się, że zgoła inne, jednak są także wspólne dla obu krajów kulinarne akcenty.

Królują owoce morze

Na francuskich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia najczęściej goszczą wszelkiego rodzaju owoce morza. Tradycyjną zupą świąteczną jest zupa krem z homara, czyli bisque de homard. Co ciekawe, do jej przygotowania zużywa się całego homara, łącznie ze skorupkami, które są mielone, więc jest to świąteczna zupa zero-waste. Królują także ostrygi, które są zjadane w hurtowych ilościach. Francuzi jedzą też muszle świętego Jakuba, nazywane także przegrzebkami, podawane z sosem mornay, który jest przygotowywany na bazie sosu beszamelowego z dodatkiem utartego sera oraz śmietany – mówi Pascal Brodnicki

Kaloryczne przysmaki na słodko i słono

Nie może też zabraknąć takiego przysmaku jak foie gras, czyli pasztetu ze stłuszczonych wątróbek gęsich i kaczych, który można serwować na zimno i na ciepło.

Jak okazuje się na świątecznych francuskich stołach bardzo popularna jest dziczyzna, indyk nadziewany kasztanami lub pieczona kaczka. Wśród najpopularniejszych deserów są Bûche de Noël, czyli ciasto zrobione z biszkoptu, z nadzieniem w środku polanego czekoladą, a także mus czekoladowy.

Moim ulubionym deserem świątecznym jest ten, który przygotowywała dla mnie Babcią. Robi się go z daktyli, które kroi się na pół i wyjmuje pestkę. Do środka wkłada się marcepan i obtacza w wiórkach kokosowych.

Świąteczny stół Pascala Brodnickiego

Na naszym rodzinnym bożonarodzeniowym stole pojawiają się zarówno polskie jak i francuskie tradycyjne potrawy, ale nie tylko. Kontynuuję tradycję mojej mamy, która zawsze przygotowywała bigos, pierogi, robiła barszcz czerwony. Szczególnie te dwie ostatnie kojarzą mi się z dzieciństwem i zagoszczą także na moim stole. Muszę jednak przyznać, że nie jestem fanem karpia, który ma mulisty posmak i jest mięsisty. Uważam, że podczas świąt nie musimy się ściśle trzymać tradycji i wolę przygotować danie, które będzie smakowało. Stanowczo wolę sandacza, którego przygotowuje według śląskiej tradycji - obtoczonego w jajku i marynowanego w korniszonach, occie i w zalewie z koncentratu pomidorowego – mówi Pascal.

Azjatyckie dania w Boże Narodzenie

Co zaskakujące, na bożonarodzeniowym stole Pascala Brodnickiego znajdą się także dania… kuchni azjatyckiej. Uwielbiają je bliscy Pascala a on lubi karmić ich pysznościami.

Śledzik łączy Polaków i Francuzów

Okazuje się, że jest kilka dań, które łączą Polaków i Francuzów. Jest nim m.in. śledź, na polskim wigilijnym stole najczęściej serwowany tradycyjnie z cebulką i olejem, a we Francji z kolei w sosie musztardowym i gorczycą.
Swojski bigos ma też swój odpowiednik popularny w Alzacji, czyli choucroute. Danie to robi się z kiszonej w białym winie kapusty, a na wierzch kładzie się całe kawałki mięsa, a nie pokrojone jak w bigosie.

Polskie święta Pascala

Święta spędzam z rodziną, w Polsce, z wielu powodów, między innymi dlatego, że wraz z katowickim przedsiębiorcą oraz inwestorem Markiem Rogalą, otworzyłem swój pierwszy catering pudełkowy PascalBox, w który jestem bardzo zaangażowany. Chciałbym, żeby dzięki niemu ludzie mogli poznać jak najwięcej nowych potraw. Osoby, które znają mnie od wielu lat z ekranu, mają w końcu okazję spróbować moich dań, poczuć ich smaki i zapachy oraz doświadczyć mojej filozofii kuchni!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto