Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkingi w Strefie Kultury otwarte i znów pełne. Kiedy będą płatne?

lota
Tak wyglądał parking przy gmachu NOSPR w miniony wtorek
Tak wyglądał parking przy gmachu NOSPR w miniony wtorek LOTA
Parkingi w Strefie Kultury zostały już w większości otwarte. Jeszcze we wtorek wyłączony z ruchu był górny parking przy Muzeum Śląskim. Te już udostępnione, tradycyjnie zapełniły się niemal do ostatniego miejsca.

Parkingi w Strefie Kultury zamknięto na przełomie września i października ze względu na przygotowania do Szczytu Klimatycznego ONZ i budowę w strefie olbrzymich pawilonów, w których odbywały się konferencje. COP24 zakończył się w połowie grudnia, ale parkingi w większości jeszcze w styczniu pozostawały zamknięte, bo nadal trwał demontaż olbrzymich konstrukcji pawilonów.

Parkingi w Strefie Kultury ponownie otwarto

Prace miały potrwać do końca stycznia, ale porządki zakończono dwa tygodnie wcześniej i w minioną sobotę większość parkingów otwarto. Od tego dnia dostępne są te na placu przy gmachu NOSPR oraz przy Muzeum Śląskim (bliżej alei Roździeńskiego). Natomiast jeszcze we wtorek wyłączony był natomiast górny parking przy terenie MŚ.

Udostępnienie parkingów to i dobra i zła wiadomość. Dobra dla wszystkich tych, którzy do Katowic przyjeżdżają do pracy i szukają bezpłatnego miejsca do parkowania. A warto pamiętać, że takich kierowców każdego dnia do miasta wjeżdża po kilkadziesiąt tysięcy. Otwarcie wyznaczonych parkingów unormuje też parkingową wolną amerykankę w strefie, bo gdy parkingów nie było, kierowcy najczęściej zastawiali plac Wojciecha Kilara przed NOSPR oraz okoliczne chodniki.

Szkoda Strefy Kultury na darmowy parking

Z drugiej strony szkoda Strefy Kultury, najcenniejszej przestrzeni publicznej Katowic, na darmowy parking. A dodajmy, że miejsc postojowych jest tu około 1000, a zapełniają się niemal każdego dnia. Korzystają z nich przede wszystkim studenci (kampus akademicki jest po drugiej stronie alei Roździeńskiego) oraz pracownicy okolicznych biurowców (tych jest przy Roździeńskiego, Chorzowskiej i Rondzie kilka).

W efekcie brakuje tu miejsc, gdy w którymś z tutejszych budynków odbywają się duże wydarzenia (konferencje i kongresy), i wówczas kierowcy parkują wszędzie wokół, a najczęściej na chodnikach i trawnikach.

Rozwiązaniem sytuacji byłoby włączenie parkingów do strefy płatnego parkowania. Opłaty, nawet niższe niż w strefie parkowania, sprawiłyby, że pozostawianie auta w sąsiedztwie NOSPR czy Centrum Kongresowego na kilka godzin, a często na cały dzień, stałoby się zwyczajnie nieopłacalne.

Parkingi w Strefie Kultury powinny być płatne?

Co ciekawe taki scenariusz był rozważany kilka lat temu, gdy układ drogowy wraz z parkingami otwierano. A przypomnijmy, że oficjalnie otwarto go w czerwcu 2014 roku (przebudowa sieci, budowa kolektora, kanalizacji oraz samych dróg i parkingów na terenie dawnej kopalni Katowice kosztowała 104 mln złotych). Udostępniono wówczas dwa duże parkingi (każdy dla 400 aut) oraz miejsca postojowe przy ulicy Nadgórników. Wówczas przedstawiciele miasta zdecydowali, że parkowanie będzie tu bezpłatne. Ta decyzja przetrwała ponad cztery lata.

I wciąż nie ma decyzji o wprowadzeniu opłat. O to, czy parkowanie w Strefie Kultury wciąż pozostanie bezpłatne jeszcze w styczniu zapytaliśmy katowickich urzędników.

- Od lutego parking zostanie udostępniony dla mieszkańców na warunkach obowiązujących w tym miejscu do września ubiegłego roku - odpowiedziała Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta .

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto