Parkingi przy CP Brynów i Zawodzie nie dla wszystkich. Postój bezpłatny, ale tylko z kartą ŚKUP i biletem okresowym. Będą też ogromne kary

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Centrum przesiadkowe Zawodzie Marzena Bugala Polska Press
Gotowy jest regulamin parkingów „park&ride” przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie w Katowicach. Jednak proponowane rozwiązania mogą budzić kontrowersje. W teorii węzły mają zachęcać kierowców do przesiadki z auta do komunikacji publicznej, w praktyce będzie z tym różnie. Dlaczego? Z parkingów będą mogli korzystać wyłącznie kierowcy, którzy mają bilety okresowe ZTM zapisane na karcie ŚKUP. Wszyscy pozostali za nieuprawniony postój w tym miejscu zapłacą gigantyczną karę.

Jest regulamin parkingów „park&ride” przy centrach przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu

Gotowy jest regulamin parkingów „park&ride” przy centrach przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu. Projekt uchwały w tej sprawie trafił na Platformę Konsultacji Społecznych, następnie zostanie przedłożony katowickim radnym, którzy podejmą ostateczną decyzję czy wejdzie w życie. Regulamin może jednak kierowców rozczarować. Dlaczego?

Na początek przypomnijmy, że przy centrach przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu powstały dwa duże parkingi „park&ride”. W Brynowie to trzykondygnacyjny parking z 545 miejscami, w tym 24 dla niepełnosprawnych. Natomiast w Zawodziu na parkingu naziemnym jest 405 miejsc, w tym 17 dla osób z niepełnosprawnościami.

Problem w tym, że obiekty nie będą dostępne dla wszystkich. Z obu korzystać będą mogli wyłącznie kierowcy, którzy posiadają bilety okresowe ZTM zapisane na Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP). I tylko dla nich postój będzie bezpłatny.

Nie przegap

Oznacza to, że parkingi będą niedostępne dla kierowców bez Śląskiej Karty Usług Publicznych, która wciąż nie jest w powszechnym użyciu, ale również dla tych, którzy bez biletów, ale za opłatą (jak w katowickiej strefie parkowania) chcieliby tu zostawić auto. Nie wiadomo też, czy w definicji „biletów okresowych” mieszczą się bilety jednorazowe – które w terminologii ZTM funkcjonują również jako „krótkookresowe”.

Parkingi przy CP Brynów i Zawodzie nie dla wszystkich. Postó...

Będą ogromne kary za nieuprawnione parkowanie przy CP Zawodzie i CP Brynów

Wiadomo natomiast, że kto postanowienia regulaminu złamie, zapłaci wysoką karę. Opłata za nieuprawnione parkowanie przy CP Brynów i CP Zawodzie ma wynieść aż 369 zł, a kwotę tę trzeba będzie zapłacić w terminie 5 dni od dnia stwierdzenia postoju. Co istotne karę zapłacą również ci kierowcy, którzy bilet zapisany na karcie ŚKUP mają, ale nie aktywowali go w automatycznej kasie parkingowej. Regulamin odwołań nie przewiduje.

Dodajmy, że parkingi w Brynowie i Zawodziu będą czynne w godzinach od 4.00 do 24.00, a kto zostawi tu auto poza wskazanymi godzinami też dostanie karę w wysokości 369,00 zł. Warto jeszcze wspomnieć, że na teren parkingu można będzie wjechać na podstawie „biletu zerowego”, ale maksymalny czas postoju to 15 minut.

Nie przegap

Regulamin korzystania z parkingów park&ride przy CP Brynów i CP Zawodzie (FRAGMENTY)

  • 2. 1. Miejsca postojowe na Parkingu są dedykowane wyłącznie dla użytkowników Pojazdów korzystających z transportu lokalnego oferowanego przez przewoźników Zarządu Transportu Metropolitarnego w Katowicach zwanego dalej "ZTM", na podstawie biletów okresowych zapisanych na Śląskiej Karcie Usług Publicznych zwanej dalej "ŚKUP".
  • § 2. Miejsca postojowe dostępne są codziennie w godzinach od 4.00 do 24.00.
  • § 3. 1. Wjazd Pojazdu na teren Parkingu odbywa się poprzez pobranie z terminala parkingowego biletu zerowego i skutkuje akceptacją przez użytkownika postanowień regulaminu oraz zobowiązaniem się do ich przestrzegania.
  • § 4. 1. W czasie funkcjonowania Parkingu, o którym mowa w § 2 ust. 2, postój na nim jest nieodpłatny dla użytkowników Pojazdów posiadających bilety okresowe określone w taryfie ZTM, zapisane na karcie ŚKUP.
  • 2. Nieodpłatne korzystanie z miejsca postojowego uzależnione jest od rejestracji biletu ZTM zapisanego na karcie ŚKUP w automatycznej kasie parkingowej
  • 4. Obowiązek rejestracji biletu ZTM zapisanego na karcie ŚKUP w automatycznej kasie parkingowej nie powstaje, jeżeli Pojazd użytkownika opuści teren Parkingu w przeciągu 15 minut od pobrania biletu zerowego.
  • § 5. 1. W przypadku stwierdzenia postoju pojazdu bez aktywacji biletu ZTM zapisanego na karcie ŚKUP w automatycznej kasie parkingowej, użytkownik Pojazdu jest zobowiązany do zapłaty opłaty w wysokości 369,00 zł brutto w terminie 5 dni od dnia stwierdzenia postoju.
  • 2. W przypadku korzystania z miejsca postojowego po czasie funkcjonowania Parkingu określonym w § 2 ust. 2 użytkownik jest zobowiązany do zapłaty opłaty w wysokości 369,00 zł brutto za każdą rozpoczętą dobę korzystania z miejsca postojowego, w terminie 5 dni od dnia, w którym stwierdzone zostanie przedmiotowe korzystanie

Centra przesiadkowe w Zawodziu i Brynowie mają zostać otwarte do końca listopada

Dodajmy, że Centrum przesiadkowe Brynów powstało na terenie dawnej pętli tramwajowej, u zbiegu ulic Jankego, Rzepakowej, Kłodnickiej i Kościuszki. Budowa kosztuje ponad 80 mln zł (69 mln zł to budowa centrum przesiadkowego i układu drogowego, a ponad 10,6 mln zł - przebudowa układu torowego). Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Warbud oraz Stor.

Z kolei Centrum przesiadkowe „Zawodzie” powstało na terenie dawnej pętli tramwajowej w rejonie ulic Bagiennej, Krakowskiej, Łącznej i 1 Maja. Wykonawcą jest konsorcjum, którego liderem jest firma ZUE z Krakowa. Kontrakt na realizację opiewa na 83 mln zł.

Oba węzły są już na ukończeniu.

- Na obu obiektach realizowane są ostatnie prace wykończeniowe, a także przystępujemy do odbiorów, a następnie uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie. Chcielibyśmy oba centra przesiadkowe uruchomić do końca listopada – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Nie przegap

O doprecyzowanie zasad korzystania z parkingów przy CP Zawodzie i CP Brynów, a także uzasadnienie niektórych postanowień z regulaminu, poprosiliśmy przedstawicieli katowickiego magistratu. Na odpowiedź czekamy.

5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie