18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panele ze stali na elewację Galerii Katowickiej. Na NOSPR cegły z XIX-wiecznego pieca Hoffmana

Justyna Przybytek
Budowa NOSPR
Budowa NOSPR Mikołaj Suchan
2500 paneli ze stali pokryje Galerię Katowicką. A gmach NOSPR - 410 tysięcy cegieł wypalanych w XIX-wiecznym piecu Hoffmana

Elewację Galerii Katowickiej pokryje ponad 2500 paneli ze stali perforowanej. Wkró-tce ma się rozpocząć ich montaż. Jak podaje Daniel Muc z biura prasowego firmy Strabag, elewacja budowli gotowa jest w 10 proc.
Te 10 proc. zobaczycie na budynku od strony ul. Słowackiego, tu nad wjazdem do tunelu i dworca autobusowego wygląd galerii jest ostateczny. Panele ze stali pojawią się od strony ulicy Młyńskiej oraz 3 Maja. Zajmą 3600 m kw. powierzchni.

Fragmenty elewacji będą zawieszane na stalowej konstrukcji, którą w całości pokryta jest już galeria. Panele będą podświetlane od wewnątrz.

Tam panele, tu cegła wypalana w 1100 stopni C
Zupełnie inny charakter będzie miała elewacja gmachu NOSPR na terenie po kopalni Katowice. Na fasadzie budynku zostanie zamontowanych 410 tys. cegieł klinkierowych Ich produkcja ruszyła kilka tygodni temu. Montaż ma się rozpocząć w kwietniu i potrwać pięć miesięcy,

Każda z cegieł dla NOSPR jest wytwarzana podobnie jak robiono to pod koniec XIX wieku, wsystkie zresztą powstaną w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce (Dolny Śląsk).

- Piec rozpaliliśmy ponad dwa tygodnie temu. Na zimę był wygaszony, bo pracuje od wiosny do późnej jesieni, pozostały czas wykorzystujemy na jego renowację. Cegły dla NOSPR będą dwóch rodzajów, jedna naturalna, druga jednostronnie powlekana glazurą w kolorze czerwonym , ona posłuży do wykonania wnęk na elewacji, które mają przypominać wnęki okienne w Nikiszowcu - objaśnia Piotr Wojtasik inżynier produktu z CRH Klinkier.

Piec zbudowany przez Fryderyka Hoffmana to tzw. piec pierścieniowy, opalany węglem (większość pieców do wypalania cegły opalana jest gazem i są to piece tunelowe). Inaczej nazywany jest kręgowym, ze względu na znajdującą się w jego wnętrzu komorę posuwającą się po okręgu. - Do komory cegła wkładana jest ręcznie i w niej wypalana. Aby ją wyciągnąć trzeba zburzyć jedną ze ścianek komory - wyjaśnia.

Nad produkcją cegieł dla NOSPR na zmiany czuwa czterech palaczy. Proces wypalania trwa nawet osiem dni, a towarzyszy mu temperatura 1100 do nawet 1200 stopni Celsjusza.

8 dni wypiekania, 5 dni suszenia
Zanim cegła trafi do pieca dobierana jest odpowiednia mieszanka gliny i formowana.
- Kiedyś były formowane ręcznie w drewnianych korytkach, teraz - i to jest różnica naszego procesu produkcji od tego XIX-wiecznego - robi to maszyna, która wyciska glinę pod odpowiednim ciśnieniem, a ta następni jest cięta za pomocą metalowej struny - tłumaczy inżynier. Uformowana cegła na 3 do 5 dni trafia do suszarni, a dopiero potem do pieca.

- To nie będą klocki lego, każda z nich jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych - dodaje Wojtasik.
Wyprodukowane w piecu Hofmanna cegły mają być bardziej wytrzymałe od tych produkowanych współczesnymi metodami. - Uzyskujemy wytrzymałość rzędu 200 mega paskali, to wytrzymałość cegły na nacisk, czyli ok. 2000 kg na cm kwadratowy. Wytrzymałość w piecach gazowych to ok. 70 mega paskali - mówi.

Elewacja NOSPR będzie pokryta naprzemiennie cegłą i szkłem. Szklenie na bryle pierścienia - budynku wewnątrz, którego jest kolejny mieszczący Wielką i Kameralną Sale Koncertowe - dobiega końca. Montaż cegły ma się rozpocząć w kwietniu i potrwać około pięciu miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto