Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie wielkie wystawy kwiatów w hali "Kapelusz" w Parku Śląskim? Kiedyś to była Hala Kwiatów

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak wyglądały kiedyś wystawy kwiatowe w Parku Śląskim. Zobaczcie archiwalne zdjęcia fotoreporterów DZ
Tak wyglądały kiedyś wystawy kwiatowe w Parku Śląskim. Zobaczcie archiwalne zdjęcia fotoreporterów DZ Arc DZ
Na kwiatowych wystawach organizowanych w Parku Śląskim można było kupić różnorodne kwiaty i rośliny - róże, dalie, azalie, stokrotki, kaktusy, iglaki... Tradycja wystaw kwiatowych w chorzowskim parku rozpoczęła się w 1956 roku. Wystawa zawsze była prestiżową imprezą, która ściągała do Chorzowa licznych hodowców kwiatów i ogrodników. Wystawcy początkowo prezentowali swoje towary w plenerze. Później impreza została przeniesiona do hali wystaw "Kapelusz". Pamiętacie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia fotoreporterów DZ z kwiatowych wystaw w Parku Śląskim.

Tradycja wystaw kwiatowych w Parku Śląskim

Wystawy kwiatowe w Parku Śląskim mają swoją ponad 60-letnią historię. Pierwsza wystawa odbyła się w plenerze w 1956 roku. Impreza cieszyła się dużą popularnością. W 1962 roku na Wystawie Kwiatów i Ogrodów padł rekord frekwencji - wystawę odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Wystawy przygotowywano kilka razy w roku - wiosną, latem i jesienią. Wystawcy rozkładali się od Kanału Regatowego aż po Aleję Żyrafy.

Później wystawa kwiatowa została przeniesiona do hali wystaw "Kapelusz". Po raz pierwszy odbyła się tam w 1968. Wystawę połączoną z otwarciem, dobrze nam znanego, "Rosarium". W późniejszych latach wystawy kwiatowe organizowano w "Kapeluszu", ale także w szklarniach oraz restauracjach, m.in. Parkowej i Stylowej, a nawet w restauracji Przystań.

"W hali wystaw „Pokaz kwiatów lata”. Ekspozycja obejmuje kwitnące obecnie: astry, anemony, begonie, dalie, cynie, gladiole, lwie paszcze, lewkonie, lilie, storczyki i inne. Wielka, oszklona hala, znów wypełni się bajecznie kolorowym i pachnącym kwieciem i tak będzie przez 3 dni, od 18 do 20 bm" - tak o wystawie kwiatów z 1968 roku pisał dziennikarz Trybuny Śląskiej.

Wystawy cieszyły się duża popularnością. Odwiedzali ją ogrodnicy i hodowcy, a także miłośnicy kwiatów. Można było tu kupić kwiaty cięte, kwiaty balkonowe, a także kwiaty w dużych donicach, skrzynki balkonowe czy meble ogrodowe. Udział w takiej wystawie był bardzo prestiżowy. Każdy chciał się tutaj pokazać. Do 2016 roku zorganizowano w Parku Śląskim 128 wystaw kwiatowych. Przykładowo w 1969 roku odbyła się wystawa kaktusów w „Kapeluszu”, a w maju 2011 roku była Międzynarodowa Wystawa Kwiatów w „Kapeluszu.

Zobaczcie wystawy kwiatowe na zdjęciach fotoreporterów DZ:

W 2013 roku, wystawa kwiatów (od 2016 roku - Święto Kwiatów) powróciła z Hali Wystaw „Kapelusz” i terenów do niej przyległych w miejsce, gdzie organizowano ją pierwotnie – przy tzw. Ścianach Płaczu, obok alei Głównej.

Parkowy Kiermasz Kwiatowy 2021

Do Parku Śląskiego znowu zawitają ogrodnicy i hodowcy kwiatów. Na placu przed halą wystaw "Kapelusz" odbędzie się Parkowy Kiermasz Kwiatowy 2021. Impreza potrwa od piątku 21 maja o niedzieli 23 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00.

W ramach wydarzenia przewidziano:

  • warsztaty florystyczne,
  • oferty dostawców sadzonek i kwiatów,
  • animacje dla dzieci,
  • tematyczne spacery z ogrodnikiem parkowym,
  • strefę wymiany roślin,
  • i wiele innych atrakcji.

"Kapelusz" początkowy znany był jako Hala Kwiatów

Halę Kwiatów, jak początkowo nazywano obiekt, zaprojektowano w 1966 roku. Główny szkielet hali stanowiły stalowe łuki. Dach Hali Kwiatów podtrzymywała linowa siatka. Ściany „Kapelusza” były w całości przeszklone. Budowa całej hali zajęło około dwóch lat. Halę oddano do użytku w 1968 roku. Z początku w hali przede wszystkim odbywały się wystawy kwiatowe.

Nazwa „Kapelusz” została nadana hali w momencie, gdy zauważono, że jej dach przypomina nakrycie głowy Napoleona. W pierwszych latach eksponowano w niej przede wszystkim rośliny. Prezentowano najciekawsze aranżacje oraz kwiaty, które do parku przyjeżdżały z całej Europy. Później w obiekcie odbywały się wystawy międzyrządowe m.in. akwarystyczna i filatelistyczna.

Obiekt nie był ogrzewany i aby go ożywić jesienią oraz zimą, szukano dla niego nowych funkcji. Umieszczano wewnątrz nawet karuzele z wesołego miasteczka. Na początku lat 80. XX w. uruchomiono w nim korty tenisowe. W marcu 1982 roku w hali wybuchł pożar. Poza stalowymi łukami, obiekt spłonął niemal doszczętnie. Odbudowa trwała cztery lata. Nową halę zabudowano. Drugi projekt wykonał również Jerzy Gottfried. „Kapelusz” po rekonstrukcji oddano do użytku w 1986 roku.

Poza dorocznymi, międzynarodowymi wystawami kwiatów (wiosna i jesień), w hali odbywały się branżowe targi i wystawy, konferencje, koncerty, tradycyjne biesiady piwne oraz szereg innych imprez. Obiekt był całoroczny. Koncerty w „Kapeluszu” cieszyły się ogromną popularnością. W „Kapeluszu” występował m.in. wrocławski zespół „Pakt”.

W maju 2014 roku „Kapelusz” został wyłączony z użytkowania. Pod czas rutynowej kontroli technicznej odkryto pęknięcie elementu stelażu konstrukcji nośnej dachu. Zdecydowano, że obiekt może stwarzać zagrożenie dla osób, które w nim przebywają i decyzją inspektora nadzoru budowlanego, został on wyłączony z użytku i zamknięty. Ekspertyzy wykazały, że obiekt się zużył i wymaga remontu.

Źródło: album "Park wielu pokoleń".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto