Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie te kluby? Nieużywane boiska w Katowicach [ZDJĘCIA]

tos
Boisko KS Hetman przed przebudową
Boisko KS Hetman przed przebudową archiwum DZ
Sport, a zwłaszcza piłka nożna, to jedno z głównych zainteresowań, przynajmniej męskiej części, naszego społeczeństwa. W Katowicach nie brakuje kibiców GKS-u, ale też chorzowskiego Ruchu. Nie tylko w ogólnopolskich rozgrywkach piłkarskich są jednak reprezentowane Katowice. Oprócz II-ligowego GKS-u oglądać można mecze innych drużyn. W klasie okręgowej rywalizują zawodnicy MK Górnika, Sparty i Podlesianki, w klasie A Kolejarza, Hetmana, UKS-u Szopienice i rezerwy Gieksy, zaś w klasie B 1.FC i druga drużyna klubu z Podlesia. A ile katowickich klubów piłkarskich odeszło już w zapomnienie? Czas przypomnieć zarówno je, jak i ich boiska.

Jedno z boisk jeszcze kilkanaście lat temu znajdowało się przy ul. Gliwickiej w Załężu, w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się kino Cinema City. Miejscowi emocjonowali się tam występami piłkarzy Baildonu Katowice – jak sama nazwa wskazuje przyzakładowego klubu działającego przy hucie Baildon. Piłkarze Baildonu nigdy nie dorównali osiągnięciami koszykarzom i poza występami w drugiej lidze w latach 1949-1950 plątali się głównie po lokalnych ligach. Jeszcze w końcówce lat 80. piłkarski Baildon pojawił się na sezon w ówczesnej klasie terenowej (odpowiednik dzisiejszej okręgówki), jednak niedługo potem sekcja została rozwiązana.

Swój klub sportowy miała również inna katowicka huta, czyli huta Ferrum. Nosił wyróżniającą się wśród innych nazwę Słowian Katowice. Słowian jeszcze przed II wojną światową awansował do ligi śląskiej, a potem grywał w klasie okręgowej i terenowej. Udało mu się dotrwać do początków XXI wieku. Jeszcze w 2001 roku klub grał w katowickiej A-klasie. Niedługo potem został jednak rozwiązany. Boisko Słowiana znajdowało się przy ul. 1 Maja w Zawodziu. W jego miejscu znajduje się dzisiaj Ośrodek Sportowy „Słowian”, gdzie można oddawać się różnym sportowym pasjom. Świetnie, że zachował nazwę funkcjonującego tu przez wiele lat klubu, ale czy ktoś pamięta jeszcze, że takie jest jej pochodzenie?

Zupełnie niewykorzystywane jest dzisiaj boisko na Nikiszowcu. Dzisiaj Naprzód Janów kojarzony jest przede wszystkim – i słusznie – z hokejem na lodzie, jednak jeszcze w latach dziewięćdziesiątych działała w klub przyzakładowym klubie kopalni Wieczorek drużyna piłkarska występująca w A-klasie. Wcześniej piłkarze Naprzodu grali też w klasie okręgowej i terenowej. Zespół zniknął jednak z piłkarskiej mapy podobnie jak hokeiści. Drużynę hokejową udało się reaktywować, a po boisku, które znajdowało się przy Jantorze nie ma już prawie dzisiaj śladu.

Odłogiem stoi dzisiaj murawa na głównej płycie obiektów MK Górnika Katowice przy ul. Boya-Żeleńskiego w dzielnicy Kostuchna. Jeszcze kilkanaście lat temu odbywały się tutaj mecze o mistrzostwo III ligi. Popularna „Emka” ma w swojej historii przerwę w działalności, ale udało się ją reaktywować. Dzisiaj na stare boisko można jednak tylko popatrzeć i wspomnieć jej lepsze czasy, bo mecze rozgrywane są na znajdującym się tuż obok boisku ze sztuczną nawierzchnią. Warto wspomnieć, że MK Górnik powstał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych z połączenia Górnika Murcki i Górnika Kostuchna. Swoje boisko miał też klub z Murcek, ale dziś w jego miejscu znajdują się korty tenisowe.

Bezdomnym klubem przez kilka lat była Sparta Katowice, która dzisiaj rywalizuje w rozgrywkach klasy okręgowej. Swoje mecze Sparta rozgrywa na boisku przy ul. Grażyńskiego na Koszutce, jednak historycznie Sparta związana jest z takimi dzielnicami jak Brynów i Ligota. Swoje korzenie klub wywodzi bowiem do Ligocianki Katowice. Budowlany Klub Sportowy Sparta przez wiele lat rywalizował na boisku przy ul. Rolnej. Jego teren został potem sprzedany, a dzisiaj w jego miejscu znajduje się osiedle mieszkaniowe. Sparta, nim wylądowała na Koszutce, zaliczyła po drodze kilka boisk.

Niewykorzystany jest też obiekt przy ul. Asnyka w Piotrowicach, wykorzystywany kiedyś przez zawodników Kolejarza Katowice. Kolejarz istnieje, ale dzisiaj korzysta z obiektu na Wełnowcu. Boisko w Piotrowicach było własnością PKP, chciano je sprzedać, ale do dzisiaj teren ten jest niewykorzystany. Być może przeniesie się tu w przyszłości Rozwój Katowice, bo niedawno opuścił zajmowany przez wiele lat stadion przy ul. Zgody na Brynowie motywując to względami finansowymi. Dzisiaj boisko, na którym zaczynał piłkarską karierę Arkadiusz Milik i, na którym kilka lat temu odbywały się mecze szczebla centralnego, stoi puste. Jaka będzie jego przyszłość? Tego nie wiadomo.

Niewykorzystanym od lat miejscem jest teren stadionu przy ul. Kościuszki, który dzisiaj jest kompletnie zarośnięty i wygląda tak jak odwiedzany przez turystów udających się do Czarnobyla obiekt Stroitiela Prypeć. W przeszłości korzystały z tego obiektu przed wojną 1 FC Katowice i Diana Katowice, a potem Gwardia Katowice. Niszczał już w latach osiemdziesiątych. Planowano go też przekazać GKS-owi, ale klub nie był zainteresowany. Całkiem niedawno zniszczony stadion miała przejąć katowicka Akademia Wychowania Fizycznego, jednak póki co dalej niszczeje.

Boiskiem jak najbardziej używanym jest obiekt przy ul. Siwka w Dąbrówce Małej. Funkcjonuje tam dzisiaj Ośrodek Sportowy „Hetman”. W naszym redakcyjnym archiwum zachowały się jednak zdjęcia, gdy tamtejsze boisko w niczym nie przypominało dzisiejszego. Wówczas rozgrywała tam mecze drużyna pod nazwą Instal Katowice.

Boisko KS Hetman przed przebudową

Pamiętacie te kluby? Nieużywane boiska w Katowicach [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto