Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowickie blokowiska w czasach PRL. Pamiętasz jak wyglądały Gwiazdy czy os. Roździeńskiego? Zobacz te archiwalne ZDJĘCIA

Karina Trojok
Karina Trojok
Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
os. Paderewskiego

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
os. Paderewskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE archiwum DZ
W blokach z betonu mieszkamy już ponad pół wieku. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku w blokach wybudowano 1,5 miliona mieszkań. I nadal cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Jak wyglądały katowickie blokowiska w czasach PRL? Zobaczcie nasze archiwalne zdjęcia.

Wielkie osiedla w Katowicach. Tak wyglądały blokowiska w Katowicach w czasach PRL

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Niskie, ciasne, często mało funkcjonalne. Słychać niemal każde słowo sąsiadów. Ale mają też sporo zalet. Blisko do szkoły, sklepu, tramwaju.

Katowickie osiedle Walentego Roździeńskiego projektu Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka, nazywane potocznie Gwiazdami, wybudowano w latach 1970−1978 na terenach należących wcześniej do kopalni "Katowice".

Osiedle Gwiazdy składa się z siedmiu wieżowców mieszkalnych o podstawie ośmioramiennej gwiazdy, wysokości 81 metrów i 27 kondygnacji.

Kukurydze w Katowicach to jedne z najbardziej okazałych budowli. Mają charakterystyczny kształt kolby kukurydzy, bo balkony mieszkań mają kolisty kształt. Zbudowane są na identycznym planie co Gwiazdy, różnią je tylko balkony. Osiedle zaprojektowali architekci Henryk Buszko i Aleksander Franta.

Osiedle Paderewskiego w Katowicach to bardzo okazałe blokowisko. Decyzja o budowie słynnej "Paderewy", jednego z największych osiedli w Katowicach, zapadła w 1965 roku. Budowę rozpoczęto w 1970 i zakończono dekadę później.

Na Koszutce w latach 70. funkcjonowało już osiedle Marchlewskiego, zaś na Wełnowcu powstawały bloki przy ul. Szczecińskiej.

Budowę osiedla Tysiąclecia rozpoczęto w 1961 roku, a nazwa osiedla związana jest z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka. Ostatnie bloki z PRL powstały w latach 80. Od kilku lat na Tysiącleciu przybywa nowych budynków.

Jak popularne katowickie osiedla wyglądały w czasach PRL? Polecamy galerię zdjęć.

os. Paderewskiego

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Katowickie blokowiska w czasach PRL. Pamiętasz jak wyglądały...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto