Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia ocaleje. Co z innymi zabytkami architektury socrealistycznej?

Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia był i pozostanie centrum kultury.
Pałac Kultury Zagłębia był i pozostanie centrum kultury. fot. Lucyna Nenow.
Pałac Kultury Zagłębia, wpisana na listę zabytków socrealistyczna pamiątka minionej epoki, będzie uratowany. Miasto zdobyło na generalny remont symbolu Dąbrowy Górniczej 50 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wczoraj plany finansowe zaakceptowała Rada Miejskiej. Ta decyzja, to argument na to, by walczyć o ocalenie od zapomnienia i popadania w ruinę innych reliktów PRL-u, takich jak np. katowicki Pałac Młodzieży czy tyskie osiedle A.

Imponujący swoimi gabarytami Pałac (4700 m kw. powierzchni użytkowej, 63 tys. m sześc. kubatury) wybudowany w latach 1951-58, jest obok warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki najlepszym przykładem monumentalnego stylu socrealistycznego. Niepowtarzalny charakter mają wnętrza, wyłożone marmurami oraz ręcznie malowanymi kaflami.

Iwona Kielesińska związała z Pałacem całe swoje zawodowe życie. Pracuje tu, z krótką przerwą, 26 lat, zaczynając jako instruktor ruchu amatorskiego. Dziś szefuje działowi administracyjnemu. - Pałac fascynował mnie od najmłodszych lat - mówi. - Marzyłam, by pracować tu po studiach i udało się. Pałac był w ówczesnych czasach prawdziwą perełką. Na wszystkich robił ogromne wrażenie. To tu Jerzy Stuhr prezentował jako jeden z pierwszych w Polsce spektakl Kontrabasista. Gościli tu m.in. Jerzy Trela, Ryszarda Hanin czy Jerzy Bińczycki. Na wszystkich Pałac robił ogromne wrażenie. Byli zachwyceni, a wyjątkową nowością, dającą nam ogromne możliwości aranżacji spektakli, była obrotowa scena - dodaje.

W latach 70. w murach Pałacu pojawili się także m.in. Mirosław Hermaszewski oraz prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing.

By ratować rozsypujący się dziś Pałac (odpada elewacja z piaskowca, zagrzybione piwnice wyłączone są z użytkowania), Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia" zainicjowała zbiórkę podpisów pod petycją o wsparcie finansowe, która trafiła do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Zebraliśmyponad 5 tysięcy podpisów, nie tylko mieszkańców Zagłębia, ale także innych miast, także Krakowa - mówi Maciej Gadaczek z Miejskiej Komisji Historycznej "Pokolenia". - Pałac to historia, symbolika, ale przede wszystkim prężne centrum kultury. Chcielibyśmy, by po remoncie służyło kolejnym pokoleniom, co najmniej przez kolejne pół wieku - dodaje Gadaczek.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto