Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto piątą edycję 4 Design Days. To największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury i wzornictwa ZDJĘCIA

jpp
Inteligentne budynki są tańsze, niż głupie budynki; Zostawiamy po sobie śmietnik terytorialny, bo łatwiej, bo szybciej budować w nowym miejscu; Budujmy jak najmniej: rewitalizujmy, adaptujmy, a dopiero, jeśli się nie da – budujmy – to tylko niektóre z wniosków, jakie padły w trakcie debaty inaugurującej 4 Design Days w Katowicach. Piąta edycja największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa rozpoczęła się w czwartek, 6 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

4 Design Days 2020 w Katowicach

4 Design Days to największe w tej części Europy międzynarodowe wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. W ciągu czterech dni – od 6 do 9 lutego – w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się kilkadziesiąt spotkań, paneli, dyskusji i warsztatów z udziałem ponad 10 tys. przedstawicieli branży i ponad 25 tys. odwiedzających. 4DD to również ponad 300 producentów, projektantów, dostawców produktów i usług oraz wystawcy na targach niezależnego designu pod nazwą Design 4you.

Wydarzenie w czwartek, 6 lutego zainaugurowała dyskusja „Ile żyje budynek? Architektura w erze gospodarki zrównoważonego rozwoju”. Spotkanie otworzył Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, które organizuje 4DD oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic. Krupa przypomniał, jak Katowice rozwijały i zmieniały się pod względem architektury.

- Katowice z okresu, gdy miasto powstawało pełne było secesji, a 20-lecie międzywojenne to piękny funkcjonalizm. Okres powojenny przynosi inną architekturę, ale również wielkie dokonania, które do dziś są wizytówką miasta – Spodek, osiedla Tysiąclecia i Gwiazdy. Ówczesne czasy to zmiana koncepcji myślenia o mieście: powstawały w nim fabryki, przemysł ciężki. W 1989 roku musieliśmy zacząć od nowa, zastanowić się, jakie powinno być miasto przełomu XX i XXI wieku. Rozpoczęło się myślenie o przestrzeniach publicznych, o tym jak przyciągnąć kapitał. To się udało – mówił Marcin Krupa. Zastrzegł, że to proces, który trwa i właściwie nie ma końca.

- Potrzebujemy państwa pomysłów, rozwiązań, by wprowadzać je w życie, w strefę publiczną, by zmieniać miasto dla naszych mieszkańców, bo najważniejszym elementem miasta są ludzie – zwrócił się do zebranych prezydent Katowic.

Architektura w erze gospodarki zrównoważonego rozwoju

Po oficjalnej części rozpoczęła się dyskusja z udziałem architektów i przedstawicieli branży. Eksperci rozmawiali m.in. o tym, jaka powinna być architektura w erze gospodarki zrównoważonego rozwoju i jakie powinny być współczesne budynki. Wnioski? Architektura ma wywierać mniejszy wpływ na środowisko. Należy budować taniej, ale mądrze.

- Inteligentne budynki są tańsze, niż głupie budynki – powiedział krótko I na temat Dietmar Eberle, architekt, współzałożyciel Baumschlager Eberle Architects.

Przede wszystkim należy wykorzystywać struktury, które już są, zamiast zajmować nowe przestrzenie. Co to oznacza? Recykling materiałów i budynków.

- Są budynki, które warto budować w sposób mocny, trwały, by wytrzymały jak najdłużej, są też obiekty, których czas trwania przewidujemy na konkretną liczbę lat i budowanie ich w sposób zbyt solidny jest bezsensowny. Pytanie powinno pojawić się na początku procesu projektowego: ile budynek ma szansę służyć społeczeństwu, ile powinien, na ile będzie to mądra, elastyczna architektura, która ma szansę przeżyć swój czas – wskazywał Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes.

Jacek Lenart, architekt, współzałożyciel Studio A4, podkreślał, że przetrwają te budynki, które budzą emocje. - Najszybciej zmienia się technologia, najwolniej nasze uczucia. Ale najważniejsze jest to, co się dzieje między budynkami, przestrzeń którą stwarzamy między nimi. Jeśli potrafilibyśmy budować budynki, w których stosunkowo często można zmieniać technikę, instalację, a stosunkowo trwała będzie struktura, to jesteśmy do przodu – przekonywał.

- Naszym problemem jest to, że powstaje dużo struktur, których nie da się zaadaptować. To stały dylemat: dotknąć tego, co już stoi, czy porzucić to i zająć nową przestrzeń. W Polsce już teraz jesteśmy w stanie katastrofy terytorialnej, ciągle zajmujemy nowe przestrzenie, zaczęliśmy wchodzić tam, gdzie nas nie powinno być. Porzucamy miejsca, zostawiamy po sobie śmietnik terytorialny, bo łatwiej, bo szybciej budować w nowym miejscu – zwracał uwagę Jacek Lenart.

- Nawoływałbym budujmy, jak najmniej, rewitalizujmy, adaptujmy, a dopiero, jak się nie da: budujmy – przekonywał z kolei Jacek Siwiński, prezes, VELUX Polska. - Za mało robimy, by przystosować budynki trwałe, ale będące w bardzo złym stanie, do współczesnych standardów, nie tylko by były bardziej energooszczędnej, ale i wygodniejsze dla człowieka – dodawał.

4DD: w sobotę i niedzielę dni otwarte dla mieszkańców.

4 Design Days odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku. Pierwsze dwa dni (6-7 lutego) są adresowane do profesjonalistów zajmujących się nieruchomościami, architekturą oraz wzornictwem. Wypełni je kilkadziesiąt sesji dyskusyjnych i prezentacji, które koncentrować się będą wokół zrównoważonego rozwoju w budownictwie i architekturze, odpowiedzialnego projektowania, które uwzględnia długie życie budynków, budowania z myślą o ograniczeniu ingerencji w środowisko naturalne.

Z kolei sobota i niedziela (8-9 lutego) to dni otwarte 4DD dla mieszkańców regionu, gości z kraju i z zagranicy. W tych dniach na warsztaty, prezentacje, spotkania zapraszają uznani architekci, projektanci, służący radą eksperci i gwiazdy telewizji. Odwiedzający MCK i Spodek dowiedzą się, jak remontować i odmienić wnętrza mieszkania lub domu w duchu zero waste, ale też ja dobrać odpowiednie rośliny do domu, albo biura. 4DD to też okazja, żeby sprawdzić jakie są aktualne trendy w budownictwie, architekturze i wystroju wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto