Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto CZARNE PUNKTY utonięć w woj. śląskim! TU w wakacje 2023 najczęściej dochodziło do TRAGEDII nad wodą

Klara Biała
WAŻNE! Kalendarz wskazuje koniec wakacyjnego szaleństwa. To czas podsumowań i refleksji, a te nie napawają optymizmem. W krajowych statystykach policji odnotowano już 142 ofiary śmiertelne, które utopiły się w zbiornikach wodnych na terenie całej Polski. Najgorsze jest to, że większości z tych tragedii można było uniknąć, gdyby nie lekkomyślność i brawura. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w województwie śląskim. Z naszej galerii dowiesz się, ile osób straciło życie w wyniku utonięcia w lokalnych akwenach.

Kliknij TUTAJ i poznaj czarne punkty utonięć w Śląskiem. Na terenach tych zbiorników wodnych najwięcej ofiar poniosło śmierć w te wakacje!

Tragiczny bilans utonięć

Okres wakacyjny powoli się kończy, mimo to wciąż można spotkać tłumy na kąpieliskach. To uwielbiana przez Polaków, forma spędzania wolnego czasu. Dlatego lokalne plaże, baseny miejskie i jeziora przeżywają prawdziwe oblężenie. Wypoczywają tam zarówno rodziny z dziećmi, osoby dorosłe i młodzież. Również w naszym województwie wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne cieszą się dużym powodzeniem. Niestety znaczna część z nich jest niestrzeżona. Ten fakt nie zraża plażowiczów spragnionych wodnej rekreacji.

Tam, gdzie miejsca są objęte patrolem ratownika, problem nie jest tak poważny, jak na terenach niestrzeżonych, gdzie w razie nieszczęśliwego zdarzenia, potrzebującemu nie ma kto pomóc... To właśnie w tego typu akwenach, doszło w ubiegłym roku do większości wypadków śmiertelnych.

Statystyki dla woj. śląskiego

W okresie wakacji, tj. w lipcu oraz w sierpniu zanotowano kilka tragicznych zdarzeń nad wodami województwa śląskiego. Policyjne statystyki pokazują, że ofiarami takich wypadków byli dorośli mężczyźni. A najczęściej dochodziło do nich w niedzielne popołudnia.

Większości z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby osoby przebywające w pobliżu kąpielisk, zachowały należytą ostrożność. Niestety, brawura w połączeniu z alkoholem i źle oszacowanym umiejętnościami, są częstą przyczyną utonięć w województwie śląskim. W organizmie jednego z denatów wykryto aż 4,1 promila!

Tu w wakacje 2023 utonęło najwięcej osób w woj. śląskim. Poznaj te miejsca:

Policja apeluje

W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich.

Pamiętaj:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
  • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Tu w wakacje 2023 utonęło najwięcej osób w woj. śląskim. Poznaj te miejsca

Oto CZARNE PUNKTY utonięć w woj. śląskim! TU w wakacje 2023 ...

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto CZARNE PUNKTY utonięć w woj. śląskim! TU w wakacje 2023 najczęściej dochodziło do TRAGEDII nad wodą - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto