Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie energii to śląska specjalność

Redakcja
Ile ciepła marnuje się w wielu naszych domach? A przecież to ciepło kosztuje. Dlatego przyszłość to dom energooszczędny
Ile ciepła marnuje się w wielu naszych domach? A przecież to ciepło kosztuje. Dlatego przyszłość to dom energooszczędny
Śląski sposób na dotowanie energooszczędnych inwestycji jest przykładem dla innych regionów. Dlatego na Forum Energia - Środowisko specjalnie zaproszono prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabrielę Lenartowicz, aby podzieliła się naszymi doświadczeniami.

Odbywające się w miniony piątek w NFOŚiGW w Warszawie Forum było spotkaniem ludzi z całego kraju zainteresowanych naszym systemem. Po prostu chcieli wiedzieć, jak się to robi po śląsku? Jak to się dzieje, że WFOŚiGW w Katowicach wdrożył energooszczędne programy w 68 gminach, podczas gdy w innych regionach idzie to często opornie. Prezes Lenartowicz to wyjaśniła. - Ważne jest, aby programy poprawy efektywności energetycznej i związanej z nią opłacalności ekonomicznej dotarły do każdego, kto w swoim gospodarstwie wykorzystuje energię - mówiła Gabriela Lenartowicz.

- Dotychczasowe efekty wspierania i dotowania działań przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej zarówno mieszkańców, jak i władz gminnych - dodała prezes Lenartowicz. A jakie to efekty? Po dziewięciu latach funkcjonowania przygotowanego przez WFOŚiGW programu ograniczania niskiej emisji udało się wymienić przestarzałe piece w ponad 16 tys. gospodarstw indywidualnych w 80 gminach. W tym roku na działania związane z efektywnością energetyczną katowicki Fundusz wydał rekordową kwotę 240 mln zł, czyli o 100 mln zł więcej niż w poprzednich latach. W województwie śląskim od ponad roku istnieje też możliwość wykorzystania bezzwrotnych środków Funduszu dla tworzenia programów bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, uwzględniających lokalne uwarunkowania. Z takiej możliwości skorzystała już gmina Pietrowice Wielkie. Wdrażany jest tam pilotażowy program z promesą wsparcia finansowego na związane z tym przedsięwzięcia energooszczędne. Pozwoli to mieszkańcom gminy na zmniejszenie opłat za energię i jej racjonalne wykorzystanie. - Już wiemy, że zainteresowane tym rozwiązaniem są kolejne gminy w regionie - stwierdziła prezes Lenartowicz, pokazując jak istotne dla samorządów jest uruchomienie jasnych i łatwych instrumentów finansowych wspierających unijne dyrektywy dotyczące energooszczędności.

Pomoc dla każdego

"Dom Energooszczędny" to pilotażowa, pierwsza w kraju linia kredytowa, w ramach której osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego. W latach 2011- 2012 Fundusz przeznaczył na ten cel 2 mln złotych.

Osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków mieszkalnych.

Gminy uzyskują z Funduszu preferencyjną, częściowo umarzalną pożyczkę, którą następnie przekazują mieszkańcom zakwalifikowanym do programu ograniczania niskiej emisji.

Jakie efekty

Rocznie, średnio 120 projektów mających na celu oszczędzanie energii uzyskuje dofinansowanie ze środków WFOŚiGW.
Koszt tych inwestycji można oszacować na około 330 mln złotych rocznie, a dofinansowanie ze środków WFOŚiGW - na 153 mln złotych rocznie.
Efekt energetyczny uzyskany dzięki tym inwestycjom to zmniejszenie zużycia energii netto o ok. 200.000 GJ w skali jednego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto