Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Władysława Nasiłowskiego. Cenionego medyka żegnała rodzina, przyjaciele i wychowankowie

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
Zmarły 9 sierpnia profesor Nasiłowski był znanym i cenionym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej.
Zmarły 9 sierpnia profesor Nasiłowski był znanym i cenionym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej. ŚUM
Dziś w piątkowy ranek 12 sierpnia w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbył się pogrzeb Władysława Nasiłowskiego. Zmarły przed kilkoma dniami profesor nauk medycznych był znanym i cenionym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej. W uroczystościach żałobnych wzięli udział jego rodzina, przyjaciele oraz społeczność akademicka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z którym profesor był związany naukowo i zawodowo.

Pogrzeb Władysława Nasiłowskiego

Mszy pogrzebowej Władysława Nasiłowskiego przewodniczył biskup Marek Szkudło. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej odczytał skierowany na tę okoliczność list metropolity Katowic arcybiskupa Wiktora Skworca:

- Wyrażamy szczerą wdzięczność za zasługi pana profesora wobec pamiętnych wydarzeń w Kopalni Wujek, za owocną współpracę z Kościołem w sprawach związanych z procesami beatyfikacyjnymi, a przede wszystkim za etyczną postawę i bezkompromisową wierność wartościom nieprzemijającym.

W trakcie uroczystości głos zabrał również m.in. rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański żegnając zmarłego słowami:

- Szanowny Panie Profesorze, byłeś dla nas wielkim autorytetem, nauczycielem wielu pokoleń medyków sądowych, ale też wiemy, że w twoim sercu wielkie miejsce miała etyka tautologii. Byłeś nie tylko nauczycielem tego przedmiotu, swoim życiem pokazałeś, na czym polega życie etyczne i życie odważne. Byłeś nie tylko świadkiem prawdy, byłeś też jej strażnikiem.

Zmarły we wtorek 9 sierpnia profesor Władysław Nasiłowski był znanym i cenionym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, z zakresu których prowadził zajęcia, kształcąc kilka pokoleń medyków i prawników. Naukowo Władysław Nasiłowski był związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, na którym pełnił funkcję m.in. dziekana Wydziału Lekarskiego. W swoim 97-letnim życiu pełnił też funkcję przewodniczącego Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, czy przewodniczącego Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach.

Jak podkreślają jego współpracownicy był on nie tylko wybitnym naukowcem, ale również mentorem i nauczycielem życia. W czasach PRL niejednokrotnie wykazał się odwagą i uczciwością. W czasach stanu wojennego wydawał opinie eksperckie w sprawie tragicznych wydarzeń i śmierci górników w kopalni "Wujek", a po zamordowaniu w 1984 przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki również na temat przyczyn jego śmierci. Na żadną z jego opinii nie udało się wpłynąć rządzącym wtedy komunistom.

W uznaniu jego postawy i dorobku w 2019 roku Władysław Nasiłowski został uhonorowany nagrodą Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom ukazującym w swojej działalności naukowej (lub artystycznej) wartości moralne oraz wnoszące trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto