Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle przy Parku Śląskim? Inwestor zdradza szczegóły inwestycji

Olga Krzyżyk
Osiedle przy Parku Śląskim? Inwestor zdradza szczegóły inwestycji
Osiedle przy Parku Śląskim? Inwestor zdradza szczegóły inwestycji Wizualizacje Forum
Partia Zieloni i kilka innych organizacji protestuje wobec planów budowy osiedla na historycznym terenie Parku Śląskiego. Inwestor, czyli spółka Green Park Silesia, odpowiada na te zarzuty i opowiada o koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego.

Inwestor Green Park Silesia ponownie złożył wniosek do Rady Miejskiej w Chorzowie o pozwolenie na realizację inwestycji - osiedla mieszkaniowego na terenie po hali MTK. Wobec tych planów protestuje kilka organizacji. Petycję złożyło katowickie koło Partii Zieloni.

Apel o ochronę Parku Śląskiego. Partia Zieloni złożyła petycję

We wtorek, 13 listopada, przedstawiciele katowickiego koła Partii Zieloni zorganizowali spotkanie w urzędzie w Chorzowie połączone ze składaniem podpisów pod petycją dotycząca ochrony Parku Śląskiego. Petycję skierowano do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali oraz do Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego.

- Złożyliśmy petycję związano z przetargiem na budowę osiedla mieszkaniowego na terenie po hali MTK. Teraz radni podejmą decyzję dotyczącej tej uchwały - mówi Maciej Psych Smykowski z katowickiego koła Partii Zieloni.

- Radni na podjęcie uchwały mają czas do końca miesiąca. Prawdopodobnie będą głosować nad podjęciem tej uchwały ta podczas pierwszej sesji 29 listopada - dodaje.
Pisaliśmy:
Osiedle mieszkaniowe w Parku Śląskim nie powstanie? Zdecydują radni Chorzowa. Katowickie koło Partii Zieloni apeluje przeciwko budowie
Przeciw budowie osiedla mieszkaniowego apelowały też inne jednostki organizacyjne, jak Rada Jednostki Pomocniczej nr 10 Dąb czy przedstawiciele stowarzyszenia „Nasz Park” i Stowarzyszeniu Miłośników Parku Śląskiego.

„Zwracamy się z prośbą o ocalenie zielonych terenów, stanowiących historyczną część Parku Śląskiego. Decyzję o wystosowaniu tej petycji podjęliśmy po otrzymaniu informacji o kolejnych planach zabudowy historycznych terenów WPKiW”
- tak rozpoczyna się apel Partii Zieloni.

„Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się wokół Parku Śląskiego w ostatnich latach. W szczególności martwią nas informacje o tym, iż kolejny, historyczny fragment parku ma przemienić się w osiedle kilkunastu bloków z 1500 mieszkaniami. Pragniemy zwrócić uwagę, że problemem jest tu nie tylko ograniczenie terenów zielonych, ale i pojawienie się całej, związanej z funkcjonowaniem dużego osiedla mieszkaniowego infrastruktury, jak drogi dojazdowe do poszczególnych bloków czy miejsca parkingowe. Budowa osiedla w tym miejscu przyczyni się też do nasilenia ruchu samochodowego w rejonie parku - miejsca, które do tej pory kojarzone jest z rekreacją i wypoczynkiem. Zwiększy się również ruch w sąsiadujących z tym miejscem dzielnicach Siemianowic Śląskich i Katowic”
- tak dalej brzmi apel.

Green Park Silesia o koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Targowej 4

Inwestor, czyli spółka Green Park Silesia postanowiłam odpowiedzieć na te wszystkie apele i zapytania. Po pierwsze przedstawiciele spółki podkreślają, że teren na którym chcą wybudować osiedle nie jest w części administracyjnej Parku Śląskiego. Po drugie teren ten inwestor wykupił bezpośrednio od skarbu państwa.
Pisaliśmy:
Osiedle mieszkaniowe w Parku Śląskim? Ma powstać na terenie po hali MTK w Chorzowie WIZUALIZACJE ZDJĘCIA
- Wbrew pojawiającym się informacjom - nie jest to działka MTK. Działka, położona jest przy ul. Targowej 4 w Chorzowie i jest to teren, gdzie już od lat prowadzona jest działalność usługowa. Obszar objęty wnioskiem nie leży w części administracyjnej Parku Śląskiego. Obecnie na działce usytuowany jest budynek biurowy, budynek magazynowy, a także drogi i parkingi. Teren zawsze był terenem wydzielonym pod usługi. Takie też przeznaczenie przewiduje obowiązujący aktualnie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Z wiedzą o takim charakterze działki inwestor kupił ją od skarbu państwa. Działka od lat wydzielona jest płotem jako teren odrębny i nigdy nie był ogólnodostępny - wyjaśniają przedstawiciele spółki Green Park Silesia.

Koncepcja inwestycji przewiduje budowę 15 budynków mieszkaniowych wielorodzinnych (1100 mieszkań o powierzchni od 28 do 110 metrów kwadratowych). Zaprojektowane budynki mają mieć wysokość od 5 do 9 kondygnacji.

- Z uwagi na układ kaskadowy (5 kondygnacji od strony Parku Śląskiego do 9 kondygnacji przy ul. Bytkowskiej) będą miały zbliżoną wysokość do otaczających drzew i będą wpisywać się w tereny zielone sąsiadującego Parku Śląskiego - opisują przedstawiciele spółki.

Inwestor podkreśla, że zamierza zadbać o istniejący teren zielony.

- Chcemy, aby wybrzmiało to wyraźnie: jako inwestorzy i sąsiedzi parku jesteśmy czuli na wynikające z tego faktu potrzeby. Dlatego podejmiemy rozmowy i działania mające wesprzeć ochronę drzew czy zaangażować się w dokarmianie zwierząt, w zależności od potrzeb – będziemy o tym informować na bieżąco. Już możemy powiedzieć, że planowana inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Inwentaryzacja dendrologiczna pozwoliła wytypować wartościowe i zdrowe egzemplarze drzew (dąb, jesion, klon). Najcenniejsze przeznaczone są do pozostawienia i wkomponowania w przestrzeń. W części południowej inwestycji w większości występują gatunki drzew nierodzimych takich jak topole lub drzewa chore (m.in. zainfekowane jemiołą) i suche, które zostaną zastąpione przez gatunki szlachetniejsze. Dodatkowo, w miejscach, gdzie będzie istniała możliwość, inwestor planuje realizacje nowych nasadzeń, aby wzbogacić teren pomiędzy budynkami - podkreśla.

W planach inwestora jest budowa przedszkola i szkoły podstawowej o wysokim standardzie technicznym. Placówki te mają być wyposażone w nowoczesny sprzęt czy materiały dydaktyczne.

- Funkcja mieszkalna - jako jedyna - stwarza najmniejszą możliwość występowania negatywnych oddziaływań na park. Tym samym przekształcenie inwestycji na cele mieszkaniowe jakie wprowadziła specustawa pozwala na wyeliminowanie zagrożeń, które mogłyby tutaj wystąpić, biorąc pod uwagę aktualne przeznaczenie tej działki i pierwotne zamierzenia inwestora, czyli: budowa hipermarketów, stacji benzynowej, budynków handlowych, 15-piętrowych biurowców, parkingów. Chcemy podkreślić, że wybudowanie na tym terenie osiedla umożliwi pozostawienie aż 40 proc. powierzchni biologicznie czynnej, podczas gdy aktualny Plan Zagospodarowania przewiduje tylko 20 proc. - podsumowują przedstawiciele spółki Green Park Silesia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto