Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odliczenia dla krwiodawców

[email protected]

Zgodnie z przepisami odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 6 proc. osiągniętego w 2009 roku dochodu.

Należy zwrócić uwagę, że honorowy krwiodawca to osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia (stacja krwiodawstwa). Osoby, które otrzymały zapłatę za oddaną krew, nie mogą skorzystać z tej ulgi.

W zeznaniu rocznym uwzględnia się tylko równowartość za oddaną krew. Za 2009 rok jest to kwota 130 zł za litr. Jeżeli podatnik oddał honorowo krew i osocze, to pomimo tego, że za osocze obowiązuje inna kwota (170 zł), w rozliczeniu rocznym można dokonać odliczenia tylko w wysokości ekwiwalentu za krew.

Osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki, może wartość przekazanej darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od:

  • dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej wykazywanej w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 albo

  • przychodu, który podlega opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanym w zeznaniu PIT-28 (termin jego składania to 31 stycznia!).

Podkreślenia wymaga fakt, że jest to ulga limitowana w sposób podwójny. Z jednej strony, odliczenia od dochodu dokonuje się w wysokości ekwiwalentu za oddaną krew, a z drugiej strony, ulga ta jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny. Oznacza to, że odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu podatnika.

Podatnikowi przy pomniejszeniu swojego dochodu o ekwiwalent za oddaną krew zmniejsza się podstawa opodatkowania. W rezultacie więc honorowy dawca krwi zmniejszy swój podatek w rozliczeniu rocznym.

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi, sami musimy obliczyć wysokości przysługującego odliczenia z tytułu oddania krwi. Aby pomniejszyć swój dochód, podatnik musi postarać się o dokument, który potwierdzi wartość przekazanej darowizny w postaci krwi. W odpowiedniej stacji krwiodawstwa należy pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi (lub osocza) wraz z oświadczeniem stacji o przyjęciu darowizny. Otrzymanego zaświadczenia nie należy jednak dołączać do zeznania rocznego. Należy je przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Za 2009 rok należy je przechowywać więc do końca 2015 roku. Zaświadczenie takie przechowujemy na wypadek gdyby urząd skarbowy chciał sprawdzić, czy podatnik rzeczywiście oddał krew, w jakiej ilości oraz czy nie pobrał z tego tytułu wynagrodzenia.

Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo również skorzystać podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem, że jest on dla konkretnej osoby, np. dla chorego Jana Kowalskiego.

Wysokość odliczenia z tytułu ulgi na krew wykazujemy w załączniku PIT/O, a następnie we właściwym dla nas formularzu zeznania rocznego za dany rok. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w 2009 r. będzie to formularz PIT-37.

Masz pytanie? Zadaj je ekspertowi!

  • Tekst o uldze podatkowej przygotowała dla Państwa Violetta Wełnicka - Doradca Podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz.

  • Nasza gazeta wspólnie z kancelarią przygotowała dla Państwa dyżur telefoniczny, którego głównym tematem będzie składanie formularza PIT-28. Dokument ten składają osoby osiągające przychody, m.in., z pozarolniczej działalności gospodarczej, z tytułu umowy najmu mieszkania lub dzierżawy. Termin oddawania tego PIT-u do urzędu skarbowego mija już 31 stycznia!

  • Ekspert z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz będzie dyspozycji Czytelników w środę 27 stycznia od godziny 12 do 14 pod numerem telefonu 56 61-18-145.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odliczenia dla krwiodawców - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto