Oddział covidowy dla dzieci zamiast porodówki w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Ligocie

Agata Pustułka
Agata Pustułka

Wideo

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach informuje, od 29 października 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. zawieszona została działalność Oddziału Położnictwa i Perinatologii. Powstał tu oddział tzw. covidowy, gdzie są leczone dzieci zakażone koronawirusem. Czy porodówka jeszcze wróci do szpitala?

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie zamiast porodówki działa oddział covidowy dla najmłodszych pacjentów

.

- Decyzja podyktowana została dynamiczny wzrostem zakażeń na SARS-CoV-2 i aktualną sytuacją epidemiczną w kraju, a tym samym koniecznością zabezpieczenia leczenia pacjentów pediatrycznych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 mających inne schorzenia - czytamy w oświadczeniu szpitala.

Oddział przyjmuje dzieci zakażone koronawirusem, ale cierpiące też na inne dolegliwości, w tym ofiary wypadków

W trosce o zabezpieczenie pacjentów pediatrycznych pomieszczenia Oddziału Położnictwa i Perinatologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie zostały przygotowywane na przyjęcie pacjentów pediatrycznych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

- Szpital odpowiedzialnie podjął się wyzwania przygotowania miejsc dla małych pacjentów z COVID-19, mając świadomość, że w szpitalu tymczasowym powstającym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nie przewiduje się oddziału pediatrycznego - pisze szpital w oświadczeniu.

- O wyborze miejsca dla pacjentów pediatrycznych z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 zdecydowało położenie na poziomie parteru budynku szpitala, bliskie sąsiedztwo Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i lądowiska dla śmigłowców. Pozwoli to do minimum skrócić transport pacjentów na docelowy oddział, gdzie będą hospitalizowani w odizolowaniu od pozostałych oddziałów szpitala, przeznaczonych dla niezakażonych dzieci, co jest standardem epidemiologicznym przy tworzeniu tego typu miejsc - dodają przedstawiciele Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Dzieci zakażone koronawirusem będą operowane na miejscu, na oddziale covidowym

Dzięki bezpośredniemu dostępowi do bloku operacyjnego możliwe będzie wykonywanie u takich pacjentów zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych i innych, bez konieczności transportu do innej części szpitala, co również ograniczy możliwość transmisji wirusa.

Ponadto, pomieszczenia Oddziału Położnictwa i Perinatologii jako jedyne w szpitalu posiadają również odrębny system wentylacji. Wszystko to pozwoli na stworzenie na jednym poziomie szpitala wieloprofilowego odcinka pediatrycznego oraz odcinka chirurgiczno-ortopedycznego (w istocie wielozabiegowego) dla dzieci.

To jedyny taki oddział dla małych pacjentów w konurbacji śląskiej

To jedyne takie miejsce w konurbacji śląskiej, które w sposób bezpieczny pozwala na zabezpieczenie pacjentów pediatrycznych, zarówno niezakażonych wirusem SARS-CoV-2, a wymagających hospitalizacji z powodu innych chorób, jak również tych z potwierdzonym zakażeniem.

- Wskazana lokalizacja jest jedyną bezpieczną epidemicznie dla pacjentów i personelu kilkunastu innych oddziałów szpitala. W obliczu rosnącej liczby zakażeń szpital chce leczyć pacjentów w sposób bezpieczny epidemicznie, bez narażania chorych dzieci oraz personelu na niebezpieczeństwo zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - oceniają władze szpitala.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie to największy szpital pediatryczny na Śląsku

Trzeba również pamiętać, że Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II jest największym szpitalem pediatrycznym w woj. śląskim i jednym z największych tego typu ośrodków w kraju. Jest też jedyną wielospecjalistyczną placówką w regionie (III poziom referencyjny), w której już leczeni są mali pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

W ostatnim czasie liczba pacjentów z COVID-19 hospitalizowanych w GCZD rośnie, a sytuacja epidemiologiczna w regionie zmienia się dynamicznie, dlatego konieczne było podjęcie zdecydowanych, choć trudnych, decyzji organizacyjnych.

"Nie należy zapominać, iż w dalszym ciągu głównym zadaniem szpitala jest zapewnienie wszystkim pacjentom pediatrycznym i ich opiekunom wielospecjalistycznej opieki medycznej oraz maksymalnego bezpieczeństwa i ochrony, a dodatkowo tym „nie-covidowym” przed ewentualnym zakażeniem. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka musi przestrzegać rygorystycznych reżimów w zakresie ochrony przed transmisją koronawirusa SARS-CoV-2, aby móc w dalszym ciągu w sposób niezakłócony prowadzić działalność medyczną. Zawieszenie funkcjonowania Oddziału Położnictwa i Perinatologii oraz przygotowanie pomieszczeń właśnie tego oddziału na przyjęcie w tej lokalizacji wyłącznie pacjentów z COVID-19 jest logiczną odpowiedzią na rozwój epidemii i rosnącą liczbę zachorowań, również u dzieci" - czytamy w oświadczeniu GCZD.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie