Od 17 stycznia zejście pod katowickie rondo zostanie zamknięte od strony Koszutki. Prace miały się rozpocząć już w listopadzie

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Od 17 stycznia rozpoczną się prace pod rondem w Katowicach.
Od 17 stycznia rozpoczną się prace pod rondem w Katowicach. fot. Karina Trojok - ARC
Udostępnij:
W poniedziałek 17 stycznia rozpoczną się prace związane z budową zjazdu pod rondo im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Przejście od strony Koszutki miało zostać zamknięte już w listopadzie, ale remont opóźniono ze względu na zmiany projektowe. Modernizacja zakończy się we wrześniu.

Ruszają prace pod rondem w Katowicach

Zaprojektowany zjazd zawęzi istniejące schody przejścia podziemnego. W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace rozbiórkowe istniejących schodów w miejscu projektowanego zjazdu. To pozwoli na wykonanie konstrukcji oporowej, w której zlokalizowany będzie ciąg pieszo-rowerowy.

Modernizacja miała się rozpocząć już pod koniec listopada. O powody opóźnienia pytaliśmy w urzędzie miasta.

– Nie chcieliśmy sztucznie utrzymywać zamknięcia przejścia, stąd przesunięcie terminu. Uwarunkowania terenu, które wykonawca zastał po wejściu w teren w listopadzie, wykazały konieczność naniesienia zmian w dokumentacji projektowej – wyjaśnia Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa urzędu miasta Katowice.

W okresie prowadzonych prac dla mieszkańców dostępne będą dwa przejścia dla pieszych – pierwsze przy skrzyżowaniu ulicy Chorzowskiej z ul. Sokolską oraz drugie przejście podziemne pod al. Korfantego na wysokości ul. Morcinka.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego z uwagi na zakres i specyfikę prac konieczne jest całkowite wyłączenie z ruchu przebudowywanego przejścia – zapowiada rzecznik Ewa Lipka.

Łatwiejszy przejazd dla rowerzystów

Inwestycja umożliwi rowerzystom swobodny przejazd przez rondo. Obecnie pochylnie dla rowerów i wózków są tylko przy trzech wylotach z ronda - od strony al. Korfantego i al. Roździeńskiego. Rampy brak natomiast od strony ul. Chorzowskiej.

Tu do dyspozycji są wyłącznie schody, przed którymi kończy się kilkukilometrowa droga rowerowa biegnąca wzdłuż ulicy.

– Zjazd zdecydowanie poprawi płynność przejazdu jednośladów przez katowickie rondo. Wykonawca wykona ciąg pieszo-rowerowy łączący istniejącą drogę rowerową wzdłuż ul. Chorzowskiej z przejściem podziemnym pod rondem im. gen. J. Ziętka – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu i Oficer Rowerowy.

Długość zaprojektowanego ciągu będzie wynosić ok. 60 m. Szerokość drogi rowerowej to 2 m, natomiast ciągu pieszego - 1,5 m. To ma sprawić, że przejazd będzie komfortowy dla rowerzystów oraz bezpieczny dla wszystkich użytkowników zjazdu. Prace mają się zakończyć we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie