Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 15 listopada zaszły ważne zmiany dotyczące około 60 tysięcy śląskich seniorów

BEATA SYPUŁA
W marcu 2003 roku większość inwalidów wojennych i wojskowych otrzyma podwyżkę wyższą niż wynikałoby to z waloryzacji ustalanej na ogólnych zasadach. W ciągu pięciu lat zniknie też absurd, jakim jest aż jedenaście ...

W marcu 2003 roku większość inwalidów wojennych i wojskowych otrzyma podwyżkę wyższą niż wynikałoby to z waloryzacji ustalanej na ogólnych zasadach. W ciągu pięciu lat zniknie też absurd, jakim jest aż jedenaście różnych podstaw wymiaru świadczeń. Prowadziło to do niesprawiedliwych różnic w wysokości rent wypłacanych tej grupie seniorów. Już teraz zyskują oni dodatkowe ulgi na przejazdy krajowe, zostaje też zwiększona ulga dla przewodnika lub opiekuna towarzyszącego w podróży inwalidzie wojennemu i wojskowemu pierwszej grupy. Od stycznia dojdą kolejne ulgi.

Nierówne świadczenia zrodziły się w 1996 r., kiedy w wyniku zmian zasad waloryzacji nowo przyznawane renty inwalidom wojennym i wojskowym były wyższe od już wypłacanych. Były one przyznawane na na podstawie aktualizowanej w danym roku kwoty bazowej, zaś renty przyznane wcześniej podnoszono przy zastosowaniu wskaźnika niższego od wzrostu wynagrodzeń.

- W konsekwencji powstało jedenaście podstaw wymiaru świadczeń i nieuzasadnionych różnic - mówi Dariusz Marszałek z biura prasowego Ministerstwa Pracy.

Sejm 27 września br. przyjął nowelizację ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych. Zwiększyła ona już od 15 listopada zakres ulg komunikacyjnych przyznanych inwalidom wojennym i wojskowym. Zyskują oni dodatkowe prawo (obok dotychczasowych na przejazdy krajowe pociągami osobowymi i pospiesznym oraz autobusami zwykłymi) do ulg na przejazdy pociągami ekspresowymi oraz autobusami przyspieszonymi i pospiesznymi. Wzrasta też ulga - z 78 proc. do 95 proc. - dla uprawnionego przewodnika lub opiekuna towarzyszącego w podróży inwalidzie wojennemu i wojskowemu pierwszej grupy.

Ustawa gwarantuje od 1 stycznia 2003 r. inwalidom wojennym i wojskowym zwolnienie z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Inwalidzi I i II grupy posiadający samochód będą też mogli ubiegać się o refundację 50 proc. składki na ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej i AC do maksymalnej sumy ubezpieczenia auta na 6.000 euro. Tę część składki zwróci ZUS. Refundacja zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie przysługiwała na jeden samochód tylko tym inwalidom, którzy nie mają uprawnień do ulgi na podstawie innych przepisów.

Nowelizacja ustawy ma również na celu zrównanie podstawy wymiaru świadczeń wszystkich inwalidów wojennych i wojskowych. Ujednolicenie poziomu wymiaru świadczeń rentowych nastąpi w pięciu etapach, w ciągu pięciu lat (2003-2007).

- Najniższe podstawy będą sukcesywnie podnoszone co roku. Już w marcu 2003 r. ponad 70 proc. inwalidów wojennych i wojskowych otrzyma podwyżkę większą niż wynikałoby to z waloryzacji. Od 1 marca 2005 r. ponad 90 proc. będzie miało zrównaną podstawę wymiaru renty, a 1 stycznia 2008 r. wszyscy inwalidzi zaczną otrzymywać świadczenia naliczane od wysokości 1.775,89 zł. Rozwiązanie to będzie nie tylko bardziej zrozumiałe, ale i sprawiedliwsze. W tym czasie pozostałe renty nie będą waloryzowane - informuje rzecznik Marszałek.

Rozszerzenie pomocy finansowej na wszystkich kombatantów zakłada nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, przyjęta także przez Sejm 27 września.
Zastępuje ona od 1 stycznia 2003 r. dodatkiem kompensacyjnym 10-procentową ulgę na zakup od państwa lub gminy lokalu mieszkalnego lub domu, nie będzie też zwolnienia z abonamentowych opłat telewizyjnych i radiowych oraz z opłat za 20 impulsów telefonicznych miesięcznie oraz 50 proc. ulgi za abonament. Likwidacji ulegną ulgi w opłatach rejestracyjnych od pojazdów samochodowych oraz 50 proc. zniżki w OC.

- Dodatek kompensacyjny będzie wypłacany miesięcznie przez ZUS wszystkim kombatantom w jednakowej wysokości, tzn. 15 proc. dodatku kombatanckiego. Będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Łącznie w 2003 r. każdy kombatant uzyska kwotę ponad 250 zł. Z naszych obliczeń wynika, że pomoc finansowa w postaci ulgi na zakup lokalu mieszkaniowego, zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego, telefonicznego oraz składek na ubezpieczenie OC trafiała do nielicznych uprawnionych. Z ulg korzystali głównie zamożniejsi kombatanci mieszkający w dużych miastach, którzy posiadali samochód, telefon czy radio lub telewizor. Rząd, proponując wprowadzenie dodatku kompensacyjnego w miejsce ulg, chciał objąć pomocą finansową wszystkich kombatantów, również te osoby, które nie posiadają takich dóbr - tłumaczy Dariusz Marszałek z biura prasowego MPiPS.

Resort szacuje, że dzięki nowym zapisom ustawy pomoc finansowa trafi do ponad 300 tys. osób, które do tej pory nie korzystały z ulg kombatanckich. Będą to głównie mieszkańcy małych miasteczek i wsi.

Nowelizacja ustawy zwiększa również zakres ulg kombatanckich na przejazdy środkami zbiorowego transportu publicznego. Ulga w wysokości 37 proc. będzie przysługiwać kombatantom i innym uprawnionym osobom również na przejazdy pociągami InterCity i ekspresowymi 2 klasy, a także na przejazdy autobusami przyspieszonymi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto