Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazy pełne światła

URSZULA FIGIEL-SZCZEPKA
Paweł Kurzeja i jego obrazy.
Paweł Kurzeja i jego obrazy.
Malarstwo Pawła Kurzei, artysty o burzliwym - jak przystało na urodzonego w latach międzywojennych - życiorysie, urzeka światłem ciepłych barw. Osobowość twórcza artysty kształtowała się podczas nieustannego ...

Malarstwo Pawła Kurzei, artysty o burzliwym - jak przystało na urodzonego w latach międzywojennych - życiorysie, urzeka światłem ciepłych barw.

Osobowość twórcza artysty kształtowała się podczas nieustannego stawiania czoła przeciwnościom. Jako dziecko znalazł się w obozie w Düsseldorfie, później był sierociniec, nauka w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, przerwana tuż przed ukończeniem poborem do wojska. Podczas służby wojskowej Paweł Kurzeja był wolnym słuchaczem na ASP w Warszawie. Potem pracował w kopalni ,Kleofas", w której uległ wypadkowi.

Przez cały czas nie rozstaje się z paletą i pędzlem, a od 1982 r. oficjalnie wykonuje zawód artysty malarza, dzięki uzyskanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki uprawnieniom. Maluje portrety, martwe natury. Zaś nade wszystko rozmiłowany jest w pejzażach malowanych najczęściej w plenerach miasteczek śląskich, wiosek podbeskidzkich oraz tatrzańskich.

Prezentowana w murach imielińskiej Sokolni do końca lipca, wystawa malarstwa Pawła Kurzei składa się głównie z pejzaży. Obok motywów ginącej już architektury śląskiej, robotniczych dzielnic z szybami kopalń na horyzoncie i familokami, na tyłach których zielenią się, okraszone złotym światłem, dzikie ogrody, drugim punktem zainteresowania są rozległe widoki gór, góralskich zagród, drewnianych kościołów.

Paweł Kurzeja zapytany dlaczego maluje takie, a nie inne tematy odpowiada: - Jest to moje otoczenie; jestem katowiczaninem, wzrastałem wśród takich miejsc z przemysłową architekturą.
Na nowo spojrzał na nią dzięki popularnym w latach siedemdziesiątych konkursom plastycznym. W wielu z nich odbierał pierwsze nagrody.

Widoki Beskidów i Tatr są dla Pawła Kurzei synonimem piękna i źródłem nieustannej inspiracji.

Artysta bierze udział w licznych plenerach organizowanych m.in. przez mysłowickie Stowarzyszenie Twórców ,Na pograniczu". Od wielu lat jest związany z legendarną - dzięki twórczości takich indywidualności, jak bracia Wróblowie i Ociepka - ,Grupą janowską".
Prace Kurzei zwróciły uwagę licznych kolekcjonerów. Znalazły się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii. W Polsce oprócz osób prywatnych, jego obrazy posiadają muzea w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Rudzie Śl., ponadto Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.

Malarstwo Pawła Kurzei urzeka ciepłymi zestawami barw, kładzionych pośpiesznie lecz w sposób przemyślany. Daje świadectwo dużej biegłości warsztatowej, która jednocześnie nie zagłusza elementu spontaniczności tworzenia. Artysta odważnie posługuje się zarówno pędzlem jak i szpachlą, budując obrazy w charakterystycznej, własnej stylistyce, odróżniającej jego dzieła od dzieł innych twórców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto