Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Katowicach - ZDJĘCIA. "Pamięć o wygnaniu jest częścią historii Polski, a my jesteśmy jej świadkami"

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Masowe deportacje ludności polskiej na tereny Syberii, Kazachstanu to wspólnota doświadczeń członków Związku Sybiraków.
Masowe deportacje ludności polskiej na tereny Syberii, Kazachstanu to wspólnota doświadczeń członków Związku Sybiraków. Arkadiusz Gola/ Dziennik Zachodni
Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – Dniem Sybiraka, tak aby oddać hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polski upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedlili w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka odbyły się także 15 września w Katowicach. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 przed budynkiem Sądu Okręgowego w Katowicach, przy ul. Francuskiej 47, w sąsiedztwie tablicy poświęconej pamięci dr. Józefa Zemły (1887-1941), Sybiraka, przedwojennego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach oraz współtwórcy pierwszego w Polsce powstałego tu właśnie Zrzeszenia Sybiraków (1926).

W Katowicach odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka

Następnie uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz ewangelicki pod pomnik „Sybirakom-Sybiracy”, gdzie odbyła się druga część obchodów. O godz. 11.30 w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 20 została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków.

Obchody zostały zorganizowane przez: Oddział Związku Sybiraków w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Parafię Garnizonową św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.

- Masowe deportacje ludności polskiej na tereny Syberii, Kazachstanu to wspólnota doświadczeń członków Związku Sybiraków. Przez 95 lat z przerwą na komunistyczne rządy w Polsce, Sybiracy, opowiadali historię swojego życia, niejednokrotnie w ukryciu, a swoje losy ukrywali przed światem. Rozsypani po całym świecie zakładali oddziały Związku, by łączyć się we wspólnocie działań na rzecz prawdy historycznej i odpowiedzialności za pamięć umarłych - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Kalańska, prezes Związku Sybiraków o. Katowice.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Dr Józef Zemła - urodzony w Polance Wielkiej koło Oświęcimia, społecznik oraz wychowawca kadr Legionów Polskich, oficer, instruktor Związku Strzeleckiego, zesłaniec na Syberię w latach 1914-1921, uczestnik kampanii syberyjskiej 5. Dywizji Strzelców Polskich w randze kapitana, sędzia sądów odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszynie, Katowicach, Królewskiej Hucie (Chorzów) i Mikołowie, piłsudczyk, współtwórca, działacz i prezes pierwszego Zrzeszenia Sybiraków w Katowicach, aresztowany i zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto