Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt na oddziale neurochirurgii dziecięcej pomoże w skutecznym leczeniu guzów mózgu ZDJĘCIA

Redakcja
Sprzęt pozwala na pokazanie dróg nerwowych i ich przebiegu
Sprzęt pozwala na pokazanie dróg nerwowych i ich przebiegu mat. prasowe
Na oddziale neurochirurgii dziecięcej jest nowy sprzęt za 160 tysięcy złotych. To niezależna stacja do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem wizualizacji włókien nerwowych. Jej cel jest prosty. Ma wspomóc lekarzy w skutecznym leczeniu guzów mózgu.

Nowy sprzęt pomoże lekarzom w skutecznym leczeniu guzów mózgu

Na oddziale neurochirurgii dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest nowy sprzęt. Niezależna stacja do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem wizualizacji włókien nerwowych. Brzmi skomplikowanie. Sprzęt tej jednak daje możliwość skuteczniejszego leczenia guzów mózgu u dzieci. Nowy sprzęt będzie dużym wsparciem dla lekarzy na oddziale neurochirurgii dziecięcej.

- Zakupiony sprzęt pozwala na uwidocznienie dróg nerwowych i ich przebiegu względem guza (lub innej zmiany patologicznej), którą musimy usunąć chirurgicznie. Dzięki temu możemy tak zaplanować drogę dojścia do guza i zakres jego resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych i tym samym znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia neurologicznych deficytów po operacji, a jednocześnie uzyskać maksymalizację resekcji guza -wyjaśnia działanie sprzętu prof. dr hab. n. med. Marek Mandera, kierownik, Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego GCZD w Katowicach.

- Jednocześnie możemy nałożyć na siebie obraz kilku badań, zawierających i pokazujących poszczególne elementy układu nerwowego (np. guz, naczynia krwionośne, drogi nerwowe, ośrodki kory, np. ośrodek mowy lub ruchu. Co więcej obrazy te będziemy widzieć śródoperacyjnie w mikroskopie operacyjnym, nałożone na obraz rzeczywistego pola operacyjnego. W znacznym stopniu zwiększa to precyzję wykonywanej operacji - dodaje prof. dr hab. n. med. Marek Mandera.

Nowy sprzęt kosztował ponad 160 tysięcy złotych. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu Fundacji Iskierka. Głównym darczyńcą jest St Andrews Foundation - fundacja która na co dzień promuje szkocką kulturę i wspiera działalność dobroczynną w Polsce. Za zakup sprzętu pozyskano pieniądze m.in. z dwóch edycji Caledonian Charity Ball. Fundacja Iskierka otrzymała również wsparcie od firm - Panattoni Europe oraz sieci Hoteli Diament. W zakupie sprzętu pomogli też mieszkańcy regionu, poprzez dołożenie swojej "cegiełki: na Silesia Maraton czy podczas Memoriału Kmiecików.

- Zaczęliśmy dociekać dlaczego nasi podopieczni tu na Śląsku nie mogą być operowani przy użyciu takiej technologii. Czy jest to kwestia kompetencji czy dostępności sprzętu? Po raz kolejny okazało się,że chodzi o sprzęt. Po wspólnych rozmowach z prof. Manderą jak i z dyrekcją szpitala podjęliśmy decyzje o wsparciu. Duże znaczenie miało również to, że inne strategiczne elementy wykorzystywane do planowania i przeprowadzenia operacji usunięcia guzów mózgu u dzieci już zostały zakupione, jak: system do neuronawigacji Stealth Station zakupiony przez WOŚP w 2011 roku czy mikroskop operacyjny zakupiony przez szpital ze środków unijnych w roku 2019 - opowiada Jolanta Czernicka - Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

- Do pełnego systemu brakowało zatem zamrażarki niskotemperaturowej niezbędnej do przechowywania fragmentów tkanki guza mózgu pobranego podczas operacji, pozwalającej na wykonanie badań molekularnych nowotworu. Udało się ją zakupić Fundacji ISKIERKA w 2018 roku. Ostatnim potrzebnym ogniwem była właśnie stacja do planowania zabiegów z systemem wizualizacji włókien nerwowych. Postanowiliśmy zatem przekonać naszych darczyńców do przekazania środków właśnie na ten cel. I tak wspólnymi siłami się udało, co niezmiernie nas cieszy! - komentuje Jolanta Czernicka - Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Dodajmy, że to nie pierwsza współpraca Fundacja Iskierka z St Andrews Foundation. W poprzednich latach udało się m.in. przekazać 3 respiratory na oddziały onkologii dziecięcej w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu oraz sfinansować zakup nowoczesnej i w pełni wyposażonej karetki dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD w Katowicach, o wartości prawie 300 tysięcy złotych. Już w 2009 roku fundacja pomogła sfinansować zakup systemu Bude Halo do operacji neurochirurgicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto